Договірними матчами у футболі нині мало кого здивуєш. На жаль, досить часто проводяться ігри, результат чи певні моменти у грі яких були обумовлені заздалегідь. Інколи це відбувається просто задля отримання бажаної перемоги, а інколи – щоб «зірвати куш» у букмекерській конторі.
В Україні, зокрема й в Івано-Франківській області, також бувають випадки, коли футбольну команду звинувачують у проведенні матчів з «фіксованим» результатом. Зовсім недавно така ситуація трапилася і в Любительській лізі першості нашої області.
До останнього туру інтрига щодо того, хто ж стане чемпіоном, не вщухала. На золоті медалі претендували дві команди – СФК «Богородчани» та ФК «Кремінь» (Пістинь). Оскільки у команд була однакова сума очок, то у разі виграшу обох чемпіон би визначився за кращою різницею забитих та пропущених м’ячів.
Зауважимо, що до останнього туру лідерство утримував богородчанський клуб, який виграв останній матч з рахунком 3:0. Для того, щоб опинитися на першому місці в турнірній таблиці, пістинцям потрібно було забивати більше десяти голів. І, на диво, їм це вдалося. Матч завершився з рахунком 13:0, а ФК «Кремінь» оформив золоті медалі…
Як наслідок, селищний голова Богородчан Ростислав Заремба заявив про те, що цей матч мав договірний характер. Свою позицію він коментує так: «На нашу думку, гра з таким результатом має ознаки договірного матчу, тобто такого матчу, де був наперед зафіксований домовлений результат».
Тож представники футбольного клубу «Богородчани» звернулися до Івано-Франківської обласної федерації футболу з проханням детальніше розглянути це питання та вивчити характер матчу між командами.
Проте президент ФК «Кремінь» Дмитро Тодорак заперечує звинувачення Заремби. «Ця команда («Старт» – авт.) по ходу чемпіонату програвала. Вона була на останньому місці. Програвала вона тим самим Богородчанам 9:1, програвала Бовшеву 8:1. Це була наша остання гра, і оскільки нам потрібно було отримати кращу різницю забитих-пропущених м’ячів, то ми грали, як могли», – каже він.
28 червня в офісі обласної федерації футболу відбулося засідання комітету з проведення змагань, де розглянули звернення СФК «Богородчани». Комітет визнав, що матч між ФК «Старт» та ФК «Кремінь» не мав характеру «договірного матчу» з фіксованим результатом та проходив без порушень принципів Fair Play… Відповідна заява на початку тижня з’явилася на офіційному сайті федерації. А от коментувати це питання «Галицькому кореспонденту» у федерації, на жаль, відмовилися.
Зауважимо, що ця ситуація не єдина в Івано-Франківській області. Так, із звинуваченнями у проведенні договірних матчів зіткнулася і головна команда Івано-Франківська – МФК «Прикарпаття».
На спільному брифінгу Нацполіції, Генпрокуратури та Федерації футболу України пред’явили звинувачення у проведенні «договірняків» 35-ти професійним футбольним клубам, з якими, за інформацією слідства, в Україні роками працювало п’ять організованих груп. На відео, опублікованому правоохоронцями, на карті України розмістили емблеми футбольних команд, яких підозрюють у причетності до проведення матчів з фіксованим результатом. Серед них – і «Прикарпаття».
Проте керівники клубу не погоджуються зі звинуваченнями і спростовують будь-яку причетність до цього скандалу. Так, головний тренер Володимир Ковалюк висловив своє ставлення до цієї ситуації: «До договірних матчів я ставлюсь негативно. Я думаю, що це правильно, що правоохоронні органи порушили це питання і почали масове відкриття справ. Було б дуже похвально, якщо б вони ще це довели до кінця. Проте особисто «Прикарпаття» до договірних матчів ніякого відношення не має».
А президент клубу Василь Ольшанецький додає: «Всеукраїнський канал «2+2» у програмі «Профутбол» повідомив, що івано-франківське «Прикарпаття» не причетне до проведення договірних матчів. Не було ніяких фактів і доказів щодо цього. До нас ніхто ні з органів правопорядку, ні поліція не зверталися. Коли вийшла ця передача, то почали інспектувати, дізнаватись, чому так сталося. Виявилось, що це все стосується попереднього клубу, який теж мав цю назву. Просто на відео висвітлили нашу емблему, і через це вийшло таке непорозуміння. А ні гравці, ні тренери, ні функціонери клубу – ніхто не причетний до договірних матчів. І це підтверджено на всеукраїнському рівні».
Зараз розслідування триває. 26 червня розпочалася друга хвиля обшуків. Зрозуміло, що повністю позбутися цієї проблеми не вдасться, адже з договірними матчами стикаються у всьому світі. Проте, можливо, правоохоронці зможуть покарати тих, хто був причетний до цієї справи, і кількість таких матчів колосально зменшиться.
Соломія СОЛОВЕЙ