На Прикарпатті зросли тарифи на проїзд у громадському транспорті. У пасажирів нові розцінки зазвичай викликають незадоволення, а перевізники зі свого боку називають серйозні аргументи для зростання вартості проїзду.
У громадському транспорті люди обурюються, чому ціна на проїзд знову зросла. Кажуть, лише піднімуть мінімальну зарплату на “пару копійок”, як усі ціни відразу повзуть вгору.
Днями зросла вартість проїзду між Богородчанами та Івано-Франківськом з 12 до 15 гривень. З Богородчан до різних населених пунктів ціну квитка підняли на кілька гривень. Те ж саме відбулося і в інших регіонах.
Конфліктна справа
Конфлікт з приводу подорожчання проїзду в громадському транспорті нещодавно розгорівся і в Івано-Франківську. Мова йшла про гіпотетичне підняття плати за проїзд з 4 до 5 грн. вдень та до 7 грн. ввечері, з 20 до 23 години. Про підвищення тарифів на проїзд першим публічно заговорив міський голова Руслан Марцінків.
Питання слухалося на громадських обговореннях, проте громада виступила проти такого рішення. Мовляв, попередні вимоги, які ставилися перевізникам, не виконуються, тож і підстав піднімати плату нині немає. Крім того, відстані в місті не настільки великі, щоб зрівнювати ціну проїзду зі Львовом чи іншими великими містами.
У відповідь перевізники пригрозили, що кілька днів не виходитимуть на маршрути. Люди ж натомість мали намір ігнорувати приватні автобуси. Згодом конфлікт затих, а мер запевнив жителів, що до березня тарифи не підніматимуть. Але до розмови про це чиновники пообіцяли повернутися.
Брак переговорників
Питання подорожчання проїзду обговорили 1 лютого під час засідання Надвірнянської районної ради. Як з’ясувалося, до депутатів звернулися перевізники з пропозицією підняти тарифи на перевезення на понад 50%. Врешті Надвірнянська РДА провела перемовини з перевізниками, і ціну підняли на 20%.
За словами заступника голови РДА Богдана Зеленчука, перевізники уже подавали пропозиції і розрахунки, щоб підняти тариф, який понад рік залишався незмінним. Районна влада на це тоді не погодилася, але зараз підстави для зростання є. Адже і мінімальна зарплата зросла, і пальне подорожчало. Тож оплату за проїзд у громадському транспорті Надвірнянського району підняли. Зеленчук акцентує, що проведені всі необхідні розрахунки, зокрема і ті, які здійснювалися незалежними аудиторськими компаніями.
Чи доцільно було піднімати тарифи на проїзд? Ситуація нині непроста і дуже неоднозначна, каже депутат Надвірнянської райради Андрій Карманський. Він розповідає, що недавно керівник відділу економіки РДА, який багато років поспіль курував це питання, розумів деталі і вмів впливати на ситуацію, звільнився. «Наразі цим питанням займається головний спеціаліст. Поки що незрозуміло, чи є його слово важливим для перевізників, громади, поліції, керівників, інших державних органів, які можуть регулювати діяльність перевізників. Тож у випадку щодо Надвірної це брак фахових переговорників у цьому процесі», – коментує ситуацію Карманський.
Варто пояснити, що районна рада не може впливати на тариф, а вартість проїзду розраховує і встановлює сам перевізник. Проте депутати впливають на укладання та розірвання договору з перевізником у разі виявлення порушень. «По деяких напрямках тариф дійсно треба було піднімати. Вартість на всі види пального зросла. Хоча всі ми знаємо, що деякі перевізники тариф розраховують відповідно до вартості бензину, а по факту використовують газобалонне обладнання», – зауважив депутат.
Без доріг
Ще один важливий аспект: найбільші проблеми з перевезеннями є і найбільше зростання ціни відбувається на тих маршрутах, де погані дороги. У Надвірнянському районі є такі напрями, де перевізників доводиться просити взяти маршрут, щоб не зірвати перевезення і люди змогли добратися до районного чи обласного центрів. Це маршрути «Надвірна – Парище», «Надвірна – Молодьків» та деякі інші. Є навіть села, наприклад, Середній Майдан, що вже півроку живуть без транспортного сполучення, бо перевізники відмовилися від маршруту через погану дорогу…
Водночас в районі є декілька хороших маршрутів на Івано-Франківському, Яремчанському і частково Коломийському напрямках.
Крах перевезень
Роман Гарат, який здійснює перевезення в Коломийському районі, розповідає, що людей на маршруті немає – всі виїжджають за кордон, в т.ч. і водії. «Люди з роботи тікають. У Польщі водій заробляє від 1,3 до 1,8 тис. євро, в середньому виходить 1,5 тис. євро. Реклами про набір людей на роботу за кордоном по цілому місту. Відтак працівників втримати не можна, адже таку зарплату в нас змоги платити немає. У Львові вже водіїв шукають з Казахстану, адже всі повиїжджали геть, хтось один поїхав і тягне за собою решту», – каже він.
Крім того, за кордон виїхали і працездатні люди. Щодня в напрямку Польщі та Чехії прямує 27 великих автобусів. Відтак у міських автобусах їздять самі пенсіонери. Більш-менш вигідними наразі є перевезення до обласного центру.
«Ми не маємо кого возити. Нам – кінець, перевезення будуть потихеньку вмирати. Ціни на все зростають, анонсували підняття ціни на газ, долар також зростає. Усі запчастини прирівняні до долара, адже вони імпортні. Ціна на пальне також зростає, а вартість перевезень не змінюється. І це неправильно, що тарифи стають каменем спотикання. Якщо від вересня солярка подорожчала на 6 грн., то чому вартість проїзду не піднялася, а ми стали ворогами?» – продовжує Гарат.
Перевізник акцентує на тому, що новий автобус коштує майже 70 тис. доларів – це 2 млн. гривень. Що акумулятора, який розрахований на 60 тис. км пробігу, вистачає на шість місяців, а їх треба два, і ціна одного 2700 грн. А яка вартість коліс? А додати ремонт!
Об’єктивне підняття
Директор департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської ОДА Жанна Табанець наголошує, що ціни у департаменті не регулюють, закон це забороняє, але тарифи мають бути економічно обґрунтованими. За її словами, наразі скарг на різке подорожчання проїзду немає, але в разі потреби чиновники готові промоніторити ситуацію в області, щоб не було спекуляцій у тих чи інших напрямках.
Ірина ФЕДОЛЯК