Запроваджений у зв’язку з пандемією коронавірусу карантин зачепив геть усіх українців. Зокрема, значні обмеження зараз відчувають діти: на вулицю без батьків формально не можна, школи закриті, в кінотеатри та в розважальні центри теж не потрапиш. А ще є велика ймовірність, що традиційний літній відпочинок у таборах дітям також «не світить».
Діти і карантин
Школи і дитячі садки Івано-Франківщини, як і всієї України, закрили на карантин ще у березні. Разом із ними припинили свою роботу дитячі гуртки, оздоровчі табори, розважальні майданчики та всі інші призначені для дітей заклади.
Звісно, коронавірус – загроза серйозна. Станом на 25 травня в Україні зафіксували 21 245 випадків COVID-19, на Прикарпатті – 1 281. Тож проти обмежувальних заходів ніхто особливо не протестує. Тим паче, що змусити дітей дотримуватися соціальної дистанції, не контактувати одне з одним, не гратися одними іграшками – абсолютно марна справа. А саме такі заходи є найбільш дієвими для запобігання поширенню COVID-19.
«Дітям час від часу можна нагадувати гру про “гарячі поверхні”. Вони швидко забувають про перестороги, тож час від часу нагадуйте, що не потрібно забігати на ігрові майданчики, сидіти на лавках, ділитися іграшками чи їжею, мацати гойдалки або турніки чи будь-що інше. Майте напоготові антисептик, коли діти забуватимуть про ці правила. Також взагалі не вдягайте маски дітям віком до 2 років! Це небезпечно», – радить Уляна Супрун, ексміністерка охорони здоров’я України.
Отож, діти на карантині змушені сидіти вдома. І хоча з наближенням літа карантинні заходи поступово стають менш суворими, але скасовувати їх ще не планують, оскільки щодня в Україні діагностують коронавірус у 350-500 пацієнтів. Для багатьох дітей табори стали невід’ємною частиною літа, однак вони досі не знають, чи зможуть цього року туди потрапити.
Замок на двері, людей на біржу
У 2018 році в таборах Івано-Франківщини оздоровили 25 тисяч дітей, у 2019-му – понад 26 тисяч. Яким буде сезон-2020 та чи розпочнеться він взагалі – наразі не знають навіть керівники самих таборів. Таких закладів на Прикарпатті є близько п’ятнадцяти – це і комунальні установи, і приватні підприємства. Останнім зараз найскладніше – адже прибутку немає, а за оренду землі та комунальні послуги сплачувати потрібно.
Дитячий табір ЛОК «Дружба» розташований у селі Мала Тур’я Долинського району. Він приймає дітей уже 35 років поспіль. За цей час тут оздоровилося понад 40 тисяч хлопчиків і дівчаток, батьки яких працюють у нафтовій і газовій промисловості Івано-Франківщини, Львівщини, Києва, а також діти з Чорнобильської зони. Директор табору Михайло Гродзіцький нарікає, що цього року через коронавірус дитячі табори потрапили у дуже скрутне становище.
«Про оздоровлення уряд просто мовчить. Нехай би сказали – цього літа не будете працювати або сезон почнеться з липня за таких умов. Про готелі, дитсадки та більшість закладів уже все відомо, а нам – не кажуть нічого. Літо вже от-от розпочнеться, до нього треба готуватися. Потрібно взяти десь матеріали, найняти людей. Якщо працювати не будемо, то треба продумувати стратегію виживання. Після літа-2019 ми купили меблі, атракціони тощо – витратили до півтора мільйона на розвиток, щоб діти були задоволеними. Тепер шкодуємо, бо якби мали ці гроші, то було б чим заплатити борги», – каже Михайло Гродзіцький.
За його словами, приватні табори, які живуть винятково з продажу путівок, після сезону-2020 можуть просто припинити існування. Двері таких таборів можуть зачинитися не на один рік, а назавжди – і туди вже ніколи не зможуть приїхати на відпочинок і оздоровлення діти.
«Може бути така хвиля, яка була в 1990-х роках. Тоді власники або закривали, або продавали свої табори, і потім все майно успішно розкрадалося. От у нас по сусідству є табір «Карпати» від колишньої бавовняно-прядильної фабрики. Коли вона розорилася, табір за безцінь продали, потім перепродали і заклали у банку як заставу під кредит. З часом його просто розікрали, зараз там все в руїнах – типова ситуація для нашої області. Я не хочу такої ж долі для нашого закладу», – розповідає директор ЛОК «Дружба».
Між іншим, згідно зі ст.7 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», державні органи, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування повинні допомагати і надавати дитячим оздоровчим закладам пільги та підтримку. При цьому нема різниці, яка у табору форма власності – чи державна ця установа, чи приватна. Але на практиці цього взагалі немає, грошей чи пільг оздоровчі табори не отримують.
Ще один дитячий табір, «Едельвейс», розташований у карпатському селі Микуличин. Його керівник Ярослав Кащишин каже, що ситуація складна, адже основний прибуток заклад отримує за три літні місяці, а податки й оренду треба платити протягом всього року.
«Податок на нерухоме майно, на землю і так далі – ніхто нас від цього не звільняє. Звісно, ми розуміємо, що таке пандемія і в чому її небезпека, життя людей є найважливішим. Та хочемо отримати бодай якесь рішення влади – чи можна буде працювати, чи ні. Ми повинні розуміти, чи зможемо втриматися на ринку. Я вже не кажу про пільги – дали би хоч відстрочку для платежів на рік. А тут ще й тариф на світло росте, бо держава вимикає АЕС і фінансує олігархів через «зелені» тарифи», – ділиться думками Ярослав Кащишин.
Попри всі негаразди, в «Едельвейсі» не втрачають оптимізму. Наразі тут тривають роботи з благоустрою території, ремонтують обладнання. Сподіваються все ж на те, що бодай з 1 липня зможуть почати прийом дітей.
«Минулого року ми прийняли 1 250 дітей. Цього року деякі батьки, звісно, боятимуться посилати малечу в табори. Але, з іншого боку, мені щодня телефонують наші постійні гості і цікавляться, чи буде зміна, бо діти дуже хочуть. А я не маю що їм відповісти. Якщо нічого не буде, то з 1 червня – замок на двері, а людей – на біржу праці. Спілкуюся з багатьма керівниками таборів, знаю, що дехто готується до відкриття, а дехто не наважується. Бо податки треба платити, а як не заплатиш – блокують рахунки, арештовують майно і за безцінь продають. А тоді на місці дитячого табору ростуть вілли з готелями», – пояснює керівник «Едельвейсу».
Ніхто нічого не знає
Формально відкрити дитячі табори уряд запланував на третій етап виходу з карантину – разом із дитячими майданчиками та базами відпочинку. Але ніхто не знає, коли його запровадять і якими будуть умови. У масштабах країни йдеться про тисячі літніх таборів, які приймають щоліта 2,5 мільйона дітей.
У постанові уряду про перехід до адаптивного карантину, оприлюдненій 20 травня, немає жодного слова про дитячі оздоровчі табори. Відвідування закладів дошкільної освіти цією ж постановою дозволяється з 25 травня, а діяльність відпочинкових баз та готелів – з 10 червня. Таке враження, що про сферу дитячого оздоровлення просто забули.
На місцевому рівні про долю дитячих таборів цього літа теж ніхто нічого не знає. Посадовці ОДА кажуть, що нічого не можуть вдіяти, адже немає чітких вказівок уряду і Держпродспоживслужби з цього приводу.
«Наразі це питання залишається відкритим, рішення не прийнято. У Кабінеті Міністрів називають дату 1 липня, але це ще не остаточно, бо все це буде пов’язано з послабленнями карантину. Є плани все-таки провести оздоровчий сезон, але якщо дозволить ситуація з коронавірусом. На оздоровлення діти приїжджають зі всієї України, тож є питання, як забезпечити їх довіз і розміщення без небезпеки зараження COVID-19. Плануємо оздоровлення цього року провести, але ще не знаємо, яким чином», – пояснює Володимир Корженьовський, директор департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
Голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів відповів на це запитання так само. За його словами, роз’яснень від уряду про дитячі табори станом на 25 травня все ще немає. У перелік заходів другого етапу карантину функціонування таких таборів не входить.
Тарас ВОЛОШИН