У загальноосвітній школі Гошева Долинського району частина працівників не задоволені умовами роботи. Все начебто з вини керівника, що, за словами людей, створює конфлікти у колективі, налаштовує одних проти інших, працює за «путінськими» методами. Суперечка, що виникла між завгоспом та директором, переросла у масову, від неї тепер страждають учителі й, відповідно, учні закладу. Директорка пояснює: те, що відбувається, – звичайні трудові відносини, і вона вдається лише до заходів, прописаних у посадовій інструкції.
Конфлікт за конфліктом
Зіштовхувати людей лобами, розповідає вчитель історії Михайло Мельникович, новий керівник шкільного колективу Марта Фрищин почала від початку роботи на цій посаді у вересні 2013 року. З перших днів жінка постійно шукала приводу зробити зауваження завгоспові Василю Владиці.
«Керівник постійно складає на одних осіб акти, а інших змушує їх підписувати. Люди уже бояться, адже сьогодні ти підпишеш, а завтра – на тебе. Технічні працівники, які мають гарні стосунки з директором, ходять на роботу, як заманеться. Замість чотирьох годин працюють по дві або й узагалі через день, а завгосп у табель має вписувати вісім відпрацьованих годин. На зауваження керівник пропонує писати доповідну записку й цим налаштовує одних проти інших. Крім того, деякі кабінети учні до недавнього часу змушені були прибирати, щоб у прибиральниць було менше роботи», – наводить приклад Мельникович.
Преференції має лише кілька людей, а от щодо решти діють строгі обмеження. Скажімо, якщо вчитель спізнився на урок, на нього відразу складають акт.
«Завгосп отримав догану за перерозхід газу, – розповідає голова профкому Юрій Романюк. – На рік для обігріву школи передбачені 14 тисяч кубів газу, ця цифра умовно поділена на місяці опалювального періоду, в котельні є графік температурного режиму. У січні виник перерозхід газу на понад тисячу кубів. Але в той період ми мали карантин, можна було зекономити. Директор покликала мене, обох завучів та завгоспа в кабінет. З’ясувалося, що працівники котельні виконували всі вказівки, а перерозхід стався через зниження температури надворі. Тоді директор склала акт і наголосила, що документ внутрішній. Ми підписали. А за кілька днів Василеві Владиці оголосили догану».
Пан Владика звернувся до суду щодо оскарження дій керівника. А пан Романюк на суді відкликав свій підпис, адже певен, що догана несправедлива.
Завгосп розповідає: зі скаргами звертався у різні інстанції, одна з них стосувалася ремонту в туалеті. На це виділили 112 тисяч гривень. А ще придбали троє дверей, кожні з яких коштували 7 тисяч гривень. Перевіривши ціни у різних магазинах, чоловік виявив, що реальна їх ціна 2500 грн. Вікна розміром 30х70 см купували по 1500 грн., а в магазинах ціни на них теж втричі нижчі – 450-500 грн. В акті записані ще перемички, а їх взагалі ніхто не бачив. А туалет, який ремонтували, розміщений надворі, на його опалення витрачають ще й додатковий газ.
«Після чергової скарги я отримав листа від управління освіти зі словами, що директору школи вже виписали догану. Але ж не за те, про що ми говоримо, вона її отримала. Після такої догани вона може два роки порушувати закони і красти гроші. Я зафіксував п’ять чи шість порушень, але розповісти можу про значно більше. Всі вони пов’язані з розтратою державних коштів», – продовжує завгосп.
Нелегітимні збори
В учительській педагоги розповідають про несприятливу атмосферу у колективі, а відтак і у самому закладі. Кажуть, директор створює конфліктні ситуації. Через це у педагогів піднімається тиск, вони п’ють таблетки і в такому стані змушені проводити уроки. Бо суперечка, що почалася між двома людьми, переросла у масову, і страждають тепер усі.
30 вересня у Гошівській школі відбулися загальношкільні збори. Повідомлення про це з’явилося за день до події, після обіду. А явка на них – обов’язкова. Вчителі обурилися, але таки вирішили прийти. Крім учителів, було ще 17 батьків, а зважаючи на те, що в школі 163 учні, це зовсім мало.
«У школі відбулися батьківські збори, під час яких кричали: «Ганьба вчителям!» Я тут працюю 18 років, а є педагоги, що й по 40-45 років, і так нас ще не ображали… Відколи я прийшла, директорка постійно до дурниць прискіпується. А кожна педрада розпочинається з обговорення судів. Хоча що нам до того?» – обурюється вчитель Михайло Сабан.
Після горезвісних зборів у педагогів осад на душі: такого приниження вони не заслужили. Припускають, що батьки, які кричали «ганьба», робили це з ініціативи директорки. Якщо ні, чому ж вона ніяк не захистила вчителів?
Методи роботи директора у колективі називають «путінськими», це наче комендатура, де керівник постійно проводить слідчі дії. І додають, що одному з педагогів після чергового інциденту вона зауважила, щоб той пам’ятав, що сам собі підписав вирок.
Відразу після зборів директор написала скаргу в управління освіти на вчителів Романюка, Мельниковича і Сабана, з якими пропрацювала 20 років…
Трудові відносини
Керівник закладу Марта Фрищин пояснює: усе сказане – звичайні трудові відносини. У суді перебуває одна справа за її участю, позивачем у якій є завгосп школи. Коментувати судовий процес директорка не хоче, адже суд ще не завершився і жодне рішення у справі не прийняте.
Ще одне судове засідання, яке стосується школи і на якому директор була присутня, – позов завгоспа проти батька одного з учнів щодо посягання на честь, гідність та ділову репутацію. А ще завгосп через те, що отримав догану, звернувся у різні інстанції. Як результат, у школі почалася перевірка. Через знайдені недоліки їй оголосили догану, зізнається директорка.
«На кожному підприємстві є люди, невдоволені своїм керівництвом. Одним воно подобається, іншим – ні. Усе це звичайні трудові стосунки. Я уже три роки відпрацювала, з усіма нормально співіснуємо та співпрацюємо. Тому сказати, що з кимось конкретно у мене конфлікт, не можу», – стверджує керівник.
Неприємну і принизливу ситуацію 30 вересня директор пояснила так, що це була частина виступу одного з батьків. Жінка запевняє, до певного моменту збори були спокійними, усі питання, висунуті на обговорення, розглянули.
«Останньою темою була робота ради школи, де виступали батьки. Вони висловили свою думку, на що мають повне право. Далі сталася неприємна ситуація, з якої виник конфлікт батьків та вчителів. Я розрядила ту обстановку, попросила, щоби всі заспокоїлись, не сварились. Ставати на чийсь захист я не могла. Про заслуги вчителів ми говорили під час першого питання. Вчителям не кричали «ганьба» – це була думка одного тата. Не можна так дослівно сприймати. Висловився батько, на якого завгосп подав у суд», – зауважує директорка.
До вчителів конфлікт із завгоспом жодного стосунку не має, запевняє керівник. Чоловік скаржиться у всі інстанції, відтак це виливається у перевірки й візити з відповідних органів. Зі свого боку жінка певна, що вдається тільки до заходів, прописаних у посадовій інструкції.
«Якщо хтось має до мене претензії, це оскаржується у судовому порядку», – наголошує керівник.
Догана і її наслідки
«У школі новий директор, що працює на цій посаді три роки. Вона не погана, хоче навести у закладі порядок, покращити матеріальну базу, взаємодіє з батьками, колективом, покращує навчально-виховний процес. Та іноді через недостатність досвіду управлінської діяльності вона не завжди робить правильні кроки з вирішення проблем у колективі, в господарській діяльності. Конкретно у цій ситуації є вина обох сторін: частини педагогічного колективу, які провокують конфліктні ситуації, й директора школи, що не завжди може правильно їх вирішити», – стверджує начальник управління освіти, молоді та спорту Долинської РДА Володимир Сподар.
Чоловік зауважує: за фактом звернень у школі виявили низку порушень, за що керівник отримала догану від управління освіти. Порушення стосувалися фінансово-господарської діяльності, бухгалтерського обліку, тож, окрім керівника, догану отримала ще й бухгалтер. Внаслідок цього директора позбавили надбавки, винагороди за сумлінну працю. Догану дали на рік.
А директор департаменту освіти Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович ситуацію у Гошівській школі коментувати відмовився. У його підпорядкуванні 722 школи, а встрявати у всі побутові конфлікти він не може і наміру не має.
Кримінальне провадження
Щодо директора та посадових осіб Гошівської школи відкрили кримінальне провадження і ведуть слідчі дії за ст. 191 Кримінального кодексу України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».
Долинський відділ Калуської місцевої прокуратури здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України, зареєстрованому за заявою завгоспа школи, повідомляє прес-секретар обласної прокуратури Іванна Федик. До матеріалів провадження долучені акти ревізії Державної фінансової інспекції у цій галузі. Після вивчення усіх обставин вказаного злочину дадуть правову оцінку дій осіб, що допустили порушення, а потім приймуть кінцеве рішення.
Ірина ФЕДОЛЯК