«Дістань політика». Квест на доступність

  • Ви – виборець? Політичний симпатик? І хочете побачити своїх політичних кумирів наживо? Ускладнюємо завдання. Виборець з інвалідністю. Приймаємо ставки: наскільки доступними є політичні партії в Івано-Франківську для виборців загалом і виборців з інвалідністю зокрема?

    Нещодавно вийшов звіт про інформаційну доступність політичних партій на місцевих виборах минулого року. Моніторинг проводили аналітики Громадського холдингу «Група впливу»; у вибірку потрапили п’ять парламентських політичних сил («Європейська солідарність», ВО «Батьківщина», Опозиційна платформа «За життя», партія «Слуга народу», політична партія «Голос») та 19 партій-регіональних лідерів. В Івано-Франківську регіональним лідером є ВО «Свобода».

    Результати моніторингу стосуються лише інформаційної доступності. Ми ж вирішили проаналізувати ще й архітектурну.

    Але для того, щоб оцінити рівень доступності політичних партій, найперше їх потрібно «знайти». Пограємо в квест?

    Політичні «хованки». Архітектурна доступність

    Припустимо, ви хочете вирішити якусь свою проблему. І для цього треба звернутися в офіс політичної партії. Як його знайти? Є кілька варіантів:

    • зайти на офіційний сайт політичної партії, зазвичай там є контакти регіональних осередків;
    • знайти політичну партію за кодом ЄДРПОУ у Єдиному державному реєстрі юридичних і фізичних осіб;
    • простим пошуком у мережі Інтернет.

    Власне через пошук на офіційному сайті міської ради вдалося знайти свіженький реєстр міських організацій політичних партій Івано-Франківська з адресами, даними керівників, та, частково, контактними номерами телефонів.

    Варто зразу сказати, що не всі адреси збігаються з дійсністю. А в різних джерелах можуть бути зазначені різні контактні дані. Тому, щоб візит до політичного офісу не перетворився на випробування, краще спочатку зателефонувати та уточнити адресу. Номер телефону можна знайти у ЄДР чи на офіційному сайті партії. Ми вирішили перевірити, наскільки ці номери телефонів є правдивими, й свідомо контактували із політичними осередками виключно у такий спосіб. Бо звідки виборець має черпати контактну інформацію?

    Хочемо сказати, що встановити контакт із партійними осередками – задачка середнього рівня складності: десь довелося переходити з номера на номер, десь – не відповідали на телефонні дзвінки чи скидали виклик, а в окремих випадках – уточнювали запит і контактували пізніше. Щоб «дістати» політичного кумира, виборцю потрібно трохи терпіння. Але це – реально!

    ВО «Батьківщина»

    На сайті Івано-Франківської міської ради зазначено адресу міської організації політичної партії ВО «Батьківщина»: вул. Коновальця, 6Б. І якщо повірити тільки цьому джерелу, офіс політичної партії – не знайти. Він розташований через дорогу, за адресою вул. Коновальця, 7Б. Така адреса зазначена у ЄДР, і ці дані – правдиві.

    Офіс має доволі велику вивіску, що полегшує пошук. Будівля оснащена пандусом.

    Міська організація “Батьківщини”

    Обласна організація політичної партії ВО «Батьківщина» розташована за адресою вул. Василіянок, 62А. У партійний офіс на вул. Василіянок виборець з інвалідністю самотужки не добереться. Хоча і дуже невисокі сходи на вході, але без пандуса. Всередині, щоправда, є ліфт.

    ВО «Свобода»

    На сайті ЄДР зазначено, що адреса обласної організації ВО «Свобода» – вул. Симоненка, 24А. Ця ж адреса зазначена як домашня у декларації керівника партійного осередку Михайла Королика. Ми вирішили не ходити до партійного «боса» додому, натомість – «сходили» на офіційний сайт ВО «Свобода», у розділ «Регіональні осередки».

    Згідно із даними на офіційному сайті, осередок партійної організації розташований за адресою вул. Василіянок, 62А. Фактично, по сусідству із обласною «Батьківщиною», проте – на різних поверхах. Будівля – та сама, умови доступу – теж.

    Вхід до обласних організацій ВО “Свобода” і ВО “Батьківщина”

    Міська ВО «Свобода», згідно з ЄДР, розміщена за адресою вул. Прикарпатська, 20, с. Угорники. Туди ми не поїхали. І з’ясувалося, мали рацію. По-перше, далеко не кожен виборець шукатиме навіть дуже улюблену політичну силу за межами місця проживання. Здебільшого в цьому й немає потреби. Адже постійні «родинні свята», які організовуються в Івано-Франківську за кошти бюджету, а служать для промоції провладної політичної сили, є одним із найкращих майданчиків для комунікації виборця з політиками.

    А, по-друге, як згодом з’ясувалося, офіс міської організації політичної партії «Свобода» розташований також на вул. Василіянок (але за іншою адресою). Тільки про це ніде не зазначено.

    «Наші обидва офіси не обладнані пандусами. Й ми працюємо за методом, щоб виїхати до людини або зійти вниз, якщо є така потреба», – запевнив голова обласної організації політичної партії ВО «Свобода» Михайло Королик.

    Також він зазначив, що знайти «Свободу» в Івано-Франківську – точно не проблема.

    «У газетах, які роздають повсюди, зазначені контакти партійних офісів», – каже Михайло Королик. Він відзначає важливість питання інклюзії й погоджується, що в цьому напрямку потрібно ще дуже багато працювати.

    «Європейська солідарність»

    Згідно із даними ЄДР, обласна організація політичної партії «Європейська солідарність» розташована на вул. Сахарова, 32. І це справді так. На будівлі – велика вивіска. Крім того, приміщення оснащене пандусом.

    Адресу міської організації політичної партії «Європейська солідарність» вдалося знайти на сайті міської ради. У відомостях про політичні партії, які зареєстровані в Івано-Франківську станом на початок цього року, зазначено, що міська організація «ЄС» розташована за адресою вул. Шевченка, 47. Ми не скажемо, що партійного офісу за цією адресою точно немає, однак ми не виявили жодного факту, який би засвідчив протилежне.

    «Ці дані уже кілька років, як не актуальні», – повідомив у телефонній розмові керівник фракцій «Європейська солідарність» в Івано-Франківській міській раді Олексій Петечел. Саме його контактний номер телефону був вказаний у реєстрі, що розміщений на сайті Івано-Франківської міської ради.

    Міська організація політичної партії «Європейська солідарність» не зареєстрована як юридична особа, тому даних про неї нема у ЄДР. Олексій Петечел також порадив виборцям шукати контакти місцевих осередків на офіційних сайтах політичних партій.

    обласна організація ЄС

    «Міська організація «Європейської солідарності» використовує офіс, який числиться за обласною організацією – на вул. Сахарова, – каже Олексій Петечел. – Це приміщення розташоване на першому поверсі та обладнане пандусом. Тож є доступним для людей з інвалідністю. Тут проводять прийом більшість депутатів міської ради від ЄС. Також і організація, і депутати мають сторінки у соціальних мережах. У нас немає проблем з комунікацією».

  • «Слуга народу»

    Обласна організація політичної партії «Слуга народу» розташована за адресою вул. Галицька, 41, офіс 5.

    Приміщення на вул. Галицькій, 41 має круті сходи, а сам офіс розташований на другому поверсі. Тому людині, яка не може самостійно пересуватися, туди точно не добратись.

    Інформації про місце розташування міської організації політичної партії «Слуга народу» ми не знайшли.

    Слуга народу

    «Голос»

    Обласна організація політичної партії «Голос», згідно із даними ЄДР, розташована за адресою вул. Коновальця, 227А. За цією ж адресою, як свідчать дані сайту clarity-project, зареєстрована й приватна фірма керівника обласного осередку «Голосу» Володимира Тищенка.

    На місцевих виборах організація політичної партії проводила заходи за іншою адресою. Скажімо, висунення кандидатів у депутати проходило в приміщенні на вул. Сахарова, 23Б.

    Вивіска «Голосу» і зараз розташована за цією адресою. Проте, як повідомив у коментарі «ГК» член ради обласної організації політичної партії «Голос» Володимир Коп’як, у грудні організація переїхала. І те, й інше приміщення партійного офісу не обладнане пандусом.

    «Зараз ми орендуємо приміщення на 3-му поверсі, що не можна назвати доступним для виборців з інвалідністю. Проте ми залишаємо контакти, щоб людина могла зателефонувати і ми б спустилися до неї вниз», – каже Володимир Коп’як. І додає: інформаційні матеріали представники «Голосу» намагаються готувати так, щоб контекст був зрозумілий навіть нефахівцю.

    Опозиційна платформа «За життя»

    Згідно із даними ЄДР, регіональна організація політичної партії Опозиційна платформа «За життя» розташована за адресою вул. Довженка, 26. За цією адресою жодних даних, які би вказували на існування приймальні осередку політичної партії, не виявлено. Тут знаходиться ресторан «Осокори».

    Голова обласної організації Опозиційної платформи «За життя» Тарас Лаврук у коментарі по телефону повідомив: зараз карантин, тому ніяких заходів щодо інклюзивності організація політичної партії не проводить. «Зв’язок із виборцями зараз – тільки через ЗМІ. Проте людина може зателефонувати за номером у ЄДР, і представники політичної сили самі під’їдуть на місце», – запевнив Тарас Лаврук.

    ОПЗЖ

    Інформаційна доступність

    На початку січня цього року був оприлюднений звіт «Інклюзивність місцевих виборців 2020. Доступність інформаційних матеріалів політичних партій для осіб з інвалідністю та маломобільних громадян».

    «Перед місцевими виборами 2020 року ми розробили рекомендації щодо доступності та інклюзивності передвиборчих кампаній і методологію оцінки. Направили ці рекомендації політичним партіям. Потім – оцінювали партії щодо доступності їх сайтів, сторінок в соціальних мережах та програм. За результатом ми однозначно можемо сказати, що в Україні не існує політичних партій, які б у повному обсязі були інформаційно доступними людям з інвалідністю та маломобільним групам населення. Зазначу декілька висновків. Так, лише одна ПП “УДАР” відповідає методичним рекомендаціям The Web Content Accessibility Guidelines 2.0. З понад 350 програм лише 5% програм національних партій та 11% програм регіональних лідерів містять положення, які враховують інтереси та забезпечують права людей з інвалідністю», – каже юристка ГО «Громадський холдинг «Група впливу» Марія Красненко.

    Якщо говорити про осередки Івано-Франківських політичних партій, то лише у програмі міської «Свободи» є згадка про доступність («Прагнемо, щоб наше місто було безбар’єрним»). Однак не можна сказати, що у програмі цієї організації є положення, які враховують інтереси людей з інвалідністю чи пропонують варіанти вирішення проблем. Адже «безбар’єрне місто» – це дуже широке поняття. І воно може стосуватися різних сфер і категорій людей.

    Варто зауважити, що програми написані складною мовою, що позначається на інформаційній доступності. Багато абревіатур , іншомовних слів, складних речень та складних для розуміння понять. Наприклад, чи доступним для розуміння кожного виборця (а не лише людини з інвалідністю) є речення з програми: «В нових умовах децентралізації та адміністративно-територіальної реформи, економічної стагнації, політичної нестабільності, зростаючих можливостей використання для потреб громад області природних, матеріальних, людських і фінансових ресурсів крок за кроком плануємо зробити…»?

    Часто програми міської й обласної організацій дублюються, хоча зрозуміло, що на рівні міста й області стоять трохи різні завдання. Скажімо, повністю дублюються програми «Слуги народу», «Європейської солідарності», «Батьківщини» (нагадаємо, що ОПЗЖ не балотувалася на Івано-Франківщині, тому у результатах моніторингу тут не фігурує).

    Згідно з результатами моніторингового звіту:

    • жодна із політичних партій в Україні не має на своєму сайті версії для осіб із порушеннями зору;
    • лише в 1% опублікованих новин на сайтах та сторінках партій в соціальних мережах є згадка про людей з інвалідністю;
    • лише кожна третя інфографіка та кожне сьоме відео на сайтах партій відповідають критеріям доступності для візуального наповнення;
    • жодна фотографія на сайтах та сторінках у соцмережах не має тифлокоментарів.  
    • 82% публікацій на сторінках у соціальних мережах парламентських партій та 85% публікацій на сторінках регіональних партій важко сприймати через довгі речення, складну пунктуацію, використання абревіатур, слів іншомовного походження тощо;
    • 94% відео на сторінках парламентських партій та 82% відео на сторінках регіональних партій не мають субтитрів. 

     

    Ці тенденції простежуються і в івано-франківських осередках політичних партій.

    «Але така оцінка не повинна лякати. Україна та українське суспільство перебувають лише на початковому етапі впровадження доступності й інклюзивності», – каже Марія Красненко.

    Оксана ПІЛЯНСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!