На мурах Палацу Потоцьких, що в Івано-Франківську, презентували фотовиставку «Місто, якого немає…».
7-8 травня в обласному центрі Прикарпаття в рамках святкування Дня міста представили проект фотографів Дениса Трофімова та Юрія Бакая «Місто, якого немає…». Експозиція першої частини фотовиставки відбулася на вулиці Шпитальній – на огорожі Палацу Потоцьких. Мешканцям та гостям міста презентували 32 світлини Дениса Трофімова, які ілюструють руйнівні зміни Івано-Франківська, що відбулися впродовж останніх десяти років.
«Трофімов багато років знімає місто, у нього накопичилося достатньо матеріалу. Одного дня він зрозумів, що є об’єкти, які він фотографував 10 років тому, а зараз вони змінені, зруйновані. Почав створювати таку серію. Це не одноденний проект. Його продовження заплановане вже на вересень», – розповів під час презентації голова Національної спілки фотохудожників України Ростислав Кондрат. За його словами, основна мета виставки – донести до мешканців міста, зокрема людей, від яких залежить збереження пам’яток, історичних місць та будівель, що не завжди формальним дозволом можна вирішити питання і позбутися вікон чи дверей, замінивши їх на більш сучасні та комфортні.
Виставка апелює до сумління жителів міста і водночас є викликом всім попереднім і майбутнім його очільникам. Вона показує різноманітні та різностильові архітектурні елементи, якими перенасичена Станиславівська урбаністична фактура, й передає емоційне співпереживання втрати. «Впродовж історії міста з появою можливості фотографувати і запам’ятовувати історичні епізоди та фрагменти накопичувався фактаж і протокольні свідчення, які щоразу будуть повертати нас до порівняння з первинними станами. Мешканців турбували і турбуватимуть питання спадкоємності і нашого права присутності у цьому історичному тлі», – вважає керівник відділу з питань охорони культурної спадщини міста Ігор Панчишин.
Він зазначає, що, незважаючи на публіцистичність і позірну репортажність теми втрати минулого та недвозначного заклику громадянина до порятунку спадщини, у виставці виразно проставлений акцент художника на особливу привабливість зникаючого шарму міста. Денис Трофімов не перший і не останній з фотографів, який був спокушений насиченою тканиною середовища старого Станиславова. Фотографуючи впродовж років елегантні архітектурні фрагменти і цілі споруди-пам’ятки, він зумів переповісти про невловиму елегантність, артистизм і чарівність нехай провінційного, але фатально знакового галицького містечка.
Один із авторів виставки, фотохудожник Юрій Бакай займається схожими проектами майже десять років. У 2008 році він зробив першу інсталяцію на тему збереження старих вікон, адже, за його словами, у той час була хвиля дикої заміни старих вікон в історичній частині міста на пластикові. «Через кілька років такої масової забудови у нас не залишиться нічого. Ці деталі, аксесуари, які зникають, – це те, чим місто привабливе. Люди пиляють гілку, на якій сидять. Ми втрачаємо те, що повинні зберігати», – переконаний Юрій Бакай.
З ним цілком згідний і голова ГО «Поступовий гурт франківців» Сергій Адамович: «Насправді, цим проектом ми хочемо привернути увагу мешканців, нагадати їм, що вони повинні зберігати обличчя міста. Івано-Франківськ – європейське місто, адже має австрійську та польську спадщину, яку не можна знищувати». Варто додати, що відкриття другої частини фотовиставки «Місто, якого немає…» заплановане на вересень. Тоді в повному обсязі проект виставлять у залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України.
Андрій МЕНІВ