Для чого здавати макулатуру (ІНФОГРАФІКА)

  • Паперові відходи можуть бути закопані, спалені чи перероблені. Проблема обмеженості звалищ та забруднення повітря продуктами згоряння вирішується саме переробкою старого паперу. Тож ми розглянемо саме цей варіант.

    12803090_224812084529072_8971391071514132470_n

    1. Сортування. Цей етап актуальний насамперед для країн, де сміття утилізується. Тобто люди розуміють, що сміття треба сортувати, перш за все, у власному домі. Паперові відходи, пластик, харчові відходи, метал треба викидати у різні смітники. Хто купує або передплачує багато періодичних видань, сортує окремо газети, журнали, картон та дрібні папери. Це в подальшому полегшить процес виокремлення друкарської фарби та чорнила з целюлозної маси.
    1. Збір та транспортування здійснюються або в пунктах прийому макулатури (і потім зібране відвозять на базу переробки); або підприємство, наприклад, друкарня, продає паперові відходи на завод переробки вторсировини. У Росії, наприклад, існує спеціалізована соціальна мережа maculature.ru. Вона об’єднує постачальників та покупців на ринку макулатури з усіх регіонів Росії. Особливістю ресурсу є те, що пропозиції можуть бути згруповані не лише за марками макулатури, але й за об’ємами постачань. В коментарях до пропозицій підприємці домовляються про умови продажу вторсировини. В Україні ж збір макулатури поки що нагадує діяльність закритого клубу.
    1. Сортування та пресування. На заводі з переробки вторсировини привезений папір сортують за розміром, пресують у блоки і розміщують на складі. Там він лежатиме, допоки не виникне потреба в ньому на виробництві.
    1. Подрібнення та виокремлення целюлози. Папір подрібнюють і розчиняють у воді з хімікатами, потім відокремлюють целюлозу від пластику та металу.
    1. Очищення та знебарвлення. Отриману целюлозу вміщають у резервуари циліндричної форми, які обертаються навколо власної осі. Після цієї центрифуги сировина ще раз очищується від дрібного сміття. Потім целюлозну масу, що містить друкарську фарбу та клейкі речовини, буквально миють. Є два способи очистки. Перший (для не дуже «брудної» целюлози) – пропускання через воду. Другий (для целюлози з клейкого та кольорового паперу) – з використанням, води, очисних засобів та повітря. Повітряні бульбашки, що пропускаються через розчин, вбирають в себе часточки чорнила. І в чані, на поверхні розчину, утворюється чорнильна піна, яку треба знімати. Внизу ж під нею – чиста знебарвлена целюлоза.
    1. Крейдування та надання кольору. Целюлозні волокна ще раз очищуються і обробляються із додаванням крейди або барвників.
    1. Перетворення на папір. Із отриманого волокна можна одразу зробити папір (імовірніше, тут можна говорити про туалетний папір), або ж змішати його 1:1 з деревною масою, щоб продукт вийшов міцніший і якісніший (відповідно щоб книжку було приємно читати).

    До речі, чорнильна піна, яка містить в собі також часточки волокна, може бути спалена для вивільнення енергії, перероблена у компост, вивезена на звалище і навіть додана у гравій для доріг чи в цеглу.

    Цікавий факт: перший папір був зроблений зі вторсировини. У 200 році до н. е. китайці виготовили перші аркуші зі старих риболовецьких сіток. Повідомляє chytomo.com.

    Отже, з переробленої маси в результаті виходить рулон паперу, а з нього пізніше – газета або, скажімо, книга. Іноді цей папір переводять на тонни роздаткової агітаційної продукції, на буклети з неграмотною рекламою, на пресу, яку ніхто не купує, і на папірці, які мають бути на столі кожного поважного начальника, якому, хоч і прикро, але нема чого записати. Процес трохи нагадує реінкарнацію.

    Звісно, в Україні здача макулатури ще довго буде буденною справою істинних диваків. Ну що може змусити людину тягати в пункт збору кілограми зв’язаного мотузкою паперу?! Грошова винагорода за ці труди просто космічно «велика», сила волі, витрачена на боротьбу з лінню колосальна, а ймовірність здавання макулатури – мізерна.

    Іноді у зборі макулатури допомагають місцеві бомжі. Якщо ви утилізуєте сміття (невже?), то паперові відходи вони віднесуть-куди-треба замість вас. Звісно, був і курйозний випадок з бомжами і макулатурою. Одного разу двоє громадян без місця прописки зламали двері офісу Народного руху України і викрали увесь наклад (понад 1000 примірників) другого тому десятитомного зібрання творів В’ячеслава Чорновола “Правосуддя чи рецидиви злочину? Лихо з розуму (портрети 20 «злочинців»)”.

    Коли працівників складу макулатури запитали, чи не здивувала їх тисяча свіжовіддрукованих книг з однаковим найменуванням, ті відповіли, що не зважають ні на зовнішній вигляд відвідувачів, ні на те, що вони здають. Представники Народного руху одразу ж заявили, що причини цього злочину винятково політичні.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!