Івано-Франківщина змушена вчитися відзначати свята та проводити фестивалі у режимі онлайн.
Цьогоріч свій день народження Івано-Франківськ відсвяткував у гаджетах. Замість великої сцени – трансляції у соцмережах, замість тепла біля вогнища ковалів – запис відео, замість гучних натовпів – поодинокі люди в захисних масках.
Як в умовах карантину Прикарпаття намагається не втратити звання фестивального краю, з’ясовував “Галицький кореспондент”.
День міста в онлайн-режимі
Цього року на Івано-Франківщині планували провести 79 фестивалів та дійств у різних містах та районах. Сучасна і народна музика, танці і кухня – на будь-який смак.
Одним із гучних святкувань мало стати відзначення Дня міста Івано-Франківська. Втім цього року через карантин усі події довелося перевести в онлайн-режим. Зрештою, для влади це був не найгірший вихід із ситуації. Гроші на проведення свята не витрачали, а люди все ж змогли побачити шоу, щоправда, з моніторів своїх гаджетів.
7 травня, коли відзначалося 358 років з часу надання Станиславову магдебурзького права, провели майже два десятки заходів. Служби Божі та молебні, привітання від міського голови Івано-Франківська, концерт муніципального оркестру народної музики «Рапсодія» та показ українського одягу «Край:кА» транслювалися онлайн на сайтах, сторінках у Фейсбук.
Також всі охочі могли переглянути просто зі своїх домівок виставу Нового театру «Собака», віртуальну промоцію від місцевих художників. А місцеві письменники запустили літературний флешмоб, до якого залучали містян. Зокрема, свої вірші, присвячені Станиславову, читав Юрій Андрухович.
Однією з родзинок святкування стали традиційні для франківців та гостей міста “Нічні кування”. Їх багато років поспіль проводили у середмісті та запрошували гостей із різних країн світу, але цього разу вони відбувалися у палаці Потоцьких за зачиненою брамою. Дійство транслювали у соцмережах, щоб люди, сидячи вдома, могли побачити роботу ковалів.
«Основні події переносимо на 9 жовтня. Зважаючи на те, що ми не можемо проводити масові заходи, місто залучило виключно тих, хто добровільно погодився святкувати День міста, тобто кошти ми не витрачаємо», – пояснив особливості цьогорічного святкування міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Провести чи скасувати
Хоч досі невідомо, коли завершиться карантин, масштабні акції на Прикарпатті таки планують проводити, деякі – навіть цього літа. Організатори музичного фестивалю UNDERHILL запевняють, що він відбудеться, як планувалося, на аеродромі у селі Підгір’я на Богородчанщині, але не 26 червня, а орієнтовно 28-30 серпня, якщо буде дозвіл на проведення масових заходів.
Зі сцени фестивалю мають виступити численні зірки, а окрім музичної частини, обіцяють провести віртуозне авіашоу, конкурс стронгменів, будуть працювати атракціони, відбуватимуться флешмоби, кубок салютів, майстер-класи, конкурси від партнерів тощо.
Організатори повідомили, що всі придбані квитки на фестиваль залишаються дійсними, адже продаж стартував ще влітку минулого року. Місце проведення незмінне, а вони працюють над тим, щоб для гостей виступали всі обіцяні виконавці. Наразі відомо, що на денній сцені фестивалю таки заспівають Монатік і гурт «Время и Стекло».
«Безпека та здоров’я гостей, артистів і працівників фестивалю – наша найвища цінність та пріоритет. Саме тому ми продовжуємо пильно стежити за перебігом ситуації та готові вживати усіх необхідних заходів. Зараз ми узгоджуємо нові дати з артистами та працюємо над збереженням лайнапу. Також готуємо нові анонси та онлайн-проєкти», – зазначають організатори фестивалю.
А ось інший масштабний фестиваль «Карпатський простір» вирішили перенести аж на рік. Він відбудеться у травні 2021 року. Минулорічний фестиваль зібрав учасників із 21 країни світу, упродовж кількох днів провели 177 акцій: концерти, музика, дегустації, театральні постановки, літературні вечори та перегляди кіно.
Наразі невідомо, скільки місто втратить через скасування такого масштабного проєкту. Втім, кажуть чиновники, напрацювання і контакти залишаються, головне, щоб ситуація дозволяла провести захід пізніше.
До речі, у схожій ситуації опинилися багато міст в інших країнах. У Німеччині вперше за 70 років скасували Октоберфест, не проводитимуть найпопулярніші світові музичні фестивалі, а також Каннський кінофестиваль та Євробачення.
Скільки втратили?
За словами начальника управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Володимира Федорака, заклади культури на Прикарпатті за час карантину втратили понад чотири мільйони гривень.
«В фінансовому плані у період з 15 березня до 8 травня втрати обласних закладів культури складають 4 мільйони 160 тисяч гривень. Є платні послуги, заплановані концертні програми, гастролі, угоди. Цей рік для нас дуже критичний, ми маємо насамперед зберегти здоров’я, творчу ауру та енергетику. Ситуація відчутно впливає на творчий процес, ми це розуміємо, та не втрачаємо надії», – пояснює Володимир Федорак.
З березня до травня було скасовано проведення 19 масових заходів на Івано-Франківщині. Серед них – фестивалі від обласного до міжнародного рівня. Деякі з них перенесли на друге півріччя цього року, інші – аж на наступний рік.
Найближчим часом не відбудеться, зокрема, мистецький фестиваль «Французька весна в Україні», книжковий фестиваль «Слово», гуцульський етнофестиваль «Великдень у Космачі», обласна Галицька хорова академія, обласний відкритий фестиваль народного танцю «Арканове коло» та багато інших.
На друге півріччя перенесли Stanislaviv dance Festival, також під знаком питання багато фестивалів дитячої творчості. У департаменті культури ОДА сподіваються на проведення у другій половині липня та в серпні кількох обласних фестивалів.
«Є певні сподівання, але дуже багато залежить від епідеміологічної ситуації. Хотілось би показати всю роботу наживо, головне, щоб дозволяла ситуація в країні та області. Якщо ми говоримо про фестивалі, має враховуватися простір і всі засоби безпеки, які обов’язково треба застосувати. Очевидно, це будуть події на відкритих просторах, старатимемося провести їх якомога більш якісно та безпечно», – наголошує Федорак.
Тим часом культура на Франківщині розвивається лише на сторінках у соцмережах. Коли остаточно завершиться карантин і Прикарпаття зможе пофестивалити – невідомо.
Марта БАРАНЕЦЬКА