Фестиваль «Юріївська ватра»: Татарів відроджує карпатські традиції 

  • 5 травня в Карпатах відбувся прем’єрний регіональний фольклорно-етнографічний фестиваль «Юріївська ватра в Татарові». У програмі фестивалю були різноманітні конкурси, майстер-класи, святкова концертна та музично-розважальна програма і, звичайно, танці біля багаття.

    Відоме гірське село Татарів невипадково обрали для проведення фестивалю на свято Юрія. Адже на Прикарпатті вірять, що святий Юрій звільняє сили природи до їх повного розквіту й життя. Він також був покровителем худоби й тварин. Місцеві мешканці розповідають, що саме цього дня в Карпатах виганяють худобу на пасовисько. Полонинський хід супроводжувався релігійно-магічними церемоніями, грою на трембітах і флоярах, стрільбою з рушниць і пістолів, співом коломийок. За традицією, старший вівчар — ватаг — запалював на пасовиську ритуальний вогонь — ватру, яка не повинна була загаснути протягом усього періоду літнього утримання овець. Цей «живий» вогонь охороняв отару від диких звірів та іншої нечисті.

    Сільський голова Татарова Олег Дзем'юк
    Сільський голова Татарова Олег Дзем’юк

    «Унікальність цього дійства в тому, що саме в Татарові споконвіків паляться ватри напередодні свята Юрія. Це пов’язано ще й з язичницьким святом, але сучасна релігія нам цього не забороняє і каже, що паління ватр – це певна данина спадщині. До того ж, ватри палять біля кожного обійстя ще й задля того, щоб відігнати злих духів. Дієве воно чи не дієве – питайте у власників, але це є данина нашим традиціям», – розповів сільський голова Татарова Олег Дзем’юк.

    За його словами, підготовка до першого фольклорно-етнографічного фестивалю «Юріївська ватра» тривала близько півтора місяця. Каже, це надзвичайно мало, як для фестивалю, але за такий короткий час вдалося зробити дуже багато. «Нинішній фестиваль показав, що кожен з присутніх може знайти тут свою нішу. Це наша родзина, завдяки якій ми можемо популяризувати Татарів – як курорт, село та громаду. Звичайно, є ще багато недопрацювань, але ми вчимося на власному досвіді і працюємо над тим, щоб наступний фестиваль був значно кращий», – каже Олег Дзем’юк.

    Сільський голова привітав усіх Юріїв від маленького до великого
    Сільський голова привітав усіх Юріїв від маленького до великого

    До слова, усіх Юріїв, присутніх на фестивалі, сільський голова особисто привітав на сцені та вручив сувеніри на пам’ять. Окрім того, відбулися конкурси на найкращу вишиванку та найоригінальнішу паску. Паралельно гості фестивалю мали можливість взяти участь у майстер-класах з гончарства чи живопису, скуштувати місцеві страви, покататися на конях, а дітки – погодувати козенят. Відвідали фестиваль і зірки. Зокрема, громадський діяч, голова Міжнародного фонду культурного співробітництва Влада Литовченко, відома українська художниця Ірина Третяк, фіналіст супершоу «Україна має талант» Петро Сказків та гурт «Петрос».

    Під час фестивалю виступили місцеві народні колективи, а коли настала темрява та запалили величезну ватру, навколо неї закрутили хороводи під неймовірні мотиви неперевершеного цимбаліста Сказківа. Після завершення виступу громада села та гості свята ще довго не полишали фестивальну галявину, давши дуже схвальні відгуки про прем’єрну «Юріївську ватру в Татарові», яка обіцяє стати традиційною.

    243686848

    Андрій МЕНІВ

    До теми…
    «Творча Криївка» завітала у Татарів

    На фестивалі «Юріївська ватра» малювали і продавали картини бійців АТО.

    Проект «Творча Криївка» 5 травня завітав на фестиваль «Юріївська ватра в Татарові». Впродовж дня волонтери розповідали про себе, показували картини бійців і проводили майстер-клас із соціального живопису. Таким способом – вернісажами з робіт бійців просто неба – проект збирає кошти на наступний реабілітаційний заїзд.

    243686835

    Щомісяця у Карпати приїжджають поранені та учасники війни, щоби відновитися – пройти реабілітацію за допомогою живопису, гір, спілкування з місцевими мешканцями. Для бійців працюють психологи і масажисти. Приймають заїзди за бажанням власники «зелених» садиб. Витрати на проїзд, розхідні матеріали тощо бере на себе сам проект. Наразі він тримається на роботі волонтерів і пожертвах, незважаючи на те, що триває ще з весни 2014 року.

    Отже, для «Творчої Криївки» розпочалася пора вернісажів. Картини бійців просто неба можна побачити 9 травня в смт. Верховина, 21 травня під час Дня вуличної музики в Івано-Франківську, а також 28-29 травня – на День Києва.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!