Нещодавно в Галицькій райраді заговорили про намір передати частину приміщень старої лікарні Прикарпатському університету. Спершу влада думала, що там буде філія ВНЗ, але згодом виникла ідея створити ліцей мистецтв.
У новому корпусі Галицької лікарні, відкритому минулого року президентом України, розмістилися всі відділи. І вже рік районна рада не знає, що робити зі старими лікарняними приміщеннями в центрі міста. 27 грудня відбулися громадські обговорення щодо їх розподілу, але до спільної думки не дійшли. Однак на сесії 9 лютого голова Галицької райради Павло Андрусяк дав протокольне доручення у березні врешті-решт прийняти це рішення. Також він повідомив, що декілька днів тому з’явилася ідея відкрити на їх базі філію ПНУ ім. Василя Стефаника. Для цього вже навіть створили робочу групу, яка має провести переговори із навчальним закладом.
Від болючого питання до стратегічного рішення
За словами Андрусяка, доля приміщень старої лікарні зараз є досить болючим питанням. Якщо найближчим часом рішення щодо їх розподілу не прийняти, то вони почнуть руйнуватися. Віддати їх в оренду під заклади бюджетної сфери для влади невигідно, адже тоді доведеться витрачати на них кошти. Такі пропозиції навіть не розглядають.
«Якщо ми віддаємо приміщення будь-кому в оренду, то зразу думаємо, хто буде платити за комунальні послуги, ремонти, видавати зарплати. Тобто все впирається у кошти. Бюджет Галицького району дуже малий. Нам не вистачає коштів на бюджетну сферу, тому ми її втримуємо завдяки державі та сільським радам», – пояснює голова.
Відтак у райраді виникла ідея віддати більшу частину приміщень Прикарпатському національному університету для створення у Галичі його філії. Також там можна облаштувати й гуртожиток для студентів, місця достатньо.
За словами Павла Андрусяка, відкриття такого навчального закладу для міста є стратегічним питанням. Місцева молодь могла б здобувати вищу освіту в райцентрі, а не їздити в інші міста. До того ж, у Галичі немає жодного вищого професійного училища чи коледжу.
«Ми будемо мати розмову з керівництвом університету. У нас просто виникла така ідея, про неї вже знає ректор і готовий це обговорити. Якщо він погодиться, а також це підтримає Міністерство освіти, то це матиме велике значення для розвитку Галича. Університет – це потужна структура, яка зможе втримати приміщення, вкласти гроші в їх ремонт та розвиток», – міркує голова райради.
Про профіль закладу наразі ще нічого не відомо. Також цю ідею ще мають обговорити з міською радою. Бо якщо приміщення належать районній раді, то земля – міській.
«Я би не хотів, щоб рішення приймалися без погодження з містом. Але думаю, проти такої ідеї ніхто виступати не буде. Можна вже зарезервувати приміщення, які обере університет, а інші віддати в оренду, бо вони також не можуть стояти. Головне, поки будемо все узгоджувати, щоб вони не завалилися», – зазначив Андрусяк.
За прикладом Європи
Ректор ПНУ Ігор Цепенда повідомив, що їм запропонували створити в Галичі ліцей мистецтв. Для університету така ідея є цікавою, враховуючи історичне минуле Галича і його значення. До того ж, заклад має у своїй структурі не тільки коледжі та інститути, а й ліцеї. Наприклад, школу-ліцей №23 в Івано-Франківську.
«Основна ідея – дати учням, які навчаються в школах району, максимально комфортні умови, щоб вони могли розвивати свій талант. Створення ліцею мистецтв буде позитивним кроком як для регіону, так і для університету, адже в нас є напрям – образотворче мистецтво. Це дозволяє дати знання, а також стимулювати талановиту молодь, щоб вона розвивала свій талант», – пояснює ректор.
Так діти зможуть вчитися одразу в професіоналів, набиратися в них досвіду, а також готуватися до вступу в університет. За словами Цепенди, створення в маленьких містах таких закладів – це добра європейська традиція. Таким чином вони оживають та отримують друге дихання.
Наразі в університеті думають над програмою навчання та відбором. У ліцеї мистецтв мають навчатися лише найталановитіші учні. «Ми хочемо, щоб це була школа професійної майстерності. З одного боку, маємо Косів, але треба пам’ятати і про Опілля, Бойківщину та Покуття», – наголошує Цепенда.
Наталя ДЕРКЕВИЧ