24 серпня в Івано-Франківську, як і в інших містах України, відзначали 29-ту річницю незалежності нашої держави. Чим запам’ятався франківцям та гостям міста цей святковий день і який вплинув на святкування карантин?
Скорочені урочистості
За два тижні до свята міський голова Руслан Марцінків повідомив, що День Незалежності в Івано-Франківську відзначатимуть в будь-якому випадку. Мовляв, дотримання карантинних заходів і соціальної дистанції дозволить провести і концерти, і велопробіг.
«Ми готуємо заходи. Можливо, їх буде не так багато, як минулого року, але у нас будуть ярмарок, велопробіг, концерт. Для концерту ми розмалюємо площу на такі квадратики, щоб люди дотримувалися соціальної дистанції і не стояли поруч», – сказав Марцінків в ефірі «Західного полюсу».
Він також додав, що запланована традиційна хода у вишиванках – так само із дотриманням карантинних норм. Крім цього, під час святкування мали намір урочисто відкривати спортивний майданчик, оновлений дитсадок «Бджілка», парк у Чернієві та два ЦНАПи. Святкові заходи були передбачені й на території Палацу Потоцьких – вистава і перегляд кінофільму.
Та вже за кілька днів стало відомо, що плани владі все-таки доведеться змінити – адже Івано-Франківськ потрапив до «помаранчевої» карантинної зони, обмеження якої забороняють, зокрема, роботу розважальних закладів та ресторанів у нічний час, а також, що найважливіше, встановлюють обмеження для масових заходів: 1 людина на 20 квадратних метрів та не більше, ніж 100 людей.
Тож концерт, на якому мала виступити Христина Соловій та інші виконавці, скасували, як і велопробіг. Але хода у вишиванках, вшанування загиблих героїв України, і зокрема Прикарпаття, та низку інших заходів у програмі святкування все ж залишили.
Святкування
У суботу, 22 серпня, на площі Ринок відкрився ярмарок місцевих товаровиробників. Там можна було придбати вишиванки, прикраси, мед, ягоди, солодощі тощо. Незважаючи на карантин, більшість людей на ярмарку маски не надягали чи тримали їх спущеними. Втім, майже біля кожного продавця були антисептики. Також деякі торговці дозволяли дегустувати свою продукцію без жодних застережень через карантин. Ярмарок працював три дні, з 9 до 21 години. У соцмережах багато людей розкритикували владу за цю ідею – втім, оскільки робота центрального ринку дозволена, то й ярмарок забороняти причин не було.
Вранці, 23 серпня, на Вічевому майдані відбулася традиційна подія – урочисте підняття Державного прапора. На площі зібралися десятки франківців, правоохоронці, атовці, представники влади. Священнослужителі освятили синьо-жовтий стяг.
«Незважаючи на обставини, ми прийшли, аби відзначити величне свято. Ворогу би дуже хотілося, щоб ми не виходили на майдани наших міст, сіл та селищ і не піднімали сьогодні Державний прапор. Втім, це символ нашої боротьби і бажання жити у незалежній Україні. Те, за що боролися діди і прадіди. І сьогодні у Франківську підняли понад 1000 державних прапорів», – зазначив міський голова Руслан Марцінків.
Крім цього, 23 серпня презентували інформаційно-довідкове видання «Івано-Франківськ – місто героїв». У книзі зібрано біографії та відомості про понад сотню визначних персон, яким у місті встановлювали анотаційні пам’ятні дошки. Книгу розділили на дев’ять частин: окремі розділи присвячені героям Небесної сотні, учасникам російсько-української війни та визвольних змагань, видатним науковців, поетам та письменникам, спортсменам тощо.
Були й інші події – змагання екстремалів на велосипедах біля озера, відкриття молодіжної лаунж-зони «Апостроф», майстер-класи із сіноплетіння, перегляд патріотичного кіно, а також перформанс з «живими скульптурами» в образі козаків та українських воїнів. Кілька урочистих подій відбулося у селах Івано-Франківської ОТГ. Зокрема, у ліцеї села Микитинці відкрили спортивний майданчик, дітям, які тут будуть займатися, подарували футбольні та волейбольні м’ячі, а також форму для футбольної команди. А у Чернієві відсвяткували три дати разом – День Незалежності, День Прапора та 633-ю річницю від заснування села.
Вже традиційно проїзд у громадському транспорті Івано-Франківська 24 серпня був безкоштовним для тих пасажирів, які не забули одягти вишиванку. Звісно, обов’язковими були і захисні маски чи респіратори.
Іншою, не менш традиційною для 24 серпня подією стало вшанування героїв України, які віддали своє життя за її свободу та незалежність. У Меморіальному сквері відбулася панахида за полеглими воїнами. Згодом франківці у вишиванках колоною пройшли центром міста з велетенським синьо-жовтим стягом. Довжина прапора сягала 50 метрів. Після цього на Вічевому майдані можновладці вітали зі святом всіх прикарпатців та українців.
«Це свято в серці кожного українця має свою особливу роль. Наш народ ціною власного життя виборював суверенітет та незалежність. Він і сьогодні продовжує боротися: бійці на сході України – за державну територію, а українські медики – за здоров’я народу», – сказав голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів.
Також у місті відкрили анотаційну дошку Богдану Ризаничу. Він – лікар-травматолог, капітан медичної служби ЗСУ, начальник медичного пункту 150-го протитанкового артилерійського дивізіону. Богдан Ризанич загинув у зоні проведення АТО на Луганщині. Пам’ятну дошку відкрили на фасаді Центральної міської клінічної лікарні №1, у якій загиблий працював понад 25 років.
Загалом святкування минуло без надмірної кількості масових заходів. Втім, на урочистостях людей у захисних масках було обмаль.
За межами міста
Поза Івано-Франківськом теж відбулося кілька цікавих подій. Франківський драмтеатр поставив драму-реквієм «Нація» за творами Марії Матіос на вершині гори Піп Іван – на декількох майданчиках будівлі Міжнародного наукового центру «Обсерваторія». Кожен охочий міг приєднатися до перегляду – виставу транслювали наживо на сторінці театру в Fаcebook та на каналі в YouTube.
Крім того, була й можливість долучитися до події всеукраїнського масштабу. З 11:00 до 14:00 у Києві відбувався Марш Незалежності, участь в якому взяли десятки тисяч атовців, волонтерів та просто патріотично налаштованих українців. Марш незалежності, або Марш захисників Вітчизни, проводиться в Україні вдруге на День Незалежності як альтернатива офіційним державним заходам. Участь у цій події взяли, зокрема, учасники АТО з майже усіх районів Івано-Франківщини.
Тарас ВОЛОШИН