Будинок тверезості чи сублімат в’язниці?

  • Нещодавно мер Івано-Франківська Руслан Марцінків запропонував відкрити у місті витверезник. Ба більше, для такого закладу вже навіть знайшли приміщення та почали його облаштовувати.

     У місті є проблема

    “У нашому місті є проблема з тим, що немає витверезника. Тому ми прийняли рішення відкрити його у приміщенні на вулиці Млинарській, де нам дали ще один додатковий поверх“, – каже Марцінків.

    Він зазначає, що витверезник має з’явитися на першому поверсі Будинку нічного перебування, що на вулиці Млинарській, 2А. У додаткових приміщеннях саме тривають роботи з капітального перепланування. Всього тут буде шість кімнат. У них зможуть поселитися ті, хто вже адаптувався.

    У старому підвальному приміщенні перебуватимуть ті, хто ще не вийшов зі стану залежності. Також планують облаштувати окремі кімнати, з окремим входом та повністю відокремлені від іншої частини приміщення – для людей, які постраждали від домашнього насильства. Усі кімнати обладнані санвузлом. Також на поверсі облаштовують душ та кухню, де люди зможуть готувати їжу.

    Як пояснює директор Будинку нічного перебування Іван Боберський, зміни відбудуться капітальні.

    “У підвальному приміщенні перебуватимуть ті, хто одноразово звернувся у заклад, але не виявляє бажання змінити спосіб життя та ще й потерпає від різного роду залежності. На першому ж поверсі – люди, які пройшли адаптацію та готові повернутися до нормального життя”, – пояснює керівник закладу.

    З’являться тут і нові працівники – зокрема, медики та психологи.

    Міський голова запевняє, що розширення закладу дуже на часі, оскільки збільшується територіальна громада і кількість населення.

    «Тут допомагають тим, хто з різних причин опинився у критичному становищі та потребує притулку. Це не завжди ті, хто зловживає алкоголем чи веде асоціальний спосіб життя. Є випадки, коли потрібна допомога жертвам або тим, хто вирішив повернутися до нормального способу життя, але не має де жити. Саме для них виділили нове приміщення», – зазначив Руслан Марцінків.

    Сублімат в’язниці

    Нагадаємо, що постановою КМУ №1451 від 9 серпня 1999 року з метою забезпечення дотримання прав людини та у зв’язку з реформуванням системи визнано недоцільність функціонування з 1 січня  2000 року медичних витверезників. Ще однією причиною їх закриття була  нерентабельність.

    Надалі наказом МОЗ №235 «Про додаткові заходи щодо подальшого поліпшення наркологічної допомоги населенню України» було передбачено утворити діагностико-детоксикаційні, реабілітаційні та інші підрозділи територіальних наркологічних закладів. Безвідмовну допомогу  особам, які перебувають у стані алкогольного сп’яніння, повинні надавати бригади «швидкої» та у всіх лікувально-профілактичних закладах.

    Юристка Зоряна Івасишин каже, що питання не в тому, як назвати заклад: кризовий центр, витверезник, діагностико-детоксикаційний, реабілітаційний чи секта Діоніса. Важливо тільки те, чи затримується особа і чи утримується проти власної волі, не вчиняючи при цьому правопорушень, а тільки перебуваючи в стані сп’яніння.

    “Алкоголь в Україні продається легально. Сп’яніння в Україні є легальним станом. Затримання та позбавлення свободи в Україні імперативно регламентовано. Медвитверезник радянського типу – це сублімат в’язниці. Без сумніву, ті, хто за створення подібних муніципальних закладів, уважно вивчили справу «Гукович проти України», де зазначено, що утримання заявника у медвитверезнику було «позбавленням свободи». Вони, мабуть, надзвичайно ретельно продумають роботу подібних установ, а може, і не продумають”, – вважає Зоряна Івасишин.

  • “Хороша ідея”

    Франківський нарколог та психолог Олександр Сивуха вважає, що витверезник в Івано-Франківську дуже потрібен. Адже такі заклади будуть сприяти тому, щоб на вулиці було менше людей в стані алкогольного сп’яніння, які потім можуть завдати шкоди оточенню.

    “Це змусить людину задуматися над своїми вчинками. Можливо, надалі вона зробить висновки, чому потрапила у такий заклад, та звернеться до спеціалістів, які допоможуть їй побороти залежність. Коли п’яні перебувають у такому стані на вулиці, то несуть загрозу для інших і не розуміють цього”, – говорить Олександр Сивуха.

    Фахівець стверджує, самостійно людям із залежністю важко зрозуміти, що такий їхній стан – не норма. Він наголошує, це хвороба, з якою треба боротися.

    Дотримуються думки, що місту бракує витверезника, і деякі мешканці Івано-Франківська. Франківець Андрій Малинка каже, що до витверезника везтимуть всіх, кому це необхідно. Такі люди не займатимуть місця у лікарнях, а медики працюватимуть із тими, хто потребує термінової допомоги, а не з тими, хто випив надто багато алкоголю.

    “Це насправді дуже хороша ідея. Є сенс відкрити витверезники, щоб не возити пияків в ургентні лікарні. Крім того, коли клієнтові після всього дадуть рахунок за послуги, ймовірно, він стане відповідальнішим і не буде напиватися “до смерті”, – говорить Андрій Малинка.

    Франківка Олена Бойко також переконана: алкоголізм – це хвороба, яку потрібно лікувати, але не у лікарнях, а в спецзакладах.

    “У лікарнях медики хай займаються іншими хворобами. А алкоголіками нехай займуться спеціалісти. Треба зробити так, щоб це була не каральна медицина, а корисна і для суспільства, і для цих алкоголіків”, – вважає жінка.

    “Це також люди! До них викликають поліцію, а потім “швидку”. То краще, щоб до алкоголіків медиків щоразу викликали? Чи краще у витверезник? Я за!” – каже франківка Світлана Крицька.

    У соцмережах, обговорюючи ініціативу міського голови, франківці озвучували думку, що доцільно буде закрити “наливайки” – місця, де продають нелегальний алкоголь. Мовляв, саме легкий доступ до алкоголю за невелику вартість є причиною поширеної алкогольної залежності. А дехто згадував і про порушення прав людини.

     

    Ірина КУЙБІДА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!