Сухе голодування депутата Івано-Франківської міськради, учасника АТО Андріана Волгіна викликало резонанс в Івано-Франківську. Відтак спортивний комплекс «Олімп», який наразі перебуває у державній та частково у приватній власності, намагаються передати у комунальну власність міста.
Голодування для відвоювання
24 жовтня Андріан Волгін розклав намет під приміщенням адмінбудівлі й розпочав сухе голодування з вимогою провести незалежне розслідування приватизації спортивного комплексу «Олімп» в Івано-Франківську на вулиці Сахарова, 38 задля передачі його у комунальну власність.
«Попередні функції «Олімпу» мають бути відновлені. Раніше це був відомий в місті комплекс, усі в країні спортсмени знали про його функціонування. Тому зараз рахувати кошти на його утримання – безглуздо. Я розумію, що юридично важко буде його повернути, приміщення потрібно буде виставляти на аукціон. Але ми будемо зустрічатися з ректором, домовлятися, щоб студенти закладу займалися в залі, а після обіду там мали змогу займатися діти», – розповідає Волгін.
У місті спортивних споруд небагато. Особливо таких, де, окрім гімнастичної зали, є ще й басейн. «Ремонт басейну слід завершити, щоб і жителі міста, студенти і діти мали змогу там займатися. Спорт – це основний аспект виховання здорової молоді. Бруківка у кожному дворі результату не принесе, а після відновлення «Олімпу» результат можна буде побачити, адже в місті наразі немає жодного басейну», – продовжує депутат.
З 2009 року жодних відновлювальних робіт у басейні не проводиться. Волгін припускає, що невдовзі буде визначено, що приміщення в аварійному стані, і його можна буде продати в приватні руки.
«Андріан Волгін намагається повернути спорткомплекс місту, щоб діти мали змогу там займатися. Крім того, прокуратура чи інші правоохоронні органи мають перевірити схему махінації, завдяки якій було відчужене це майно», – вважає Назар Павлів, спортсмен, голова ліквідаційної комісії управління молоді і спорту ІФ ОДА.
Наразі комплекс належить Прикарпатському університету, до нього претензій немає, зауважує Павлів. Натомість є зауваження до попередньої процедури. В університеті пояснюють, що коштів на відновлення і запуск басейну у них немає. «Андріан як депутат міської ради проаналізував міський бюджет і пропонує, знаючи, що у міста є можливість викупити у ПНУ цей комплекс, відновити його роботу», – запевняє спортсмен.
Споруд не вистачає
За спостереженнями Андріана Волгіна, не всі спортсмени в місті мають необхідні для тренувань приміщення. Йдеться, зокрема, про боксерів, плавців та ін. Назар Павлів підтверджує, що спортивних споруд у місті мало, басейни ж є лише у кількох навчальних закладах. Попри те, що в місті є кілька стадіонів, немає жодної сучасної бігової доріжки, де б займалися легкоатлети. Донедавна недалеко від вулиці Сахарова функціонував спортивний комплекс «Електрон». Там займалися спортсмени, нині ж він не працює. Проблема у місті така, що спортивні споруди знищуються, а мали б, навпаки, будуватися нові.
«У місті дуже потрібні спортивні споруди і майданчики, нові й сучасні, – коментує ситуацію директор департаменту молодіжної політики та спорту виконкому Івано-Франківської міськради Віталій Матешко. – Сучасні споруди приваблюють молодь, тоді вона активно займається спортом».
Питання стосовно «Олімпу» вивчатиме робоча група, до складу якої входять дев’ять осіб. За місяць вони мають напрацювати механізми вирішення цієї проблеми. Міський голова зауважив, що місто буде намагатися взяти на баланс цей спортивний комплекс, обговорення відбуватиметься з ПНУ, облдержадміністрацією, повідомляє Матешко.
В Івано-Франківську розвиваються 50 видів спорту. Деякі з них – пріоритетні, спортсмени успішно виступають на різноманітних змаганнях. У місті немає жодного стадіону з сучасним легкоатлетичним покриттям, але поряд з тим є олімпійці. Переможці олімпіад є і з плавання, хоча в місті лише два 20-метрових басейни.
«Басейн у спорткомплексі «Олімп» в аварійному стані, тому його в дію не запускають. На його відновлення потрібні великі кошти», – зазначає чиновник.
Як у рукавичці
За адресою вул. Сахарова, 38 зареєстровано десять юридичних осіб. Ймовірно, там їм не тісно, адже деякі з них пов’язані між собою спільною діяльністю.
У 2004 році фізкультурно-спортивне товариство «Колос», яке на той час було власником «Олімпу», уклало угоду про виконання робіт (реконструкцію покриття басейну та побудову котельні) з ВАТ «Отинійська ПМК-150» на суму 1 млн. грн. Заставою виступав спорткомплекс. У січні 2005-го через неспроможність ФСК сплатити узгоджену суму приміщення спорткомплексу перейшло у приватну власність ВАТ «Отинійська ПМК-150», кінцевим бенефіціаром якого є Віталій Заріцький.
У складі засновників товариства і ТзОВ «Європейські будівельні технології». Керує компанією Андрій Борисович Галанджій, серед засновників Віталій Заріцький та Ольга Борисівна Заріцька (Галанджій). Приватизація комплексу обійшлася пересувній механізованій колоні з Отинії в 1 млн. 10 тис. гривень. За ці кошти був укріплений дах, збудована котельня та виконані деякі інші роботи для «Олімпу». Вкладену суму начебто мала повернути місцева влада. Але кошти не повернули і за ту ж суму комплекс продали ТОВ «Інвестиційна компанія «Прикарпаття», де, знову ж таки, серед засновників – Віталій Заріцький. «Прикарпаття» очолює Сергій Ковбасюк, основний напрям діяльності компанії – надання в оренду й експлуатація власного чи орендованого нерухомого майна.
Очевидно, «Колос» образи щодо втрати прав власності на майно не має. Нині за адресою вул. Сахарова, 38 зареєстровано аж три організації із такою назвою: ІФООВФСТ «Колос» АПК України, Івано-Франківська міська рада фізкультурного товариства «Колос» та ДЮСШ «Колос». Тут навіть діє обласна федерація плавання.
За цією ж адресою і досі розміщена ДЮСШ «Олімп», якою керує Михайло Марич. А ще тут є ГО «Івано-Франківська міська федерація більярду «Олімп», яку очолює Володимир Михайлович Марич. До складу засновників ГО входить і Ольга Заріцька. А от Тарас Михайлович Марич є керівником ТзОВ «Корпорація «Зіко», що на вул. Левинського, 10. Серед засновників фігурують прізвища цілої родини Заріцьких, бенефіціаром є батько Віталія Богдан Заріцький. За цією ж адресою зареєстрована ще одна компанія родини «СМС-Центр», яка теж є співзасновником ТОВ «Інвестиційна компанія «Прикарпаття».
Нині, попри таку активну присутність спортивних організацій, на Сахарова, 38 діють кілька приватних закладів. Одним із них є «Лазня на Олімпі», тут можна попаритись у фінській сауні, лазні з віником, поплавати в басейні.
9 грудня 2009 р. ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» придбав у ТзОВ «Інвестиційна компанія Прикарпаття» частину спорткомплексу «Олімп» загальною площею 3378,5 кв.м. та котельню площею 94,5 кв.м. Нині власником об’єкта є Міністерство освіти і науки України, право господарського відання передано ПНУ.
За даними освітнього закладу, спорткомплекс є тренувальною базою для 15 тисяч студентів, два рази на тиждень тут проводяться тренування у збірних відділеннях університету з волейболу і баскетболу, футболу і тенісу та відбуваються різноманітні спортивні заходи.
Зробити правильно
«Містові комплекс ніколи не належав, тож повернути його у власність не можна. У цьому випадку треба домовлятися з Міністерством освіти про викуп чи передачу структури», – зауважує власник ТОВ «Інвестиційна компанія «Прикарпаття» Віталій Заріцький.
За словами підприємця, університет придбав комплекс через тендер, це була офіційна процедура, перед тим проводилися офіційні перевірки. Щодо приватизації «Олімпу» була відкрита кримінальна справа, вилучені всі документи. Справа розглядалася у різних інстанціях, насамкінець доведене право власності, адже державна установа не могла купити незаконне майно, зазначає Заріцький.
«У 2009 році відбувся протест, на якому також виступав і Андріан Волгін, люди вимагали повернути «Олімп». Ми запропонували тодішньому меру викупити комплекс у власність міста. Той відповів, що місто не спроможне придбати і утримувати спортивний комплекс. Запропонував як покупця ПНУ, який на той час був у хорошому матеріальному стані, мав відповідний ресурс. Ми звернулися у відповідні міністерства, був оголошений тендер з одним учасником, дана експертна оцінка. Спорткомплекс і всі спортивні приміщення були передані університетові, а земельна ділянка та корти залишилися дитячо-юнацькій спортивній школі», – пригадує підприємець.
Навіть якщо комплекс стане комунальною власністю, безкоштовно діти займатися не зможуть, адже слід платити за оренду землі, зарплату тренерам, оплачувати компослуги. «Я зацікавлений в тому, щоб там було більше людей. Щоб споруда ожила, була максимально заповнена, запустили басейн, який готовий на 80%. Щоб його запустити, необхідно було провести заміну обладнання для фільтрації та підігріву води. Але басейн – це доволі затратна річ. Якщо мова про те, щоб залучити дітей до спорту, міській владі необхідно домовлятися з університетом», – наголошує Заріцький.
Він зауважує, що у 2002 році стан споруди був таким, що його використання не дозволялося. Пізніше було проведене укріплення даху, встановлена нова вентиляція та опалення у басейні, відновлена чаша басейну і викладена нова плитка, збудована котельня.
«Технічний стан споруди – хороший. Не думаю, що від часу придбання він сильно погіршився. Чому університет не запускає басейн, я не знаю. Чув, що фінансовий стан його погіршився. Якщо з державної власності вдасться передати комплекс у комунальну, позитив від цього буде всім: мені як підприємцю, людям, адже в центрі міста зручно мати басейн. Ці всі речі я підтримую, але вони мають бути зроблені правильно», – підсумовує підприємець.
Ірина ФЕДОЛЯК
Журналістське розслідування проведене за підтримки проекту «Ні корупції»