У засобах масової інформації на початку грудня з’явилась інформація про те, що Росія готує наступ на Україну вже на початку 2022 року. Для цього Москва нібито планує залучити 175 тисяч військовослужбовців.
У зв’язку з цим, патріотичний настрій у прикарпатців зріз і вони почали говорити про військову службу. Ми вирішили дати відповіді та роз’яснення працівників Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки на найпоширеніші питання про службу.
– Чи обов’язково укладати контракт, щоб піти служити в армію? Адже при мобілізації на початку війни контрактів не укладали?
Усе змінюється, змінилися й Збройні Сили України. Ми стали сильнішими і більш фаховими. Тому можемо краще подбати про тих чоловіків і жінок, котрій приходять до нас захищати Батьківщину. Сьогодні на професійну військову службу до Збройних Сил України приймають військовозобов’язаних, з якими обов’язково укладають контракт: з військовослужбовцями рядового та сержантського складу – на термін від 6 місяців (для учасників АТО/ООС чи військовослужбовців, які вже прослужили 11 місяців на строковій службі) до 3 років(для усіх інших категорій громадян); а з військовослужбовцями офіцерського складу – на термін від 6 місяців до 5 років відповідно.
– Які пільги дає військова служба за контрактом?
Проходження служби у Збройних Силах України дає можливість не лише виконати свій обов’язок з захисту Батьківщини, але й безкоштовно здобути вищу освіту, отримати земельні ділянки для будівництва і сільського господарства, а також право стати на житлову чергу для безкоштовного отримання житла та інші пільги (які складають великий соціальний пакет).
-Яку зарплату отримують солдати військової служби за контрактом?
За свою службу контрактники отримують не зарплату, а грошове забезпечення, з якого фактично не стягуються ніякі податки. Це грошове забезпечення військовослужбовців визначається посадою, військовим званням, кваліфікацією, терміном та умовами проходження військової служби. Рекрути без військового фаху і звання, отримують «на руки» від 10200 грн. на місяць. У гірсько-штурмових чи десантно-штурмових підрозділах солдати «стартують» з місячного грошового забезпечення 12500 грн. Грошове забезпечення солдат і сержантів – разом з надбавками, компенсаціями і преміями може сягати 29-33 тис. грн.на місяць. Також вони отримують безкоштовне харчування – за стандартами, наближеними до армій НАТО.
– Чи правда, що за підписання першого контракту виплачують премію 20 тис. грн?
Насправді за укладання першого контракту передбачена додаткова грошова винагорода у розмірі від 15368 грн., яку новобранцям виплачують Збройні Сили України. А ще вони отримують 6000 грн. від міського голови Івано-Франківська.
– Чи може військовослужбовець контрактної служби розраховувати на якусь допомогу, якщо виникли якісь скрутні фінансові обставини у родині?
Для розв’язання соціально-побутових проблем воїну-контрактнику один раз на рік надається матеріальна допомога у розмірі, що не перевищує його місячного грошового забезпечення.
– А чи правда, що контрактникам, які пішли на військову службу у підрозділи, розташовані дальше 100 км від їх місця проживання, дають «підйомні» на переїзд?
При переїзді до нового місця служби в інший населений пункт військовослужбовцю виплачується підйомна допомога у розмірі 100% місячного грошового забезпечення та додатково 50% на кожного члена його сім’ї, який переїхав разом з ним.
Крім цього за час знаходження у дорозі виплачуються добові, встановлені КМУ для працівників, котрі перебувають у відрядженні, – на військовослужбовця та кожного члена родини, який з ним переїхав.
Підйомна допомога виплачується не більш як за два переїзди протягом календарного року, та не залежить від відстані розташування населеного пункту.
– Яка відпустка у контрактників?
Щорічна основна відпустка військовослужбовця, який має менше 10 років вислуги у календарному обчисленні, становить 30 діб, з виплатою грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Можна також взяти додаткову відпустку не більше 10 діб за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Так звана «атошна» відпустка терміном 14 діб військовослужбовцям, які мають на неї право, під час дії особливого періоду не надається. Зате вона накопичується протягом усієї служби та виплачується у вигляді грошової компенсації при звільненні з ЗСУ.
– Як проводиться розрахунок такої компенсації?
Компенсація за невикористану пільгову відпустку учасникам бойових дій нараховується у розмірі грошового забезпечення за кожен день невикористаної відпустки – за грошовим забезпеченням на останньому місці служби.
– Чи можемо ми з дружиною потрапити на контрактну службу, якщо у мене цивільна спеціальність електрик, а моя дружина – бухгалтер, наприклад?
Потрапити на контрактну службу до ЗСУ можна за будь-якою військово-обліковою спеціальністю чи спорідненим цивільним фахом – для вас відкриті усі посади – через співбесіду у Івано-Франківському міському територіальному центрі комплектації та соціальної підтримки (за місцем вашого перебування на військовому обліку). Або ж можна зробити це безпосередньо у військовій частині, де ви бажаєте служити.
Довідково: телефони Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за якими мешканці Івано-Франківська можуть більше дізнатися про службу в Збройних Силах України:
- черговий – (0342) 75-46-43 (стаціонарний), (067) 371-01-42 (Київстар);
- інструктори з рекрутингу – (073) 366-86-18 (Лайфсел), (096) 074-90-12 (Київстар), (099) 366-86-18 (Водафон).
До теми: з 1 січня в Україні набуває чинності Закон «Про основи національного спротиву», який передбачає створення батальйонів територіальної оборони
Фото – ілюстративне