Із 1 червня 2018 року ДТЕК Бурштинська ТЕС постачає теплову енергію жителям Бурштина і підприємствам міста на основі прямих договорів.
Така необхідність виникла після прийняття Верховною Радою України у березні минулого року рішення про внесення змін до Закону України «Про теплопостачання». Відтак постачальником тепла до споживача може бути лише виробник тепла.
«Як мешканка міста і як державний службовець я ніколи не була прибічником незаконних кроків. Тож відколи прочитала інформацію про рішення вищого законодавчого органу, чітко засвоїла, що у нашому випадку Бурштинська ТЕС має постачати його до споживача», – зауважує міський голова Бурштина Роксолана Джура.
Як це працює?
Відтепер ДТЕК Бурштинська ТЕС як виробник теплоенергії є її постачальником до теплопункту, а КП «Житловик» залишається транспортером до споживача.
Тариф на виробництво теплової енергії, встановлений станцією, складає 309, 8 грн/Гкал (з ПДВ). У той самий час собівартість виробництва – 670 гривень, це прямі витрати матеріального ресурсу станції на виробництво тепла, які ДТЕК Бурштинська ТЕС приймає на себе як соціальне навантаження, що обходиться їй у значні суми коштів. Але завдяки цьому бурштинці платять за тепло приблизно в два-три рази менше, ніж, скажімо, мешканці Івано-Франківська чи інших міст України.
Водночас відкритим залишається питання фінансового боргу КП «Житловик», перед ТЕС. Станом на 1 червня цього року борг сягає 56 мільйонів гривень. Левова частина заборгованості виникла по причині понаднормативних втрат тепла, які в зимовий період через неізольовані, до того ж зношені труби теплопостачання досягали 35-47%, хоча у тарифі було закладено 12%, пояснює пані Джура. На станції пропонують розтермінувати борг на п’ять років, адже розуміють, що підприємство перебуває у важкому фінансовому становищі і потребує перегляду та вдосконалення своєї діяльності. Проте у міській раді вважають, що термін розтермінування боргу мав би бути більшим – 50 років.
Що отримають споживачі?
Така новація, як прямі договори з постачальником теплоенергії, дасть можливість споживачам оперативно повідомляти про будь-які аварійні чи складні ситуації на Бурштинську ТЕС.
«Раніше в Бурштині діяла нетипова і неефективна схема теплопостачання: тепло вироблялось на Бурштинській ТЕС і через посередника – КП «Житловик» – постачалось споживачам. Цей підхід не був дієвим, адже клієнти не могли напряму працювати безпосередньо з виробником, а ТЕС не могла зі свого боку повністю відповідати за якісні послуги. Окрім того, існувало питання заборгованостей: споживачі справно сплачували за тепло «Житловику», а «Житловик» не передавав клієнтські кошти у повному обсязі ДТЕК Бурштинська ТЕС. Це призводило до того, що станція не могла інвестувати їх у розвиток виробництва, нові технології, енергоефективність. Розуміючи ці складнощі, депутати міської ради підтримали рішення про перехід на прямі договори між виробником і постачальником енергії та мешканцями міста», – розповідає Депутат міської Ради, депутат міської ради Олег Драбчук.