Чотири кольори коронавірусу

  • «Нам варто навчитися жити з коронавірусом», – так стверджує міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків під час своїх традиційних прямих ефірів. Мер відкрито говорить, що, ймовірно, COVID-19 триватиме не один рік. А перехворіти на нього, на його думку, повинна більшість. Але як це – жити з коронавірусом?

    Перехворіють всі

    «Вірус триватиме довго – два, три, чотири або й п’ять років. Це не така хвороба, де ми трішки відсидимо вдома, полікуємося, і вона пропаде. Ні! Вона так просто не зникне. Це загальносвітова проблема. Треба змиритися з тим, що ми живемо в умовах коронавірусу. Ми ж навчилися жити в умовах війни з Росією», – пояснює Марцінків.

    Мер не заперечує, що потрібно працювати над зменшенням кількості хворих, але вважає, що не варто робити з цього трагедію, бо жорсткий карантин, на його думку, на даному етапі нічого не дасть.

    «Навіть якщо зараз ми знову два чи три тижні посидимо вдома, а потім вийдемо з цього карантину, то немає гарантій, що кількість хворих не збільшиться. Тому ми повинні виробити імунітет. На моє переконання, більшість франківців перехворіють на цю хворобу в тій чи іншій формі. Звісно, хтось занедужає у важкій формі, на жаль», – каже мер.

     Можливо, з часом у світі з’явиться вакцина. Тоді лікування протікатиме легше. Натомість зараз лікують однаково як пневмонію, так і коронавірус.

    «Має бути золота середина у цій історії. Якщо ми вб’ємо зараз економіку, то не буде за що купувати ліки і медпрепарати», – вважає очільник міста.

    Вакцина та здоровий спосіб життя

    Генеральний директор Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні Роман Остяк вважає, що люди уже давно живуть з масою інфекційних захворювань, а не тільки з коронавірусом. Тому треба вчитися співжиттю з цим. Адже віруси є, були і будуть.

    «Вважається, що цивілізації, які живуть довше за нас, більш розвинуті. Так от, мікроорганізми, які живуть сотні, а то й мільйони років, попри те, що вони такі маленькі, мають свій досвід. Вони вчать нас розвиватися і співжити з ними», – пояснює Остяк.

    Застосування вакцини викликає так званий штучний імунітет, який дозволяє легше переносити хворобу чи не захворіти взагалі. Є також природний імунітет, притаманний людям, які ведуть здоровий спосіб життя.

     «Ми повинні знати, як себе поводити, щоб не заразитися. Якщо ж таке трапиться, треба вчасно звернутися до лікаря, мати при собі засоби захисту. І не забувати про здоровий спосіб життя, бо мати природний імунітет – це дуже важливо», – зауважує лікар.

     Звісно, потрібно, щоб люди мали доступ до якісного обстеження у лікарні. На перевірку варто приходити й тим, хто хоча б якось контактував із хворими на COVID-19. Людина, яка захворіла, має берегти не тільки себе, але й близьких. Тому краще повністю самоізолюватися, якщо лікування відбувається вдома.
    «Якщо ж у двокімнатній квартирі живе 10 осіб, а захворіла тільки одна, то від усіх закритися буде неможливо. Таку людину зазвичай перевозять у лікарню. Якщо хвороба протікає важко, то інфікованих теж краще госпіталізувати. Звісно, після одужання лікарі також повинні оглядати пацієнтів, щоб бачити, як почувається людина. Слід також подумати про психологічну реабілітацію», – підсумовує Остяк.

    «Не варто боятися»

    Керівник центральної міської клінічної лікарні Тарас Масляк теж вважає, що на коронавірус перехворіти повинні всі. Вірус не зачепить хіба якийсь відсоток, що має генетичну складову, яка дозволяє боротися з недугою.

    «Насправді тут немає нічого страшного. Через нашу лікарню пройшло уже 1300. З них 20 людей померло. Від інсульту за рік у мене помирає значно більше, ніж через цей вірус. Мусимо це пережити. Коронавірусу не варто боятися, варто дбати про своє здоров’я», – зауважує лікар.

    Живучи з COVID-19, не слід забувати про звичайні правила: мити руки, прикривати ніс під час чхання, руками не торкатися обличчя, харчуватися виключно зі свого посуду вдома, а не в закладах харчування, дотримуватися дистанції.

    «Життя повинно продовжуватися, але елементарних правил все ж слід дотримуватися. Це важке захворювання, таким простим, як грип, воно не буде»,  – зазначає Тарас Масляк.

    Зони коронавірусного ризику

    Нещодавно всю Україну поділили на чотири зони: «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону». Майже все Прикарпаття зараз перебуває в «помаранчевій» зоні, хоча є райони і в «жовтій». Колір зони залежить від рівня поширення коронавірусу в регіоні, він оновлюватиметься щотижня. «Найлегшою» зоною є «зелена», тут майже немає обмежень, а от «червона» зона передбачає суворі обмеження. Чи не буде це проблемою для економіки, якщо кожного тижня кольори будуть змінювати? 

    «Я вважаю, що всім вистачить мудрості не давати у Франківську «червону» зону. Якщо громада буде стояти принципово, то ми все зможемо. Маємо відстоювати свої права», – каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

    Нові правила карантину почали діяти з 1 серпня. “Жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки сигналізують про значне поширення COVID-19. До “жовтої” зони відносять ті регіони, де лікарні, в яких лікують хворих на коронавірус, перевантажені більше, ніж наполовину. А до “червоної” – більше, ніж на 75%. А от “зелена” зона вважатиметься умовно безпечною.

    Пріоритет – здоров’я

    Начальник управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської ОДА Володимир Стебницький пояснив, що поділити Україну на зони було необхідно. Адже дія направлена на збереження життя та здоров’я громадян України і області.

    «Ця дія навіть не обговорюється. Наразі наш пріоритет – це здоров’я. Зараз ми усі в карантині, у «зеленій» зоні також є свої правила. Раз на тиждень засідає комісія з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Відповідно до усіх показників члени комісії визначають, яке місто буде в тій чи іншій зоні», – каже Стебницький.

    Якщо зараз Прикарпаття в «помаранчевій» зоні, то всі мають виконувати ті заходи, які передбачив уряд. Якщо ж Івано-Франківщина перейде в «зелену» зону, то карантин, відповідно, будуть послаблювати.

    «Звісно, зараз розставляють пріоритети – здоров’я чи бізнес. Звісно, бізнес має бути, але здоров’я – насамперед. Якщо поговорити з людьми, які перехворіли на цей вірус, чи з родичами тих людей, які хворі, і запитати, що важливіше – рух транспорту чи здоров’я їхніх близьких, думаю, відповідь буде очевидною», – зауважує начальник управління.

    За його словами, зараз люди почали жити в цілком інших умовах. З появою коронавірусу усі почали більше дбати про своє здоров’я, стежити за гігієною.

    «Ми стали іншими. Люди стають обережнішими, в цьому є позитив», – підсумовує Стебницький.

    Заборонено – не дозволено

    У “зеленій” зоні:

    1. Заборонені масові заходи за участю більш, ніж однієї особи на 5 квадратних метрів. Відвідувачі заходу мають дотримуватися півтораметрової соціальної дистанції.
    2. Заборонено перевозити у громадському транспорті більше людей, ніж є сидячих місць. Перевізник забезпечує водіїв масками та контролює, щоб маски одягали пасажири.

    У “жовтій” зоні:

    1. Діють усі обмеження “зеленої” зони.
    2. Заборонено відвідувати будинки для літніх людей, установи, де постійно живуть люди з інвалідністю чи психічними порушеннями, а також установи, які “надають соціальні послуги” .

    Варто зауважити, що у “зеленій” та “жовтій” зонах дозволено спортивні змагання за умови дотримання всіх санітарних норм і щоденного контролю за станом учасників змагань.

    У “помаранчевій” зоні:

    1. Діють обмеження «жовтої» зони.
    2. Заборонені масові заходи за участю понад 100 осіб.
    3. Заборонена робота розважальних закладів, клубів, барів і ресторанів вночі.
    4. Заборонене відвідування закладів освіти групами понад 20 осіб (окрім дитсадків та шкіл).
    5. Заборонені планові госпіталізації, окрім пологів і допомоги вагітним чи новонародженим, допомоги онкохворим, паліативної допомоги та проведення невідкладних операцій. Всі пацієнти при цьому мають пройти тест на коронавірус.
    6. Заборонена робота спортзалів і фітнес-центрів, дитячих таборів і санаторіїв.

    У “червоній” зоні:

    1. Діють обмеження «помаранчевої зони».
    2. Заборонена робота всіх закладів освіти.
    3. Заборонена робота всіх закладів і установ, крім продуктових магазинів, автозаправок, СТО, аптек, фінансових установ, сервісних центрів та закладів харчування, які працюватимуть з доставкою.
    4. Заборонена робота торгово-розважальних центрів, кафе, барів і ресторанів.

    Ріта БОДНАР

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!