У Дзвинячі Богородчанського району сім’я переселенців зі сходу вже два тижні живе без водопостачання та каналізації. «Добрі» сусіди самовільно від’єднали їхнє помешкання від централізованої мережі. Хоча випадок цей не перший – у будинку і раніше «допомагали» виїхати кільком орендарям.
Олександр (прізвище чоловік просить не називати) із родиною переїхали з Донецька до Дзвиняча півроку тому. Коли розпочався збройний конфлікт на сході, чоловік допомагав військовим. Пізніше з родиною переїхали в Дніпропетровськ, а далі – до Івано-Франківська. Олександр мав намір займатися сільським господарством, так і переселилися до Дзвиняча. Дружина відразу знайшла роботу. Пощастило швидко знайти житло. Родина багато чого пережила, 9-річна донька змінила вже чотири школи. Тож тут планували облаштуватися, збудувати нове життя. Та не так склалося…
«Уже майже два тижні квартиру, яку ми орендуємо, від системи централізованого водопостачання та водовідведення відрізали сусіди і заробили стояк монтажною піною. Звинувачують нас у тому, що ми затопили їхню квартиру, яка розміщена у протилежному боці будинку, вимагають нас виселити. Всіх людей, які проживали тут до нас, вони змушували виїжджати. Нас ображають, зводять на нас наклеп, кажуть, що я їм погрожував. Я звернувся до сільського голови з проханням, щоб він склав акт відключення, а також до голови ОДА та інших чиновників, щоб допомогли у вирішенні ситуації», – розповідає пан Олександр.
Сільський голова Дзвиняча Микола Волочій каже, що в будинку кожна квартира приватизована, тож він не може втручатися в їхні справи. Але до нього звернулися жильці, щоб допомогти вирішити конфлікт.
«Один із жильців будинку від’єднав помешкання родини переселенців від загальної мережі. Наразі власник тієї квартири перебуває за кордоном, тому вирішити це питання складно. З його боку це серйозне порушення всіх правил, норм, він відрізав людям комунікації і поїхав геть. І наразі я не знаю, як це владнати, квартира закрита. Я його попереджав, щоб він нічого не робив», – розповідає війт.
Власник же квартири свої дії мотивував тим, що його затопили. Звертався до власниці квартири, де живе Олександр з родиною, із звинуваченням, що наймачі завдали йому шкоду.
«На стелі дійсно є пожовклі плями, сліди підтікання, але це ще необхідно дослідити, відбулося затоплення чи там роками збирався конденсат. У будь-якому разі я не згідний із тим, що це зробили саме ці люди. Власник вимагав кошти на ремонт, хотів замінити трубу. Йому відмовили, тож він вирішив зробити по-своєму – поміняв стояк, відрізавши квартиру пана Олександра від каналізації та води. Це однозначно здійснено незаконно», – продовжує сільський голова.
У випадку, якщо каналізаційний стояк ламається і ніхто зумисне його не пошкодив, в його заміні мають брати участь всі сусіди, які ним користуються. «А вони чомусь все вирішили звісити на одну людину – пана Олександра. Це неправильно. Слід було оцінити вартість ремонту і поділити її між чотирма сусідами», – каже Микола Волочій.
На поверх вище над тим ґаздою, який наразі перебуває за кордоном, проживає жінка-інвалід. Саме з її помешкання, як стверджують очевидці конфлікту, відбулося затоплення.
«Я її неодноразово захищав, звертався до громадських організацій, сільського голови, дільничного з тим, що жінка потребує опіки. Сусіди, які раніше її зневажали, підговорили її. Виставили рахунок за затоплення на понад тисячу доларів, от вона й пристала на їхні умови і зводить на нас наклеп», – стверджує пан Олександр.
Жителька будинку Любов Апшай каже, що їй через цю ситуацію прикро. Найгірше те, що ніж у спину пану Олександру пхає ще й жінка-інвалід, яку він захищав від решти і зробив для неї дуже багато хорошого.
У будинку вісім квартир, чотири з яких належать одним власникам. І якщо хтось заселяється у сусіднє помешкання, вони створюють людям некомфортні умови для проживання. Любов Апшай розповідає, що цей конфлікт у будинку не перший.
«У цій квартирі жили вже троє сусідів, і всі були змушені вибратися. Власники, які мають більшість квартир у будинку і виживають людей, хочуть спокою. Тут і міліція вже була, люди до суду подавали. І як сусідів навчити, що ми всі однакові?» – додає жінка.
Яке право мали люди відключити помешкання, де проживає троє осіб, на два тижні від каналізації та водопостачання? Надворі ж немає ні туалету, ні криниці з питною водою. «Якби їх не пускали одні сусіди до вбиральні, що б вони робили?» – дивується пані Люба.
Сільський голова каже, що всі, хто поселяється у той будинок, мають проблеми. Дуже скоро люди не витримують і покидають помешкання. Власниця однієї з квартир вже літнього віку, вона потребує спокою, шум їй заважає. Як правило, заселяються родини з дітьми, і через короткий час вони змушені виїхати.
Олександр розповідає, що в Донецьку вони багато чого бачили, тому так легко не відступлять. На підтвердження незаконних дій сусідів чоловік має складені державною комісією акти, де йдеться про порушення їхніх прав. Сусіди не мали права, тим паче свідомо, від’єднувати їх від мережі, позбавляти доступу до комунікацій. Тож вони планують подавати в суд, щоб все стало на свої місця.
Ірина ФЕДОЛЯК