Дикий звір у домашніх умовах

  • Щоб подивитися на леопарда, хтось вирушає у зоопарк, а комусь досить переглянути відео в інтернеті. А мешканцям мікрорайону «Калинова слобода» в Івано-Франківську для цього достатньо просто вийти надвір.

    Очевидці розповідають, що бачили, як чоловік вигулював тут леопарда, навіть без повідка. Чи законно утримувати дику тварину вдома і яку загрозу несе такий звір для сусідів?

    Тварині теж буває страшно

    Цю історію жваво обговорювали в соціальних мережах. Франківець Мирон Дмитрик написав на своїй сторінці у Facebook, що до нього звернулись мешканці з Крихівців, які обурювалися, що з їхнього двору тигр краде курей. Як з’ясувалося, курокрадом був ніякий не тигр, а леопард.

    «Купили вони собі у квартиру “кошеня” – пардуса плямистого. То такий котик, який росте до 50 кілограмів. Всі звикли таких котів називати «леопард». Ну, і нічого такого, якби цей кіт жив у квартирі і потім з’їв своїх господарів. Але ж ні! Вони його вигулюють. Без повідка і намордника. Бо воно нібито ще мале – сім місяців», – пише Дмитрик.

    Він додає, що тварина уже виросла до розмірів бультер’єра. А одного разу навіть втекла від господарів. «Поки господарі її шукали в корчах борщівника за Млинівкою, воно вдушило пару курок, перелякало до втрати свідомості пару бабусь і спокійно вернулось додому», – зауважує франківець.

    Фахівці кажуть, що така поведінка тварини зумовлена тим, що вона не звикла жити там, де є скупчення людей та чути звуки моторів автотранспорту. Їй теж буває страшно.

    «Це не розвага!»

    Франківська зоозахисниця Олена Біла каже, що заводити таку тварину вдома заради розваги неправильно.

    «Уявіть на секунду, що дитинча цього леопарда, яке гуляє по «Калиновій слободі», просто забрали від мами та привезли до Івано-Франківська, щоб дехто відчув себе господарем цієї дикої тварини! Варто запам’ятати, що дикі тварини – це не розвага. Вони не створені для ваших сторіс в соціальній мережі Інстаграм або дурнуватих фотосесій», – каже дівчина.

    І додає, що люди таким чином шкодять світу диких тварин лише заради власних забаганок.

    Місія – знайти леопарда

    Щоб переконатися у тому, що леопард дійсно існує, довелося відвідати «Калинову слободу», а також промоніторити соціальні мережі.

    Фото тварини вдалося знайти на сторінці тренерки з Івано-Франківська. Дівчина підписала опублікований нею пост з леопардом – «Це просто любов». Та після повідомлення у приватний чат із проханням розповісти, звідки у неї ця тварина, вона одразу заблокувала нас у мережі, а також зробила свою сторінку приватною. Однак на її сторінці були збережені історії з цією твариною. Чи належить їй леопард, так і залишилося загадкою.

    Після невдалої розмови з ймовірною власницею ми відвідали «Калинову слободу». Поспілкувавшись із людьми, зрозуміли, що тварина все ж є. Нам розповіли, що найчастіше з леопардом гуляє жінка. Очевидці описали авто, яким їздить власник тварини, але схожої машини під під’їздом не було. Сусіди також розповіли, що господар леопарда часом возить його в своєму авто. А вигулює ближче до ночі, коли менше людей.

    Він уже не маленький

  • Жителька «Калинової слободи» Анна Даніле розповіла, що її сусіди бачили леопарда ще наприкінці серпня. Тоді вони зробили і відео, і фото хижака.

    Калинова Слобода

    «Я побачила тварину вже 5 жовтня, близько восьмої вечора. Тоді гуляла із собаками і обходила наше озеро на території. Леопард був немаленький і навіть почав гарчати, бо злякався собак», – каже Даніле.

    Дівчина, яка була з твариною, попередила Анну, щоб та далі не йшла. Адже біля неї леопард. Анна поцікавилася, чому він без повідка, на що отримала відповідь: «Він його не любить».

    Жителька «Калинової слободи» розповідає, їй навіть здалося, що господарі леопарда не дуже вміють доглядати таку тварину.

    «Вони просто безвідповідальні: поки ми говорили, тварина вибігла на дорогу і ледь не потрапила під колеса. Я спілкувалася із знайомим ветеринаром, показувала йому фото тварини. Він здивувався, бо леопарди перебувають під охороною і їх дуже складно придбати. А жити в одному містечку з таким хижаком – страшно», – зазначає Анна Даніле.

    «Питання – для чого вони його тримають?»

    Заступник директора Галицького національного природного парку Володимир Бучко припустив, що ця екзотична тварина народилася десь у зоопарку. Тримати таку тварину в квартирі, каже він, необдумано. Адже хижаки дуже специфічні, а головне – небезпечні.

    На його думку, рано чи пізно леопарда доведеться приспати або переселити. Тварина з часом стане статево зрілою, у неї зміниться поведінка, вона стане агресивною.

    «Я противник утримання в домашніх умовах таких екзотичних тварин в Україні. Це зовсім не іграшка. Вона повинна жити там, де народилася. Є багато тварин, які пристосовані до нашої фауни. Не розумію, для чого вони взяли цю тварину», – підсумовує чоловік.

    А дозвіл мають?

    В Україні є спеціальний Закон №3447-IV «Про захист тварин від жорстокого поводження». Цей закон спрямований на захист від страждань і загибелі тварин унаслідок жорстокого поводження з ними, захист їх природних прав та укріплення моральності й гуманності суспільства.

    Там також прописані й особливості утримання диких тварин у неволі. Згідно з цими правилами, таке допускається, якщо створені умови, що відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям. Тримати таких тварин у неволі без створення відповідних умов не можна. Придбання їх можливе тільки за наявності дозволу, що видається центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

    Утримання диких тварин у неволі без дозволу допускається як тимчасовий захід для порятунку постраждалої тварини. Законом також передбачене утримання дрібних диких тварин, які традиційно утримуються людьми в неволі і можуть бути забезпечені необхідними умовами.

    Таких тварин потрібно утримувати у вольєрах, клітках або інших пристосованих приміщеннях. Важливим також є й освітлення. Годівля тварин має здійснюватися за спеціальним раціоном, що враховує потреби для конкретного виду хижака, а також умови його утримання, розміри, вік, активність. Під час годівлі необхідно враховувати природну поведінку тварин. У тварин завжди має бути наявна в достатній кількості свіжа питна вода, до якої вона цілодобово повинна мати вільний доступ.

    Отож правил для утримання диких тварин існує багато. Та чи дотримуються їх власники леопарда?

    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!