Вчора, 13 жовтня, вперше на Долинщині відбувся гастрономічно-етнографічний фестиваль «Бульбяні пироги бойківські». Ініціатором свята стала власниця садиби «Дарваїв кут», голова Відокремленого підрозділу Спілки сприяння сільського зеленого туризму України в Івано-Франківській області Оксана Клебан.
Гостей фестивалю пригощали старовинними бойківськими стравами – бульбяними пирогами, а також овечими сирами, питними медами та запашним карпатським чаєм. Розважали – троїсті бойківські музики.
Бульбяні бойківські пироги робили з різними начинками – сиром, бринза з картоплею, яблуками. Останні не є солодкими, бо колись у бойків не було цукру, він був дуже дорогий і його мало вживали. «Тато розказував, як у неділю, один раз у тиждень, його мати у велику миску давала ложку цукру і кожен мав брати по одному кристалику. А в хаті було восьмеро дітей. Більше не можна було взяти, бо всі порівну мали з’їсти. Яблуко, сушка – це були десерти», – розповідає господиня фестивалю.
Пироги робили восени, коли копали картоплю. Адже саме тоді було багато дрібної та «надтятої» бульби, яку доводилося швидко спожити. Маленьку варили «у лупині», чистили та товкли. «Надтяту» чистили та терли на тертці. Далі змішували з вареною. Це було тісто. Начинку робили різну, але найчастіше це був сир», – розповідає Оксана Клебан.
Смакували гості фестивалю й «жилізним» борщем. «Такий борщ їли у бойківських сім’ях сто років тому. Це терта бульба, пироги з неї варяться на молоці, туди дається лавровий лист, петрушка, солиться. Вони виварюються, страва робиться густа, як кисіль. Колись це подавали як першу страву», – знайомить з гастрономією бойків власниця зеленої садиби. І додає, що не кожному до смаку такий борщ…
Учасниками фесту «Бульбяні пироги бойківські» стали й фермери з Волновахи, які тепер живуть і працюють на Долинщині. Розводять фермери ганноверзьких скакунів. Коні німецької спортивної породи. Їхня вартість перевищує 100 000 євро. Саме на таких атлетичних красенях мали можливість покататися й гості фестивалю.
Цікаво, що на фестивалі можна було смакувати не тільки пирогами, сирами, а й равликами у часниковому соусі. Їх готували представники медоварні «Чорна бджола». Равликів для споживання відварюють не менше трьох годин, мушлі готують окремо. Фарширують вже відварені равлики часниковим соусом.
Читайте також: В Івано-Франківську творчі колективи «відгуляли» «Галицьке весілля»
Фестиваль «Бульбяні пироги бойківські» ще раз підсумував, що в туристичному арсеналі бойків є не тільки свіже повітря, гірські краєвиди, історичні місця, а й смачна кухня. Що ще потрібно для розвитку?! Тільки вміння «подати» і хороші автошляхи…