Сьогодні, 9 січня, в Івано-Франківську презентували книгу Олега Криштопи та Христини Бурдим “Останні українці Польщі”.
Книжка репортажів “Останні українці Польщі” — це проєкт про унікальні історії українців, яких у 1947-му році в рамках операції “Вісла” депортували з їхніх земель і розселили на Півночі й Заході польської держави.
Сам автор, Олег Криштопа, каже, що називати тих людей «останніми українцями» перебільшення і навіть жартує, що останні українці Польщі – теперішні заробітчани. Втім, на сторінках книги він розповів історії українців, які після Другої світової війни залишилися за кордоном:
“Я знайомився з українцями у Польщі під час кількох своїх поїздок. Це друге, третє покоління, родичі виселених людей. Тоді виселили майже 150 тисяч українців і те, що з них залишилось 30 тисяч – це величезний здобуток тих, хто зберігав свою ідентичність, бо тоді робилося все, щоб люди не хотіли заявляти про свою національність», – пояснює Криштопа.
За його словами, навіть зараз на частині цих територій доволі токсичне середовище та агресивне ставлення до українців, хоч вони і є громадянами Польщі.
Довідково: книга «Останні українці Польщі» містить унікальні історії українців Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини та Західної Бойківщини, яких 1947 року депортували з їхніх земель у рамках операції «Вісла», й розпорошили на півночі та заході нової польської держави. На території, що раніше належали Німеччині, силоміць переселили 125 тисяч українців. Звідти так само примусово виселили етнічних німців, а українцями заповнили ці так звані «повернені землі».