Купівля якісної дорогої техніки і професійна установка не гарантують безперебійну роботу бойлера протягом багатьох років без ремонту. Рано чи пізно будь-які бойлери ламаються, але своєчасна профілактика і догляд допоможуть продовжити життя техніці.
Основні поломки водонагрівачів
До частих несправностей бойлерів відносяться:
- Протікання. Відсутність заземлення, природний знос, поломка запобіжного клапана –- все це може призвести до течі бака. Також необхідна установка розширювального бачка на моделі з великим об’ємом – бойлер 10 литрів не вимагає цього елемента в системі.
- Вода не нагрівається. Це поломка ТЕНа, яка виникає через корозію, накипу, несвоєчасного обслуговування.
- Занадто гаряча вода. Якщо фактична температура значно відрізняється від заданої, справа в термостаті або термореле.
- Слабкий натиск води. Найбільш часта причина – поломка запобіжного клапана.
- Корпус б’є струмом. Через товстий шар накипу в нагрівальному елементі можуть з’явитися тріщини, що призводить до прямого контакту води з електрикою.
- Бойлер не набирає воду. Причини – відсутність води в трубопроводі, засмічення фільтра грубої очистки, вихід з ладу зворотного клапана через велику кількість іржі.
- Поява дивних звуків під час роботи. Сильний шум під час наповнення бака свідчить про високий тиск в трубах. Свист пов’язаний з поломкою запобіжного клапана. Поява шипіння в бойлерах з «сухим» ТЕНом означає виникнення розлому запобіжної оболонки.
Часті причини поломок
Під час придбання дешевої техніки слід розуміти, що ймовірність поломки буде значно вища, ніж при купівлі більш дорогого, але якісного бойлера. Елементи такого водонагрівача виготовляються з матеріалів низької якості і схильні до швидкого зносу. Але і брендові моделі, що позиціонуються як надійні й довговічні, також можуть потребувати ремонту. Тому перед покупкою необхідно ознайомитися з тим, як правильно вибрати бойлер. Найчастіше поломки пов’язані з умовами експлуатації.
Низька якість води. Солі, що містяться у водопровідній воді у великій кількості, відкладаються на нагрівальному елементі і при нагріванні перетворюються в щільну кірку. Це призводить до зниження провідності тепла, перегріву ТЕНа, прискорення зносу, пошкодження електричних частин. У підсумку термін експлуатації скорочується.
Перепади напруги. Особливо актуальна ця проблема для жителів приватних будинків, в яких відсутня централізована подача гарячої води. Зміна струму навантаження також може бути пов’язана з наступними факторами:
- одночасне включення декількох потужних електроприладів;
- перевантаження трансформаторної станції;
- поганий стан ліній електропередач;
- стара проводка в будинку;
- робота зварювального устаткування і т. д.
Перепади напруги швидко виводять з ладу контакти ТЕНа, як наслідок – поломка.
Неправильний монтаж. Нехтування правилами установки може призвести до швидкого виходу водонагрівача з ладу. Відсутність запобіжного клапана – одна з найчастіших помилок монтажу. Бак розрахований на певний тиск, а при безконтрольному нагріванні він підвищується до таких величин, коли корпус не витримує і лопає. Тиск також підвищується при відсутності зворотного клапана, необхідного в системі.
Відсутність своєчасного обслуговування. Водонагрівач необхідно регулярно чистити від осаду, міняти в ньому магнієвий анод, очищувати ТЕН від накипу, вчасно міняти зношені деталі.
Як запобігти поломці бойлера
Щоб водонагрівач служив довго без ремонту, потрібно дотримуватися рекомендацій виробника з експлуатації та установки. При відсутності належних знань краще довірити монтаж професіоналам, які не тільки чітко знають послідовність дій, але й враховують індивідуальні умови установки.
Своєчасні профілактичні роботи допоможуть уникнути дорогого ремонту. Найголовніше – вчасно чистити накип, який є основним винуватцем виникнення несправностей. При щоденному використанні, наприклад, в приватному будинку, чистка проводиться мінімум раз на рік. Якщо бойлер експлуатується рідко, вода всередині застоюється, з’являється неприємний запах. Щоб уникнути цього, потрібно кожні три місяці проганяти через прилад кілька десятків літрів води.
Особливості догляду за бойлером
Правильна експлуатація та профілактика проблем дозволять техніці служити довгі роки. Якщо розуміння того, як розібрати бойлер, відсутнє, краще звертатися до фахівців. Алгоритм самостійних дій у догляді за технікою:
- повністю злити воду з бойлера;
- витягти нагрівальний елемент, при наявності накипу очистити в розчині лимонної кислоти;
- оглянути стан магнієвого анода, за умови розчинення слід замінити його;
- промити бак під проточною водою, щоб позбутися від сміття й осаду;
- оглянути ступінь зносу клапанів, за необхідності замінити;
- прочистити фільтри;
- зібрати прилад в зворотному порядку.
Щоб бойлер служив довгі роки без ремонту, необхідно дотримуватися правил експлуатації, своєчасно проводити профілактичні роботи. В іншому випадку вже через рік водонагрівач може почати працювати зі збоями.