Набір зручностей «все включено», комфорт і купа розваг – це не про дитячі літні табори патріотичного виховання. Натомість їхні юні учасники формують тут власний залізний стержень, тривкий характер, виховують самодисципліну і гідну громадянську позицію, вчаться бути лідерами. Спробувавши один раз, більшість як хлопчиків, так і дівчаток вирішують знову присвятити літо патріотичному вишколу. «Галицький кореспондент» підготував різні пропозиції такого таборування.
«Карпатський легіон»
Національна молодіжна військова програма «Карпатський легіон», розробником і керівником якої вже п’ятий рік є громадський діяч, президент Івано-Франківської обласної федерації хортингу Сергій Демчук. Торік, відповідно до оцінок ПРООН, ЮНІСЕФ, Міністерства молоді та спорту, Державного інституту сімейної та молодіжної політики спільно з Радою Європи, «Карпатський легіон» включили в десятку найкращих практик молодіжної роботи в Україні.
Де: Наметове містечко в Карпатах.
Програма: Учасники два тижні живуть в умовах, максимально наближених до польових, коли важливо навчитися виживати – обходитися мінімумом, викладатися по-максимуму. Серед основних дисциплін – військова тактика, орієнтування у невідомій місцевості, робота зі зброєю, парамедицина цивільна і військова, основи снайпінгу, балістика, рукопашний бій, а також розвивальні квести, бізнес-ігри, лекції з лідерства і конкурси на знання історії України.
Основа «польових» вишколів – це адаптація і робота дитини в команді. Психологічна робота поєднується із постійними фізичними вправами і заняттями з бойової підготовки. Звісно, все це адаптоване як до дітей від семи років у вигляді цікавої гри, так і для дорослих віком від 18 років, у вигляді тренінг-практикумів, які закріплені тестами та нормативами, а наприкінці – титул власника «Зеленого берета».
Також від усіх силових структур є профорієнтатори, які ознайомлюють з діяльністю кожної структури: поліція, УДСНС, СБУ, Центр екстреної медицини. Інструкторський склад Легіону: бійці УНСО та інших організацій, які вміють працювати як з дітьми, так і з молоддю.
На території табору діє унікальна бібліотека – понад 200 сучасних видань за темами УПА, УГА, Голодомору, дивізії СС-Галичина.
Для кого: Програма розрахована на дітей віком від 7 до 13 років, молодь віком від 14 до 17 та дорослих від 18 років. Перепоною для участі в таборі є певні захворювання, через які вишкіл у «Карпатському легіоні» може стати небезпечним для здоров’я дитини: серцево-судинні недуги, важка форма астми, діабет, складні шкірні захворювання тощо.
Коли: Перший заїзд (для вікової категорії 7-12 років): 29 червня – 10 липня. Другий заїзд (для вікових категорій 10-13 років, 14-17 років, більше 18 років): 18 липня – 31 липня.
Скільки коштує: Членський внесок – біля 2500 грн.
Контактний телефон: 098 02 03 289 (Сергій Демчук).
«Юний доброволець»
Навчальний центр Української добровольчої армії запрошує всіх охочих взяти участь у таборі національно-патріотичного виховання молоді «Юний доброволець», де, крім основної навчальної програми, що включає в себе з десяток дисциплін індивідуальної підготовки добровольця, учасники отримають практичні навики тактики бою та виживання на війні.
Де: На базі навчального центру УДА, розміщеного на околицях с. Великомихайлівка, що в Дніпровському районі. З 2014 року тут постала новітня Січ. У довколишній місцевості збереглися кургани наших степових предків та Кам’яна Могила як тисячолітній слід зародження українського етносу. Вихідці із Запорізької Січі заснували село Дібрівка, залишки козацьких постоїв збережені до наших днів. Дорогою у селище Покровське, в напрямку Запоріжжя, височіє хрест перемоги полку Сірка над татарами та стоїть на спомин про загиблих у бою козаків каплиця святого Миколая. Згодом в історії цього краю, на зламі століть, організувались загони повстанців під командуванням Нестора Махна, які боролися за право жити на своїй прадідівській землі. Про легендарного командира національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. та засновника непозиційного, маневреного бою говорить історія Дуба смерті, що і досі стоїть у гущавині Великомихайлівського лісу. В часі становлення Української народної республіки тут діяла Степова дивізія під командуванням Костя Блакитного, яка повсюдно утверджувала синьо-жовтими знаменами та шаблями право українців на свою державу. В цій окрузі народився засновник ідеології українського націоналізму, мелітополець Дмитро Донцов, праці якого скріплюють дух переможців та виховують все нові покоління борців за самостійність.
Програма вишколу: Тактична медицина, основи орієнтування на місцевості, основи самозахисту, історія українського війська, ідеологія українського націоналізму, стрілецька справа, тактика малих груп, мінна безпека, мандрівка у с. Великомихайлівка.
Для кого: Взяти участь у таборі може молодь віком 14-18 років, але повинні бути дотримані такі умови:
- група повинна мати виховника, якого знають всі батьки і з ним тримають телефонний контакт. Молодь з батьками говорить виключно у відведений для цього час;
- учасники обов’язково попередньо проходять медичний огляд та мають довідку про стан здоров’я, наявність алергій та хронічних хвороб, перелік, що можна їсти, а що категорично ні. Мати з собою свою особисту аптечку, якщо це потрібно;
- для виконання програми табору можуть бути залучені вчителі, наставники молоді зі шкільних закладів, громадських організацій або добровольці резерву УДА з окремих територіальних загонів;
- перелік речей – такий самий, як для рекрутів (без спецзасобів). Якщо є можливість, потрібно взяти з собою літній комплект камуфляжу;
- молодь обов’язково має бути застрахована від травм і мати з собою поліс;
- має бути письмовий дозвіл батьків про те, що вони відпускають дитину в табір;
- всі документи перебувають у наставника, який передає їх у Штаб НЦ УДА і несе персональну відповідальність за молодь на час вишколу. Командний та інструкторський склад несе відповідальність за дотримання правил безпеки та виконання програми вишколу.
Коли: Перший набір: 15 червня – 21 червня. Другий набір: 22 червня – 28 червня. Третій набір: 29 червня – 5 липня.
Наступні дати таборування будуть озвучені 29 червня. Вишколи будуть проводитися до 15 серпня з врахуванням кількості зголошених.
Скільки коштує: Загальна сума витрат на одного учасника складає 1400 гривень за повних сім днів вишколу. Для малозабезпечених сімей розмір внеску складає 900 гривень за повних сім днів вишколу. Для дітей вояків, які перебувають на фронті, та постійних волонтерів УДА вишкіл безкоштовний. Також можливо зменшити розмір фінансового внеску, забезпечивши продуктами харчування, побутовими та іншими необхідними засобами базу НЦ УДА.
Контактний телефон: 097 760 63 32 або 095 116 36 46 (Штаб НЦ УДА).
«Карпатія»
Військово-патріотичний табір «Карпатія» рік тому організували волонтери цивільного корпусу «Азов» і ветерани однойменного полку. Табір пропонує систему національно-патріотичного виховання, що спирається на досвід фахових педагогів та спеціалістів із роботи з дітьми, а також учасників АТО, волонтерів і громадських діячів.
Де: Наметове містечко в Карпатах.
Програма: Вихованцям пропонують спортивний режим, широку програму вишколів: виживання на природі, вивчення зброї та практичні заняття, тактична медицина, лекції з історії України без нудних підручників, спортивні ігри та змагання. Кожного дня хлопці та дівчата тренуються, проходять смугу перешкод та освоюють ази альпінізму – це тренує в дітей силу волі та сприяє фізичній витривалості. А ще – різноманітні майстер-класи, брейн-ринги та лекції, що розвивають творчі та інтелектуальні здібності дітей, і, звісно ж, вечірня ватра.
Для кого: Для дітей віком від 10 до 17 років.
Коли: Перший заїзд – у середині червня. Другий заїзд – в середині липня. Третій заїзд – на початку серпня. Тривалість заїзду – 10 днів.
Скільки коштує: Приблизна вартість – до 1500 грн. Для дітей учасників АТО, малозабезпечених сімей участь безкоштовна. Але кількість пільгових місць може становити не більше третини від загальної кількості.
Контактний телефон: 098 79 12 416 (Сергій Сивачук).
Табір патріотичного виховання ГО «Спілка Української Молоді в Україні»
Табори патріотичного виховання ГО «Спілка Української Молоді в Україні» організовують уже десятки років. Цього літа проведуть два табори: стаціонарний і піший (підкорення гірських вершин).
Де: Наметове містечко (піший табір) і турбаза (стаціонарний табір) у Карпатах.
Програма: Під час пішого табору діти підкорюватимуть гірські вершини, вчитимуться основам виживання на природі, парамедицини, слухатимуть патріотичні лекції. Інструкторами будуть місцеві знавці Карпат, а також активні ветерани АТО.
Програма стаціонарного табору більш розширена – також включає різні заняття з ручних робіт, заняття творчістю, квести, командні ігри тощо.
Для кого: Діти віком від 3 до 16 років (стаціонарний табір на турбазі); від 14 до 18 років (піший табір).
Коли: Піший табір триватиме 7 днів: з 6 по 12 серпня. Тривалість стаціонарного табору – 14 днів (з 9 по 22 липня).
Скільки коштує: Вартість участі в пішому таборі ще не визначена. Вартість участі в стаціонарному таборі – 5000 грн.
Контактний телефон: 050 76 57 076 (Мар’яна Марець – щодо стаціонарного табору), 099 73 57 054 (Олег Мазур – щодо пішого табору).
Наталя МОСТОВА