Українці в умовах війни відчувають на собі симптоми психологічних розладів. Проте самостійно важко розібратися з коренем проблеми та шляхами її викорчовування. Сьогодні активно створюють проєкти, завдяки яким кожен в онлайн-режимі може знайти психотерапевта, посилання тут. Якщо немає сил дати відсіч дистанційній зброї, фахівець професійно та ґрунтовно проаналізує персональну історію.
У контексті війни люди найчастіше відчувають 3 психологічні стани, особливості яких пояснимо, щоб розуміти, як її впізнати на власному досвіді.
Професійне вигорання
В ідеальній ситуації робота приносить морально-матеріальне задоволення. Проте по факту зовнішні умови під час війни загострюють негативні аспекти (рівень зарплати, токсичний керівник, відсутність відпустки, скорочення колег тощо). Працівник втрачає продуктивність, робить помилки, стає безініціативним та пасивним до посадових обов’язків та життя колективу в цілому.
Емоційно-фізичне виснаження
Стан, який б’є по фізичній активності та моральному духові. Людина до всіх сфер життя втрачає інтерес. Кожна дія чи думка дається з важкістю. Цей токсикоз воєнного часу виснажує енергію на всіх рівнях: сім’я, робота, хобі. Виснаження стає перехідним містком до третього стану.
Депресивне оніміння
Поганий настрій, що тримається понад 14 днів, може перерости в депресію. Песимістичне мислення капсулює поведінку: людина закривається в собі, боїться прозоро показати почуття, відчуваю зневіру та відчай. На ранніх етапах вийти з цього стану краще разом із психотерапевтом. Натомість поради рідних та друзів можуть дати протилежний ефект – «закриття в мушлю».
Як допомогти собі під час війни
- Поважайте та не знецінюйте особисті почуття. Ваші емоції віддзеркалюють фізичний стан. Проте вчіться не реагувати на кожен зовнішній подразник. Іноді варто бути в «повітряній кулі», щоб справитися з прийняттям ситуації.
- Дотримуйтеся інформаційної гігієни: фільтруйте те, що стає причиною ваших стресів. Якщо це новини, то скоротіть кількість джерел та оптимізуйте час перегляду.
- Прислухайтеся до своїх потреб: формуйте графік відпочинку та сну, раціон здорового харчування.
- Змініть обстановку, додайте позитиву – купіть книжку, почніть танцювати чи заведіть кота, насолоджуйтеся моментом і своїм місцем у ньому без відчуття «кульки, яку спустили».
Ваш психічний стан сьогодні вплине на фізичне здоров’я завтра. Дбайте про себе або записуйтеся на розмову до спеціалістів, щоб відчувати повноту життя та особисті перемоги.