У середу, 23 грудня, в приміщенні редакції газети «Галицький кореспондент» відбулася прес-конференція за участю спортивного активу міста, зокрема, заступника начальника управління молоді і спорту ОДА Назара Павліва, голови Івано-Франківської обласної федерації бодібілдингу Федора Хашалова та очільників інших міських спортивних федерацій, які вимагають спрямувати усі кошти від сплати акцизного податку з продажу алкоголю та тютюну на розвиток спорту та медицини.
“Нещодавно ми дізналися, що в бюджеті області на 2016 рік скоротили видатки на спорт. Ця неприємна тенденція відбувається вже кілька років. Ми знайшли вихід з цієї ситуації, адже в нас є не тільки м’язи але і голова на плечах. Ми пропонуємо спрямувати зібрані кошти за рахунок сплати акцизного податку алкоголю і тютюну на розвиток фізкультури та спорту, а також медицини. Так, як це роблять, до прикладу в Естонії. Адже саме спорт допоможе забрати дітей з вулиці, зайняти їхнє дозвілля та ростити здорову українську націю”, – розповів секретар Івано-Франківської федерації бодібілдингу та фітнесу Андрій Грицак.
“Ми хочемо, щоб 5% з податку на алкоголь і тютюн йшли на розвиток спорту. На даний час управлінню молоді та спорту виділили всього 2% бюджету області, а в нас є три напрямки, які ми маємо фінансувати, це спорт, молодіжна політика та оздоровлення дітей. Якби нам виділили ці кошти, які ми пропонуємо, то з них можна було б фінансувати капітальні видатки на розвиток спорту та медицини”, – сказав Назар Павлів, заступника начальника управління молоді і спорту ОДА.
З цього приводу спортивний актив міста звернувся з листом до міської влади, текст якого подаємо нижче:
Міському голові міста Івано-Франківська,
п. Руслану Марцінківу,
Голові бюджетної комісії
Івано-Франківської міської ради,
п. Р. Онуфрієву
Шановні друзі,
З 01 січня 2015 року відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон №71) запроваджено акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти та інше паливо) та одночасно скасовано збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства.
Відповідно до п. п. 12.4.4 п.12.4 ст.12 Податкового кодексу України встановлення ставок акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад.
Водночас п.п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України встановлено, що для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості підакцизних товарів (з податком на додану вартість), у розмірі 5 %.
Особа – суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок за місцем здійснення реалізації таких товарів (п. п. 222.3.2 п.222.3 ст. 222 Податкового кодексу України).
Отже, сплата податку відбувається до місцевих бюджетів адміністративно-територіальних одиниць, на яких розташовані пункти продажу підакцизних товарів.
Відповідно до листа Міністерства фінансів України N 31-11230-05/28-350/376 від 05.06.2015 р. за рахунок надходжень акцизного податку здійснюється фінансування програм, визначених статтею 87 Бюджетного кодексу України. Зокрема на охорону здоров’я, фізичну культуру та спорт.
Акцизний податок на виробництво, імпорт та споживання алкоголю і тютюну іноді називають “податком на гріх”.
Ні для кого не секрет, що саме вживання алкоголю та куріння є тим ганебним злом, яке є одією з ключових причин смертності та зубожіння нації, а тому логічним є спрямувати зібрані кошти за рахунок сплати акцизного податку на профілактику вживання алкоголю і тютюну та оздоровлення населення України, а саме на розвиток фізкультури та спорту, а також медицини. Так, як це роблять, до прикладу в Естонії.
Не марно говорять, що «сильна нація є здорова нація».
З огляду на викладене, пропонуємо, та просимо прислухатись до спортивного співтовариства, при формуванні бюджету міста Івано-Франківська на 2016 рік прийняти рішення згідно якого створити спеціальний фонд розвитку медицини та спорту та спрямувати усі кошти від сплати акцизного податку з роздрібного продажу алкогольної та тютюнової продукції на розвиток спорту та медицини.
З повагою,
Голова Федерації,
Заслужений майстер спорту України Ф. Хашалов
Секретар Федерації А. Грицак