На Богородчанщині відбувся творчий поєдинок серед найкращих вертепів Прикарпаття. Заспівати коляду в село Підгір’я з’їхалися вертепи з усієї області, загалом за звання найкращого змагалися десять колективів. Приїхали з цілими театральними, пісенними, танцювальними дійствами і великі, і малі – наймолодшій учасниці, яка грала роль Україночки, сім років.
Вертепи є як класичні, що передають традиції з роду в рід, так і сучасні. Серед їхніх учасників – Міліція, Циганка та навіть Мертва Наречена Ірода, яка прийшла забрати його до пекла.
Деякі колективи готуються до вертепу весь рік, костюми передають з покоління в покоління, до класичного сценарію додають щось нове, але традиція вертепу є незмінною вже багато десятиліть. Наприклад, колектив з села Гвізд Надвірнянського району заслуговує на особливу увагу тим, що йому вдалося зберегти традицію виконання стародавньої колядки, що була вперше заспівана ще століття тому.
Інші вертепи організовувалися дуже швидко. Зокрема, учасники Продюсерського центру «Star Team» підготувалися до виступу за два дні. Підготовка йшла до глибокої ночі, а кожна роль була продумана юними учасниками самотужки. Так і з’явилася у вертепі Мертва Наречена Ірода, Циганка, Міліція і сам Ірод з золотим ланцюгом на шиї та сучасним смартфоном.
«Діти хочуть сьомих айфонів, хочуть сучасного, відповідно, і бачать роль по-своєму. Кожна роль була продумана ними особисто. Я була вражена ідеями і лише допомогла скласти це все в гарний виступ. Готували все за два дні, а костюми шукали у соцмережі серед знайомих до ночі», – розповіла режисер-постановник вертепу Мар’яна Стринаглюк.
Голова журі, народний артист України Ярослав Борута каже, що традиції важливо передавати. Він добре пам’ятає власне дитинство, коли до вертепу готувалися цілий рік. «Це є дуже приємна подія, тому що народні звичаї і традиції потрібно підтримувати та передавати з покоління в покоління. Моя творча кар’єра також починалася свого часу саме з вертепу. Я пам’ятаю, як готувалися до цього цілий рік, костюми створювали всім гуртом, і особливого шарму додавали викладачі, що розганяли вертеп. Це тільки підсилювало бажання виступати для людей», – зазначив він.
Призовий фонд змагання складав 5 тис. гривень, і його розділили між трьома найкращими. На перше місце фестивалю, за балами журі, претендувало два вертепи – колектив села Гвізд та вертеп Продюсерського центру «Star Team». Журі оголосило додатковий конкурс. Колективам запропонували виконати «Щедрик» акапельно, і рішення щодо перемоги цього разу приймали глядачі, які віддали перевагу вертепу «Star Team».
Друге місце розділили вертепи села Гвізд та вертеп Молодіжної християнської спільноти ім. Григорія Хомишина з Богородчан. На третій сходинці – колядничий гурт «Молодіжка» Центру дозвілля дітей та юнацтва за місцем проживання (Івано-Франківськ) та вертеп села Бабче Богородчанського району.
Переможці отримали грошові призи, а гості дійства – чудовий настрій від перегляду танцювальних, вокальних та театральних виступів на фестивалі «Битва вертепів».
Марта БАРАНЕЦЬКА