Сьогодні, 13 серпня, Івано-Франківський виконавчий комітет затвердив програму охорони культурної спадщини міста на 2016-2018 роки.
«Пора найвища приймати програму, вона визнана однією із найкращих в Україні. Також потрібно створити меншу, локальну програму щодо збереження фасадів, балконів та інших речей, потрібно проінвентаризувати все та залучити кошти на відновлення . Цю роботу треба робити», – наголосив перший заступник міського голови Зіновій Фітель.
У програмі визначено основні цілі – це створення бази даних та інвентаризація пам’яток архітектури. Визначення основних проблем у сфері охорони культурної спадщини і шляхів їх усунення. Продовження археологічних та історико-архітектурних досліджень, які дадуть можливість розробити стратегії адаптації пам’яток архітектури і архітектурного середовища.
Щодо завдань програми, то основними є – забезпечення дотримання пам’яткоохоронного законодавства при новому будівництві та експлуатації пам’яток архітектури. Вдосконалення організаційних, правових засад у сфері охорони культурної спадщини. Проведення археологічних, історико-архітектурних досліджень, інвентаризація пам’яток, моніторинг стану пам’яток архітектури та історичного середовища.
Загалом на обліку в Державному реєстрі нерухомих пам’яток міста налічується 559 пам’яток місцевого значення і 5 пам’яток національного значення.
«При розробці історико-архітектурного опорного плану міста було виявлено і пропонується до існуючого реєстру додати 55 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини (архітектурних споруд). Більшість пам’яток зосереджені в середмісті. Опорним планом пропонується внести до Державного реєстру як пам’ятку містобудування 1662 року «Планувальну структуру фортифікацій та міських кварталів м. Станіславова». В перспективі місто потребуватиме інтенсивної роботи з порятунку архітектурних деталей і окремих елементів історичних споруд та розробку програм реставрації архітектурних деталей: вікон (столярні вироби, або використання технологій пакетів з реконструкцією історичної стилістики), балконів, карнизів (в тому числі металевого штампування і пайки), аттиків, купольних завершень в частині створення інвестиційної привабливості для окремих малих майстерень і приватних виконавців та виробників будівельних конструкцій з метою розгортання малого підприємництва в столярних, бляшаних, ліпних ремеслах. Це сприятиме напрацюванню досвіду і розгортанню реставраційних напрямків в обслуговуючій сфері. Розбудова сфери охорони культурної спадщини стратегічно полягає в напрацюванні окремих цільових галузевих програм, а також гармонізації і узгодження в загальну стратегію розвитку міста програм нового будівництва, розвитку інфраструктури, правил забудови і функціонування комунальної сфери», – йдеться у програмі.
Варто зазначити, що понад 200 об’єктів — пам’яток архітектури та містобудування і пам’яток історії – потребують невідкладних ремонтно-реставраційних або протиаварійних робіт. Крім того, більшість пам’яток – не паспортизовані, відсутні охоронні договори та відсутня загальна концепція управлінської ідеології в пам΄яткоохоронній сфері.
Програму збереження культурної спадщини міста виконком виніс на сесію міської ради, тож доля франківських пам’яток архітектури тепер залежатиме від міських депутатів.