Голова Івано-Франківської облдержадміністрації Денис Шмигаль назвав три основні екологічні проблеми на Прикарпатті.
Про це він розповів у інтерв’ю виданню “Укрінформ”.
На думку посадовця, основним викликом для довколишнього середовища Івано-Франківської області нині є Домбровський кар’єр Калуської гірничопромислової зони. Це зона екологічного лиха.
Ще одна нагальна проблема — це стихійні сміттєзвалища, які сформувалися на території цілої області і їх площа постійно зростає. Більше того, на Прикарпатті, як і в багатьох інших регіонах, стратегії поводження з твердими побутовими відходами взагалі немає.
І третє, але не менш нагальне питання, це відсутність очисних споруд. У області їх п’ять, цього дуже мало, тож відходи течуть у річки й озера на Прикарпатті.
До цього переліку можна додати й забруднення середовища промисловими підприємствами, додає Денис Шмигаль. До призначення на посаду голови Івано-Франківської ОДА пан Шмигаль очолював Бурштинську ТЕС. Відтак з власного досвіду знає про роботу очисних фільтрів на станції та ситуації з заміною обладнання на ТЕС.
“Бурштинська ТЕС, з одного боку, впливає на екологічну ситуацію в області. А з іншого, працює відповідно до державної програми щодо зменшення викидів. Мова про так званий національний план скорочення викидів від установок, які працюють на твердому паливі, погоджений з Європейським Союзом. Із 2023 року розпочнеться черговий етап заміни фільтрів на Бурштинській ТЕС», – запевняє голова ОДА.
Всі 12 енергоблоків станції обладнані електрофільтрами. На трьох блоках зведені нові фільтри, викиди тут відповідають європейській нормі і складають менше 0,5 мг на куб м.
Блоки №9 і №12 капітально відремонтували, це дозволило знизити викиди до 300 міліграм на метр кубічний.
«Фільтр — це аналог майже дев’ятиповерхової споруди, його неможливо витягнути і просто замінити. Перед власником станції нині стоїть питання: інвестувати кошти у заміну фільтрів чи зупиняти роботу блоків», – пояснює екс-керівник Бурштинської ТЕС.
Водночас відразу постає питання щодо всієї енергосистеми України. Кожний блок Бурштинської ТЕС — це 200 МВт. Щоб розуміти цю цифру, її можна порівняти з потужною сонячною електростанцією, яку невдовзі відкриють у Галичі, вона матиме 13 МВт. Виведення одного блоку на Бурштинській ТЕС — це втрата енергозабезпечення майже для однієї області, а щоб його замінити, слід звести 20 потужних сонячних електростанцій.
“На будівництво нових електрофільтрів необхідно кілька млрд євро, бізнес цього просто не потягне. Тому ми всі стоїмо перед вибором: закривати і згортати робочі місця чи працювати так, як 54 роки досі і підтримувати обладнання в робочому стані. Доречі, фільтри на ТЕС працюють постійно», – підкреслює Денис Шмигаль.
Нині на ТЕС працює близько трьох тисяч людей, це жителі Бурштина і навколишніх сіл. Персонал координує роботу енергоблоків і точно не відключає фільтри на ніч, аби не нашкодити своїм же сім’ям.