Чудова альтернатива багатьом фармпрепаратам. Ефірна олія – це те найцінніше, що має у собі рослина. Здебільшого ефірна олія містить понад сотню активних цілющих компонентів, які здатні вилікувати і запобігти багатьом проблемам зі здоров’ям. Основне – обрати правильну ефірну олію.
Як діє?
Чому восени, коли у кожному домі на столі є чимало овочів і фруктів, багатих на вітаміни, мікроелементи, починається епідемія вірусних захворювань? Бо саме в цей час у повітрі дуже низький вміст ефірних олій, пояснює лікар сімейної медицини Назарій Микитюк. І чому навесні, коли організм збіднений через нестачу вітамінів, інших корисних речовин у продуктах харчування, вірусні епідемії відступають? Бо навесні повітря наповнюється пахощами ефірних олій різноманітних рослин. Так лікує природа. Гіппократ і Авіценна лікували саме рослинами, в тому числі ефірними оліями.
За допомогою тієї чи іншої ефірної олії, використовуючи, наприклад, аромалампу, можна створити «штучну модифікацію повітря», аналогічного весняному під час цвітіння дерев і квітів. Захворюваність на вірусні інфекції зменшується втричі. В багатьох розвинених країнах це давно застосовують. Наприклад, у лікарнях Німеччини ефірні олії медики призначають як додаток до основного лікування.
Ще північноамериканські індіанці «шпиталізовуали» хворих на туберкульоз у ялівцевий ліс. Їх поселяли в зарості ялівцю і не дозволяли виходити звідти аж до повного одужання. Ялівцем обкурювали приміщення для знезараження повітря. Один гектар ялівцевого лісу здатний за добу оздоровити повітря великого міста.
У давні часи, коли лютувала чума, люди, які забирали тіла померлих хворих, одягали щось схоже на довгий дзьоб, на кінчик котрого крапали ефірну олію й, таким чином, постійно її вдихали. Завдяки цьому вдавалося уникнути зараження страшною недугою.
У XVII столітті біля одного англійського містечка був розташований завод із виробництва ефірної олії лаванди. На той час у країні спалахнула чума. Постраждали всі населені пункти, а містечко, де був завод, хвороба обійшла. Збіг? Навряд чи. Масивні випари лаванди нейтралізували пошесть.
В Індонезії іланг-іланг вважався афродизіаком, тому ці квіти розсипали на ліжку молодят, аби пахощі сприяли першій ночі кохання. Також ефірну олію іланг-ілангу використовували жінки в гаремах.
«Всі лікувальні властивості, якими володіють рослини, вони мають лише завдяки ефірним оліям, – розповідає Назарій Микитюк. – Ці компоненти, маючи подібну до антибіотиків дію, допомагають рослинам жити, захищають їх від шкідливих мікроорганізмів тощо. Така собі цілюща кров рослини».
Як приклад, медик пояснює, чому в сосновому лісі не росте трава. У голках сосни зосереджена дуже велика концентрація ефірної олії. Коли вони опадають на землю, ефірні олії, потрапляючи у верхній шар ґрунту, вбивають усі мікроорганізми і не дають їм розмножуватися. Нема мікроорганізмів – нема гнильних процесів, які слугують основною поживою для трави.
Назарій Микитюк розповідає випадок зі своєї практики, коли за півтора тижня до розпалу епідемії грипу в одному з прикарпатських дитсадків щодня на 30 хвилин запалювали аромалампу з ефірною олією лимона. Коли школи закрили на карантин, дитсадок працював, бо майже всі діти були здорові.
Лікар зауважує, що на ефірні олії не може бути алергії. Можлива тільки непереносимість, коли людина не сприймає запах тієї чи іншої ефірної олії. Або ж перевищила прийнятне дозування.
Як вибрати?
Лікувальний ефект мають тільки натуральні олії. Ароматичний сурогат, тобто синтетична олія із запахом, або ж натуральна олія, але з хімічними домішками, не мають цілющих властивостей, ба більше – можуть ще й нашкодити. Байдуже, яким способом використовувати: неякісна ефірна олія все одно потрапляє в кров – доведено швейцарськими науковцями.
Натуральна ефірна олія не може бути дешевою. Її вартість стартує від кількасот гривень. Адже для виготовлення 10 мл ефірної олії, наприклад, лимона треба п’ять кілограмів цедри. Для літра ефірної олії евкаліпта – 100 кілограмів сировини. Щоб добути 500 мл ефірної олії жасмину, необхідно переробити дві тонни пелюсток. Щоб отримати одну краплю ефірної олії троянди, потрібно 5000 пелюсток!
Окрім цього, важлива якість ґрунту, де росла сировина, навколишнє середовище, вода, технології збору. Скажімо, жасмин необхідно збирати лише руками і тільки о п’ятій ранку – тоді запах найароматніший і найбільше активних речовин. Чайне дерево може рости лише на своїй батьківщині – Австралії. Відповідно, ефірна олія з цієї рослини апріорі не може коштувати мало, адже імпортується з іншого континенту.
Аби перевірити якість ефірної олії, крапніть її на папір: якщо олія натуральна, жирна пляма зникне через 10-15 хвилин. Звісно ж, повинні бути всі основні сертифікати якості міжнародного зразка, такі, як, наприклад, GMP.
«Я з упевненістю можу сказати, що якісних натуральних ефірних олій в Україні не виготовляють. Одними з найкращих вважаю олії швейцарського та німецького виробництва», – стверджує Назарій Микитюк.
Обирати ефірну олію необхідно за запахом. Олії, аромати яких найбільше подобаються, наразі вам найбільше здатні допомогти. Таким чином мудрий організм сам підказує, що йому потрібно для зцілення. Через певний час уподобання можуть змінюватися, і на це варто зважати.
Як застосовувати ефірні олії?
Найперше варто розуміти, що для ефірних олій бар’єрів не існує: крапаєте розведену олію в ніс, а вона проникає і до щитовидної залози, і до нирок, печінки та інших органів. Ефірні олії нормалізують усі обмінні процеси!
Тож є такі методи ароматерапії: аромалампа, аромаванни, інгаляції. Натуральні ефірні олії можна вживати і внутрішньо (крапнути на мед або цукор), розтирати тіло, змішавши з водою, додавати в креми, шампуні, тоніки для шкіри, зубну пасту. Окрім цього, ефективні краплі для носа, які виготовляються на основі кількох краплин ефірної олії і транспортної олії. Також можна використовувати спрей для носа з метою профілактики вірусних недуг: пляшечку з розпилювачем заповнити фізрозчином і додати туди кілька крапель певної ефірної олії. Застосовувати кілька разів на день.
Щодо внутрішнього вживання ефірної олії, то, як правило, один курс триває три тижні. Потім тиждень перерви, і знову можна повторити курс.
У своїй книзі з ароматерапії лікар Віталій Прокопів наголошує, що серед ароматерапевтів побутує поняття «олія-гігант», тобто універсальна, помічна при більшості проблем зі здоров’ям. До «гігантів» належать три ефірні олії: чайного дерева, лаванди і лимона.
Ефірна олія лимона очищає організм, «проганяє» жовч, нормалізує водно-жировий обмін, лікує сечокам’яну хворобу, бореться з респіраторно-вірусними інфекціями, знімає наліт із зубної емалі.
Незамінний помічник у лікуванні вегето-судинної дистонії, тому її можна застосовувати не тільки у разі підвищеного тиску, але й навпаки. Лимонна олія діє як венотонік: проникаючи всередину, вона поліпшує венозний відтік крові. Й немає значення, де застій: у голові, легенях чи органах малого тазу. Пахощі олії лимона мають сильну антивірусну, протимікробну, антисептичну, протизапальну та бактерицидну дії. Цю олію можна назвати фахівцем для профілактики та лікування респіраторно-вірусних недуг.
У косметології олія лимона відбілює пігментні плями, ластовиння. Дуже добре чистити зуби з олією лимона. Для цього крапнути одну краплю на зубну пасту. Така процедура добре відбілює зубну емаль і запобігає розвитку карієсу, знижує кровоточивість ясен.
Ефективні втирання ефірної олії у біологічно активні точки. Скажімо, у людини часто бувають спазми судин головного мозку, болить і паморочиться в голові. На скронях містяться біологічно активні точки. Аби зняти спазм, треба легкими масажними рухами втирати у скроні олію лимона, допоки з’явиться слабке почервоніння. Тоді ефірна олія швидко потрапить у кровоносні судини, що викличе їх рефлекторне розширення і поліпшить венозний відтік крові.
Протипоказання: не наносити на шкіру за дві години до прийняття сонячних ванн – можливі ураження шкіри.
Ефірна олія чайного дерева – одна з найбезпечніших (її можна використовувати навіть для лікування немовлят). А також один із найпотужніших засобів, який має виражену антисептичну, протигрибкову, протимікробну і противірусну дії. Рослинний антибіотик широкого спектру дії. Важливою її властивістю є протипаразитарна дія.
Дослідження показали, що ефірна олія чайного дерева у сто разів сильніша від карболової кислоти. І що важливо, вона підвищує свої антисептичні властивості на 12% у присутності біологічних субстратів – крові, лімфи, слини.
Під час Другої світової війни олія чайного дерева була в аптечках солдатів, які воювали в Єгипті. Нею змазували рани для дезінфекції і швидкого загоювання. Ванни з додаванням цієї олії або збагачені нею креми використовують для лікування різних захворювань шкіри, в тому числі псоріазу, екземи, нейродермітів, юнацьких вугрів, бородавок. Можна використовувати її замість йоду і зеленки.
Коли є набряк лімфоїдної тканини, закладений ніс, набряк слизової оболонки носа, то застосовують краплі для носа із додаванням олії чайного дерева: 1 мл ефірної олії ретельно змішати з 10 мл транспортної олії. Крапати по одній краплі розведеної олії в кожну ніздрю 3-4 рази на день протягом трьох тижнів.
При болю у вусі (отит) застосовують турунди, змочені в олії чайного дерева (1 краплю ефірної олії змішати з трьома краплями транспортної, змочити в суміші турунду і вставити її у вухо на півгодини).
При грибкових стоматитах можна полоскати ротову порожнину розчином – 1-2 краплі ефірної олії додати до 50 мл води. Можна в таких випадках робити змазування ясен: 1 крапля ефірної олії на 5 крапель транспортної олії.
Позбутися молочниці жінці допоможуть спринцювання, які треба робити раз на день: 3 краплі ефірної олії змішати з половиною чайної ложки соди харчової і 50 мл води.
За аденоми простати олія чайного дерева теж дуже ефективна. Адже вона має низьку питому вагу і добре проникає в місця, куди не можуть потрапити інші антисептичні речовини. Тому за допомогою мікроклізми олія проникає в капсулу простати, усуває запалення і набряк. Аби приготувати мікроклізму, треба 2-3 краплі ефірної олії додати до 30 мл молока. Робити раз на день, найкраще ввечері. Курс лікування – три тижні.
Купуючи ефірну олію чайного дерева, слід звертати увагу на вміст у ній терпінену та цинеолу. Терпінену має бути не менше 40%, а цинеолу – не більше 5%.
Ефірна олія лаванди є першим засобом при опіках, заспокоює нервову систему, лікує бронхіти, пневмонії, вірусні захворювання, нормалізує артеріальний тиск, гоїть рани. Чудово діє у лікуванні захворювань органів дихання. Особливо це стосується хронічних захворювань, оскільки лаванда підвищує активність сурфадтанта легень. Водночас спазмолітичний ефект дозволяє використовувати цю олію і хворим з астматичними станами. Ефірна олія лаванди стимулює систему кровотворення, покращує реологію крові.
Позитивно діє на Т- і В-системи імунітету.
Впливає на гормональний стан. Наприклад, вміст кортикостерону від використання методів лікування ефірною олією лаванди підвищується вдвічі. Містить фітоестрогени, які активно беруть участь у комплексному лікуванні гормонозалежних пухлин, фіброміом, мастопатій. Олія нормалізує вміст гормону естрогену. Зменшуються припливи в клімактеричному періоді, нормалізується артеріальний тиск.
Чудовий засіб для догляду за волоссям: лікує лупу, відновлює структуру волосся, зменшує його випадіння.
Також цю олію використовують для лікування ерозивних і виразкових процесів шлунка та дванадцятипалої кишки. Водночас олія нормалізує кислотність шлункового соку, зменшуючи печію.
Ефірна олія герані чудово лікує лор-органи, знижує рівень цукру в крові (особливо у жінок), налагоджує гормональний обмін, усуває мігрені, гіпертонічний криз.
Ефірна олія апельсина заспокоює нервову систему, знижує артеріальний тиск, нормалізує роботу шлунку, поліпшує зір, усуваючи спазм акомодації. Помічна при сухості шкіри.
Ефірна олія фенхелю порятує від харчового і алкогольного отруєння, гастриту, гепатиту, має виражену протигрибкову, протипаразитарну, протимікробну, жовчогінну дії, усуває здуття живота, нормалізує перистальтику, функцію печінки. Активізує лактацію. Ефірна олія фенхелю є найсильнішим гепатопротектором з усіх ефірних олій.
Ефірна олія евкаліпта знижує рівень цукру в крові (особливо в чоловіків), ліквідує запальні процеси в бронхах, легенях, бореться з респіраторно-вірусними інфекціями, заспокоює кашель, розріджує мокротиння, допомагає лікувати артрити, ревматизм. Згубно діє на стрептококи і стафілококи, пригнічує дію збудників дизентерії і трихомонад. Можна використовувати її як жарознижувальний засіб: 4-5 крапель розчинити у 50 мл води і розтерти тіло. Вже після однієї процедури температура тіла знижується на 1-1,5ºС. Ефективна ця олія і при лікуванні нирок, циститу, простатиту.
Ефірна олія ялівцю знижує внутрішньочерепний тиск, виводить солі сечової кислоти, лікує простатит, невралгію, безсоння, гіпертонію, допомагає хворим на туберкульоз. Ця олія дуже ефективна при лікуванні захворювань дихальної системи. Використовується як протизапальний, протинабряковий, відхаркувальний засіб. Очищає організм від токсинів і шлаків. Стимулює активність сперматозоїдів. Нормалізує менструальний цикл, усуває застійні явища в органах малого тазу, ефективна при лікуванні молочниці.
Ефірна олія чебрецю має потужну протипаразитарну дію, активізує рух жовчі, усуває застійні явища у бронхах, легенях, чудовий онкопротектор.
Має сечогінну дію, лікує запалення в нирках і сечовому міхурі, підвищує потенцію у чоловіків, добре лікує передчасну еякуляцію.
Ефірна олія м’яти усуває нервові збудження, спазми головного мозку, нормалізує травлення, допомагає при гострих респіраторно-вірусних захворюваннях, особливо допомагає вдихати запах, коли закладений ніс. Є жарознижувальним засобом (застосовують розтирання). Щоб вгамувати головний біль, олію м’яти втирають у скроні, потилицю. В цій олії переважає жіноча енергія, тому чоловікам не рекомендується її застосовувати часто, адже вона знижує рівень тестостерону. Олію м’яти з обережністю слід використовувати і людям зі схильністю до бронхоспазмів. Небажане також поєднання її з гомеопатичними ліками, оскільки запах м’яти домінує.
Ефірна олія розмарину тонізує нервову систему, є одним з найкращих жовчогінних засобів, зміцнює волосся.
Наталя МОСТОВА