Дорожні реалії

  • 1 червня жителі Надвірнянщини розпочали безстрокову акцію протесту з вимогою відремонтувати дорогу Яблунів – Делятин. На погане дорожнє покриття скаржаться і в інших населених пунктах Івано-Франківської області. «Галицький кореспондент» з’ясував, які дороги ремонтуватимуть на Прикарпатті, які структури займаються будівництвом доріг та виграють левову частку тендерів на будівельні роботи, а також хто здійснює контроль та на чиїй совісті оцінка якості дорожнього покриття.

    На балансі Служби автомобільних доріг (САД) Івано-Франківської області перебуває 1000,4 км автомобільних доріг загального користування державного значення. Наразі у неналежному експлуатаційному стані перебуває 356 км автодоріг державного значення, а це 35,6% від загальної мережі доріг загального користування. З них 232 км вражені ямковістю, на 124 км – суцільне руйнування проїзної частини, повідомляє перший заступник начальника САД Любомир Семанів.

    Що ремонтують?

    Спочатку ремонтують дороги міжнародного значення, національного значення, а тоді – регіонального значення. Це визначено у стратегії на рівні Укравтодору, якої дотримуються в САД.

    «Частково вже відремонтована дорога Н-09 Мукачеве – Львів, Н-10 Стрий – Чернівці – Мамалига. Це стратегічні дороги, які пролягають через нашу область. Але за один рік всі дороги зробити не можна», – наголошує посадовець.

    На будівництво, поточний середній та дрібний ремонти, експлуатаційне утримання доріг державного значення області передбачено 446,2 млн. гривень. З них 44,1 млн. грн. – на будівництво мостового переходу та автодороги Р-24 Татарів – Кам’янець-Подільський, 43,4 млн. грн. – на дорогу Т-09-10 Бурштин – Калуш. На проектно-вишукувальні роботи майбутніх періодів виділено 3,6 млн. гривень.

    Поточний середній ремонт здійснюватиметься на окремих ділянках дороги Н-09 Мукачеве – Львів, вартість його 110 млн. грн. Дорогу Н-10 Стрий – Мамалига відремонтують за 150 млн. грн., а дорогу Р-21 Долина – Хуст – за 5 млн. грн. Поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання обійдуться у 90,1 мільйона.

    За рахунок спеціального фонду обласного бюджету 5 491,597 72 тис. грн. спрямовано на оплату робіт з поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Т-09-06 Івано-Франківськ – Надвірна.

    Ще 630 тис. грн. на поточний ремонт доріг загального користування виділено за програмою «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури» за рахунок коштів місцевого бюджету.

    «З 1 січня 2018 року місцеві дороги передані у відання обласної державної адміністрації, розпорядником цих коштів є управління капітального будівництва. САД у цьому випадку є лише одержувачем коштів», – пояснює пан Семанів.

    Протяжність мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення у регіоні – 3117,5 км. Дороги обласного значення складають 942,5 км, районного – 2175 км. Відповідно до рішення Івано-Франківської облради, за рахунок субвенції з держбюджету передбачено фінансування у сумі 278 907,1 тис. грн. на утримання та розвиток автодоріг. З них 200 млн. піде на поточний ремонт автодоріг загального користування місцевого значення, а майже 79 млн. – на експлуатаційне утримання таких доріг.

    Хто ремонтує?

    Договори з підрядними організаціями укладаються після проведення процедур закупівель. У період 2016-2018 років капітальний ремонт здійснювали ДП «Івано-Франківський облавтодор» на суму 2 758,2 тис. грн. та ТОВ «ПБС» – 35 633,7 тис. грн.

    Поточний ремонт здійснювали ТОВ «ПБС» – 1 360 593,9 тис. грн., ДП «Івано-Франківський облавтодор» – 35 101,6 тис. грн., ТОВ «Інтер Буд» – 128 570,4 тис. грн., ТОВ «Шляхбуд-ЛІМ» – 12 380,9 тис. грн.

    Експлуатаційне утримання доріг проводять ДП «Івано-Франківський облавтодор» – 233 210,349 тис. грн., ТОВ «ПБС» – 20 957,048 тис. грн.

    Хто контролює?

    Відповідальність за недоліки в роботі, виявлені впродовж виконання та в період гарантійного терміну експлуатації доріг, несе підрядна організація, пояснюють в САД.

    Стосовно офіційного державного контролю, є кілька структур, коментують ситуацію експерти Міжнародної ініціативи прозорості інфраструктури CoST Ukraine. В першу чергу, якість ремонту контролює сама Служба автомобільних доріг. Якщо є ті чи інші дефекти, вони мають бути зафіксовані фахівцями технагляду, а від підрядника необхідно вимагати усунути недоліки. Крім того, функціонує державне підприємство «Дорожний контроль якості», воно належить Укравтодору і проводить на замовлення структури моніторинг якості.

    Більшість українських доріг, а це 80%, побудовані у 70-80 роках минулого століття. Нині ж існують зовсім інші нормативи навантаження. Впродовж останніх років Службою автомобільних доріг проводяться не капітальні ремонти, які передбачають посилення основи дороги, а так звані поточні середні ремонти. Це ремонт, який не змінює конструкцію дороги, її характеристику, але відновлює її рівність. Для цього знімають верхній шар і закладають новий. Але якщо дорога стара, там погана основа або просто вона розрахована за старими нормативами, будь-яка фура буде її руйнувати.

    На дрібний поточний ремонт гарантійних термінів немає. На поточний середній ремонт гарантія складає від трьох до п’яти років, на капітальний може складати десять років. Проблема лише в тому, що їх в Україні майже не роблять. 89% контрактів, які були укладені у 2017 році, – на дрібний та середній ремонт, лише 11% – на капітальний.

    Для контролю будівельних робіт експерти радять піднімати договір на виконання. Зараз це просто, адже з 1 серпня 2016 року всі договори є на Prozorro. Увагу треба звертати на гарантійний термін дорожнього покриття. Міжнародна ініціатива прозорості інфраструктури співпрацює з Міністерством інфраструктури і Укравтодором, відтак отримує інформацію від САД про ремонтні роботи і об’єкти, де ці ремонти проводяться. Усе викладається на публічний портал, де все це зібрано у єдиний набір даних. Там можна переглянути, коли проводився ремонт, ким, чи був здійснений контроль якості. Це елемент громадського контролю, який невдовзі запрацює на повну.

     

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Матеріал написаний за сприяння експертів проекту #USAID_ВзаємоДія!

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!