Загальна тенденція показує, що кількість читачів, здатних вкласти більше часу в читання, залишається стабільно низькою.
Цьогорічне дослідження Інституту книги показує важливі тенденції щодо читання книжок серед українців у 2024 році. Основним акцентом є кількість прочитаних книг за рік, яка демонструє зміни в читанні серед різних вікових груп і соціальних категорій. Про це йдеться у звіті, опублікованому УІК, передає Суспільне Культура.
Кількість прочитаних книжок за рік: аналіз тенденцій
За результатами опитування, лідерською категорією в кількості прочитаних книг є “1–4 книги на рік”. 23 % опитуваних прочитали друковані книги, 12 % надали перевагу електронним, а 13 % прослухали до 4 аудіокниг за 2024 рік.
Таку відповідь надали більшість респондентів, що свідчить про те, що більшість українців читають відносно мало, а отже, читацькі практики в країні значно відрізняються від європейських стандартів. Це підтверджують дані дослідження Європейського Союзу, яке також вказує, що середній показник читання в Європі становить 52 %, зокрема 27 % європейців читають від 1 до 4 книжок на рік. Українці також виявляють схожі тенденції, але з меншим числом тих, хто читає більш як 5 книг за рік.
Аналіз свідчить про поступове зниження частки респондентів із більшим числом прочитаних книжок. Лише 12 % опитаних заявили, що прочитали від 5 до 9 книжок, а лише 14 % — понад 10 книжок за рік. У той час як ці цифри є співвідносними з результатами 2023 року, загальна тенденція показує, що кількість читачів, здатних вкласти більше часу в читання, залишається стабільно низькою.
Як читають дорослі українці
Дорослі читають з любові до самого процесу (38 % опитаних) або задля самовдосконалення та саморозвитку (43 %). Крім того, читають з бажання відпочити (31 %) та дізнатися щось нове (23 %).
Люди в Україні найчастіше обирають друковані книжки. А от аудіо та електронні видання залишаються непопулярними — 72 % та 73 % відповідно сказали, що ніколи їх не обирають.
Три чверті (76 %) серед опитаних обирали у 2024 році книжки українською мовою, російськомовні книги обрав 21 %.
40 % українців обирають для читання українську класику, і приблизно по третині — сучасних українських авторів, закордонну класику та сучасних іноземних авторів.
І якщо любителі української літератури рівномірно представлені у всіх вікових групах, то сучасних іноземних авторів обирає переважно молодь (16–19 років), а от люди у віці від 50 років їх майже не читають.
Найбільше впливають на вибір книжки для людей лишаються рекомендації друзів — до їхніх порад дослухаються 48 % опитаних людей. Також все частіше стали покладатися на книжкових блогерів.
На вибір ще впливає відомий автор (28 %), анотація (21 %), мова (20 %), якість тексту або перекладу (19 %). Крім того, молодь до 29 років звертає увагу і на візуальне оформлення — це важливо для 20 % (20–29 років) та 44 % (16–19 років) опитаних.
І хоча більшість українців не користуються бібліотеками, понад три чверті дорослих серед опитаних людей підтримують необхідність закупівлі нових книжок, особливо коштом місцевих громад.
Підтримують і субсидії для книгарень: третина опитаних людей вважає, що це буде необхідно після закінчення війни, а от майже 50 % вважають, що це необхідно робити навіть зараз.
Чому українці не читають
Також серед опитаних були люди, які загалом не читають. Серед найчастіших причин:
- брак часу (45 %);
- складності фізичного характеру (27 %);
- відсутність потреби чи бажання читати (24 %);
- стрес через війну (найчастіше цю відповідь обирали мешканці Півдня України та Сходу).
Як читають діти
Тенденція, що діти читають більше, була помітна ще у 2023 році. І зараз вона лише посилилась — частка тих, хто ніколи не читає у вільний час, скоротилася з 15 % до 10 %.
І хоча часто дітей змушують читати батьки, цьогоріч 52 % заявили, що читають виключно для власного задоволення, а це більше на 13 % ніж у 2023 році. При цьому, найбільше таких серед підлітків 14–17 років (59 %), серед тих, кому 10–13 років, їх менше (49 %), а найменше серед дітей 6–9 років (37 %).
Дослідження підтвердило, що на залученість дітей до читання впливає те, чи читають дорослі у їхньому оточенні: вони в півтора раза частіше отримають задоволення від читання й у два рази частіше готові ділитися своїми враженнями.
Найчастіше діти читають, щоб дізнатися щось нове (24 %). “Бо цікаво” (21 %). Для розвитку (14 %).
Найчастіше діти читають фантастику (39 %), підручники (35 %), книжки для дітей (32 %) та підлітків (22 %).
У вересні 2024 року дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги провела загальнонаціональне дослідження як про читання дорослими та дітьми, так і про книжковий ринок загалом.
Реалізована вибірка дослідження становить для дорослих респондентів (16 років і старші) — 1018 осіб. Для молодших респондентів (6–17 років) — 1076 людей.
Для дитячої аудиторії (6–17 років) провели масове особисте репрезентативне опитування. А для дорослої аудиторії (16+ років) — масове телефонне репрезентативне опитування.
Географія дослідження: вся територія України (за винятком непідконтрольних територій Донецької, Луганської, Херсонської і Запорізької областей та АР Крим).
До теми: Google оприлюднив найпопулярніші пошукові запити в Україні за цей рік