В Івано-Франківську урочисто відкрили перше регіональне представництво Офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest. Робота представництва поширюватиметься на сім областей: Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Рівненську, Тернопільську та Чернівецьку.
Чим Західна Україна приваблює інвесторів та як зробити з України бренд – в ексклюзивному інтерв’ю «ГК» розповів директор UkraineInvest, головний інвестиційний радник прем’єр-міністра України Данило Білак.
– В Україні це перше регіональне представництво Офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest. Чому саме у Франківську?
Ми залучаємо нових інвесторів, але розуміємо, що для цього потрібно працювати також з наявними, вдосконалювати бізнес-клімат в Україні, бо імідж України зараз досить складний. Коли ми почали працювати з інвесторами, то побачили, що дуже багато для залучення інвесторів робиться на регіональному рівні.
Ми дізналися, що центральна влада не контактувала з деякими регіонами з питань інвестицій ще з 2008 року, це майже десять років. Ми почали їм допомагати і були здивовані, скільки всього було зроблено на високому професійному рівні, але потенціал не реалізовано. Тому вирішили працювати саме з регіонами.
Івано-Франківськ обрали тому, що Прикарпаття приваблює інвесторів, а саме місто готове до активної роботи. З Франківська офіс також вестиме моніторинг в інших містах. Кілька таких офісів зможуть покрити всю Україну.
– Які послуги надаватиме регіональне представництво, для кого воно буде корисним?
Це філіал нашого київського офісу, що надаватиме ті послуги, які ми надаємо. Він буде моніторити привабливість бізнес-клімату, даватиме поради на місцевому і національному рівні, радитиме зміни до законодавства, впливатиме на нормативну базу, регулюватиме питання на місцевому рівні із землевідводом, енергетикою, надаватиме рекомендації з удосконалення умов для інвесторів та багато іншого.
– Чим Західна Україна приваблює інвесторів?
Я давно живу і працюю в Україні, але, наприклад, не знав, що сім областей на Заході України складаються в один комплексний автомобільний кластер. Ця лінія включає також Житомир і тягнеться до Києва. Понад 20 компаній вже вклали сюди близько півмільярда доларів інвестицій і працевлаштували 40-45 тис. Це колосальний сектор! Це бачимо не тільки ми, але й інші, тому заходять нові гравці, шукають можливості в інших областях.
Ми також шукаємо нові можливості на Прикарпатті: інформаційні технології, аграрний сектор та інше. Є величезний попит, і цим не керує Київ. Головне, щоби він сприяв і не заважав. Керують усім з регіонів, є велике зацікавлення міської та обласної влади. Області конкурують між собою, аби зацікавити інвесторів, і це веде їх до вдосконалення. Від цих змагань регіони все одно виграють, якщо не зараз, то пізніше.
– Інвесторів в Україні лякає війна на Сході та корупція. Як вам вдається долати ці стереотипи і просувати Україну як бренд?
Люди, які кажуть: «Ми не будемо інвестувати в Україну, бо це корумпована країна», кажуть так, поки сюди не прийшов їхній конкурент. Ми не мінімізуємо проблему. Вона є, інвестори все одно будуть про неї говорити. Я завжди кажу інвесторам дивитися на Україну не за весь час незалежності, а за останніх три роки. Україна проходить період трансформації, потрібно одночасно руйнувати стару владу і будувати нову, і їй це вдається! У нас ніколи не було своїх національних інститутів. На сході країни триває війна, але ми встояли і розвиваємося дуже активно.
Я кажу інвесторам: «Ви дивіться на все, що було зроблено, особливо на стан держави у 2014 році. Стояло питання, чи країна взагалі виживе як держава. Фактично її люди врятували, народ піднявся, згуртувався і врятував країну». Це дуже цікава історія для інвесторів. Ми не будемо замовчувати проблеми, але я пропоную завжди дивитися на останні три роки, на результат. Три роки тому народ боявся системи. Сьогодні система боїться народу.
– Країну залишає все більше людей. Це якимось чином впливає на інвестиційну привабливість?
Люди не тікають далеко. До Польщі, Чехії, інших країн-сусідів. Там нема більше роботи, ніж у нас, Україні також потрібні люди. Рівень зарплати також піднімається, людей просто потрібно заохочувати зарплатою, пільгами, навчанням. Роботи для людей є дуже багато. Є питання залучення для роботи на заході України людей з інших регіонів, бо перспективи дуже великі, але мало людей, готових працювати. Ми підніматимемо також питання кваліфікації: в ПТУ та у вищих навчальних закладах. Україні потрібні спеціалісти.
– Як інвестор, куди б ви вкладали гроші? В Україну чи, може, й в інші країни?
Вкладав би в Україну, її людей та інновації. Як кажуть, «brain and grain» («розум і зерно»). Я би вкладав у землю, переробку зерна, харчову промисловість. Україні це потрібно: переробка, виготовлення техніки – я вважаю, що за цим майбутнє.
Розмовляла Марта БАРАНЕЦЬКА