Сьогодні, 25 вересня, в Івано-Франківську відбувся допрем’єрний показ документального фільму «Рубіж. Грубешівська операція».
Фільм розповідає про спільну боротьбу українських та польських повстанців проти нацистів і комуністів під час та після Другої світової війни. Історія цієї боротьби – це історія двох народів, які пройшли шлях від ненависті до єднання у боротьбі проти спільного ворога – нещадної комуністичної імперії.
Глибоко символічна співпраця УПА та польської Армії Крайової найпотужніше проявилася на українсько-польському прикордонні – там, де прокотилося кілька хвиль світової війни, де під пресом НКВД та СС гинули тисячі невинних і де українців силоміць виселяли з домівок та вивозили в СРСР.
Саме там відбулася найбільш пам’ятна спільна операція послідовників АК, організації ВіН (Вольность і Нєзавіслость), та УПА – напад на контрольоване комуністами польське місто Грубешів. Завдяки спільним діям українських та польських повстанців, був розгромлений радянський гарнізон, звільнені в’язні місцевої тюрми та зірваний процес примусового переселення українців.
“Написав такий сценарій, щоб розібратися у всьому раз і назавжди, і зрозуміти, яке ж значення української повстанської армії. Щоб зібрати максимум інформації ми працювали в польських і українських архівах, а також спілкувалася з родинами, переселенцями. Фільм знятий за державний кошт. Звісно, згодом ми б хотіли побачити цей фільм за кордоном”, – каже автор сценарію Тарас Лазер.
Тарас додає, що в нас час гостро стоїть питання польсько-українських відносин, і дуже важливо порушувати ці всі питання.
“Ми повинні щоразу більше говорити з поляками і розповідати, що у нас є спільні травми та історія”, – розповідає Тарас.
Вартість фільму близько 3,4 мільйони гривень. Зйомки проводилися п’ять днів. Знімали у фільм у лісах і під Києвом.
До теми: В Івано-Франківську вшанували пам’ять дисидента Михайла Дяка