Голосування за проекти «Бюджету участі» стартувало 22 квітня.
За словами Наталії Кобильчак, голови громадської організації «Івано-Франківський регіональний центр», цьогоріч на проекти бюджету участі виділено чотири мільйони гривень. Проекти, залежно від вартості, поділяються на малі (до 100 тисяч гривень) і великі (до 300 тисяч гривень).
Мешканці, які мають якісь ідеї чи ініціативи, оформлюють їх у вигляді проектних заявок. Потім людям потрібно зібрати голоси на підтримку своєї ідеї.
За словами Христини Костирко, координаторки програми «Бюджет участі» та консультанта міського голови Руслана Марцінківа, раніше кожен франківець міг проголосувати лише за один проект, а тепер зможе підтримати два – один великий і один малий.
«Галицький кореспондент» зробив підбірку цікавих проектів, які здатні змінити місто.
Дитяча 3-D лабораторія
Автор проекту: Юрій Іщук
Тип проекту: Малий проект
Місце реалізації завдання: Івано-Франківський міський центр науково-технічної творчості учнівської молоді (вул. Івасюка, 38А)
Кошторис: 99 470 гривень
Команда має на меті створити в Івано-Франківську першу лабораторію 3D-технологій та розробки прототипів пристроїв і навчати безоплатно цій справі не тільки дітей, але й вчителів міста, щоб вони здобули базові знання, які дозволять згодом відкрити такі ж гуртки у школах.
«Найголовніше, дітей навчатимуть Юрій Іщук та Валерій Гладун, які займаються більш, ніж 10 років 3-D друком і є розробниками 3D-принтерів, 3D-сканера (нещодавно розробили) та 3D-фрезера (зараз розробляють), – говорить учасник команди Олексій Терлевський. – Основна стратегія – закупити доступне обладнання, яке саме себе відтворюватиме. Це не буде, скажімо, вартісний принтер, який коштуватиме дві з половиною тисячі доларів і якщо вийде з ладу, то ніхто його не зможе полагодити. Навпаки, принтери можна буде власноруч зібрати з дітьми».
Автори проекту планують обладнати клас Івано-Франківського міського центру науково-технічної творчості учнівської молоді двома 3D-принтерами, 3D-сканером, 3D-фрезером-лазером ЧПК з фільтрацією, 5 ноутбуками, 10 наборами безпечного компонування плат з фільтрацією випарів, 10 безпечними паяльниками T12 для дітей, екологічною пластиковою ниткою PLA, фрезами, припоєм, паяльною пастою, розхідними запчастинами.
«Аналогічні 3-D лабораторії уже існують у Києві, але коштують мільйон двісті тисяч гривень. Для реалізації проекту потрібна тільки підтримка франківчан», – додає Олексій.
Відпочинкова зона на міському озері, біля тенісних кортів
Автор проекту: Тарас Бойчук
Тип проекту: Великий проект
Місце реалізації завдання: Міське озеро
Кошторис: 300 000 гривень
«Я прожив все життя поблизу міського озера, неподалік працюю. Мені болить, що там зараз сміттєзвалище», – розповів автор проекту Тарас Бойчук.
Він планує прибрати прибережну зону озера, розчистити її від чагарників, встановити там сміттєві баки, столи та лавочки, а також облаштувати місця для пікніків.
Зелений лабіринт у парку імені Т. Шевченка
Автор проекту: Руслана Василюк
Тип проекту: Великий проект
Місце реалізації завдання: Парк імені Т. Шевченка (вул. Чорновола, 126)
Кошторис: 156 703 гривні
«Традиція облаштовувати зелені лабіринти поширена у Європі, але вони там чималі за площею. Ми собі таких дозволити не можемо. Гадаю, нашим дітям була б цікавою така розвага», – каже Руслана Василюк, директор комунального підприємства «Центр розвитку міста та рекреації».
Автора спонукало до створення проекту спостереження за дітьми, які гралися на клумбі, що на площі Міцкевича. «Дітки хочуть гратися, а ми готові облаштувати для них таку місцину, яка сподобається також їхнім батькам», – зауважила Руслана Василюк.
Місце для облаштування зеленого лабіринту – навпроти погруддя Тараса Шевченка, де раніше були клумби. За словами пані Руслани, там ніколи нічого не росло, бо малеча бігала і все витоптувала. Вона також проводила в парку чимало часу зі своїм сином і переконалася, що місця для активних дитячих ігор тут бракує. «Зелений лабіринт – це екологічно, на відміну від гойдалок, і цікаво», – зауважила вона.
Загальна площа лабіринту із зелених насаджень становитиме 143 квадратних метри.
«Якщо ідея припаде до душі, то, думаю, можна облаштувати такі лабіринти й на інших ділянках, але подивимось на реакцію містян», – додала автор проекту.
Врятуй життя з АЗД (автоматичного зовнішнього дефібрилятора) до приїзду «швидкої»
Автор проекту: Іван Будзан
Тип проекту: Великий проект
Місце реалізації завдання: вул. Незалежності, 9 (приміщення ЦНАПу), вул. Саєвича, 5А, вул. Незалежності, 36 (аптека).
Кошторис: 232 950 гривень
Іван Будзак працює лікарем-кардіохірургом. Ідея допомагати людям, які пережили серцевий напад на вулиці, виникла у нього із закордонного досвіду.
«Я неодноразово бував на конференціях за кордоном. У Відні якось побачив будку із дефібрилятором, яка стояла просто на вулиці. Мене це вразило. Можливо, дрібниця, але у пам’яті закарбувалося, – каже він. – Як лікар, я знаю, що згідно зі статистичними даними, серцеві захворювання – одна із основних причин раптової смерті в світі, і, зокрема, в Україні».
Поштовхом подати заявку для кардіохірурга була також ініціатива киян, які проводили флеш-моб із пропозицією встановити АЗД у столичному метрополітені, але, на жаль, її не реалізували. «Зрозумів, що треба впроваджувати таку ідею і в нашому місці. Надіюсь, якщо проект переможе, то її підхоплять в інших областях».
Проект має на меті покращити якість та своєчасність надання невідкладної домедичної допомоги містянам та зменшувати смертність від раптової зупинки серця. Медичний прилад буде безпечним та нескладним у користуванні, міститиме інструкцію із підказками.
В Івано-Франківську пропонується встановлення трьох АЗД у місцях найбільшого скупчення людей: у ЦНАПі (поблизу, на Вічевому майдані, завжди проводять концерти, масові зібрання), поблизу міського озера (коли потепліє, там бігають, проводять дозвілля чимало людей, поруч школа №23, лікарня) та в цілодобовій аптеці, що поруч із готелем «Надія».
Соціальний проект: «ODIZH» (одіж)
Автор проекту: Василь Адамчук
Тип проекту: Великий проект
Кошторис: 195 024 гривень
Троє франківців – Василь Адамчук, Володимир Галіпчак та Ростислава Мартинюк – мають намір створити у місті платформу для збору речей, які пізніше будуть реставрувати, та тим самим забезпечити робочими місцями людей з інвалідністю.
Як розповідає учасниця команди Ростислава, ідея виникла спонтанно. «Ми з Василем Адамчуком після лекції Юрія Филюка, генерального директора та ініціатора проекту «Промприлад.Реновація», зрозуміли, що у місті є проблема із одягом: деякі мешканці не знають, куди його здавати, бо у них їх надлишок, а є й ті, хто не може деякі речі собі дозволити. Щоправда, ця ідея була сира. Ми працювали над нею від грудня до лютого. Потім дізнались про бюджет участі та вирішили подати проект», – зауважила співавторка.
Дівчина каже, що вони виступатимуть як посередники між тими, хто має надлишок одягу, і тими, кому його бракує.
«Насправді ідея багаторівнева: спочатку працюватимемо як благодійники, а пізніше, щоб проект жив не тільки за рахунок грантів, десь через рік будемо намагатися створити соціальний магазинчик», – додає вона.
«Притулок Гармонія» – кризовий центр для осіб, постраждалих від домашнього насильства
Автор проекту: Андрій Марков
Тип проекту: Великий проект
Автор не вказує місце реалізації завдання зі зрозумілих причин
Кошторис: 293 000 гривень
Андрій Марков хоче створити в Івано-Франківську цілодобовий кризовий центр для осіб, які постраждали від насильства, захистити їхні права та інтереси і надавати постраждалим комплексну допомогу із залученням працівників поліції, соціальних служб, педагогів, медичних працівників та представників громадського сектора.
«Я батько двох дітей, моя дружина – психолог. У нашій сім’ї виникають інколи непорозуміння, але ми стараємось це врегульовувати. Загалом конфліктні стосунки в родині призводять до того, що у майбутньому діти з таких родин також не зможуть дійти згоди у своїх сім’ях. Це породжує також булінг, – стверджує автор. – Я вивчав цю проблему, аналізував ситуацію, відвідував різні тренінги».
Чоловік вважає, що така проблема потребує вирішення, бо є поширеною в суспільстві. Кількість осіб, які заявляють про насильство в сім’ї, – це лише частина айсберга, цю цифру треба множити щонайменше на вісім.
«Небайдужі люди допомогли облаштувати притулок «Гармонія». Вже зроблений ремонт, готовий санвузол, є ліжка, тумбочки. Не вистачає тільки координації з Нацполіцією, яка б у випадку домашнього насильства залучала під час виїзду на місце психологів. Так відбувається у багатьох країнах. Якщо облаштуємо такий центр у місті, то пізніше будемо розширювати діяльність на території області», – сказав Андрій Марков.
Як можна проголосувати за проекти?
Проголосувати за проекти можна на сайті (bu.mvk.if.ua), а з 3 травня – у Центрах надання адміністративних послуг: у центральному ЦНАПі (вул. Незалежності, 9) та в територіальних підрозділах (вул. Івана Павла ІІ, 4; вул. Мазепи, 185; вул. Галицька, 124А).
Реалізованими будуть ті проекти, які набрали найбільшу кількість голосів, аж до повного вичерпання коштів.
Проголосувати за проекти зможуть особи, яким на день голосування виповнилося 18 років та які мають місце реєстрації на території Івано-Франківської міської ради (не лише ті, хто має міську прописку, але й ті, хто прописаний у приміських селах – Угорниках, Хриплині, Микитинцях, Крихівцях чи Вовчинці). З собою треба мати паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України чи посвідку на постійне проживання). Внутрішньо переміщені особи додатково пред’являють довідку про взяття на облік.
Останній день голосування – 20 травня (до 23.59).
Марія Грицків