Юридичних та фізичних осіб-підприємців зобов’язують обладнати газові лічильники приладами дистанційної передачі даних. Таким чином в автоматичному режимі будуть контролювати процес споживання природного газу. Споживачі скаржаться, що така інновація обійдеться доволі дорого, тож не кожен зможе собі дозволити таку забаганку.
Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. №2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем, який передбачає щогодинний облік газу. По ідеї, це необхідно для вдосконалення системи комерційного обліку природного газу та підвищення рівня достовірності вимірювання його об’єму комерційними вузлами обліку, які даватимуть можливість в онлайн-режимі передавати газопостачальним організаціям інформацію про кількість спожитого газу.
Непоодинокі скарги
Завідувач сектору Державної регуляторної служби в Івано-Франківській області Андрій Соболевський розповідає, що останнім часом почастішали звернення стосовно обов’язку встановлення комерційних пунктів обліку природного газу суб’єктами, які споживають менше 10 тис. кубометрів газу на рік. Така ситуація виникла через те, що газорозподільним кодексом, відповідно до директив ЄС, передбачено запровадження системи щогодинного обліку газу.
«Але в деякому відношенні вони перестаралися, – пояснює пан Соболевський. – Суб’єкт дрібного підприємництва, який переобладнав житлове приміщення, наприклад, однокімнатну квартиру, під перукарню чи офіс, автоматично попадає в цю категорію. Він споживає газу не більше, ніж побутовий споживач, а вартість обладнання такого пункту стартує від 7,5 тис. гривень. Це колізія законодавства».
З одного боку, у споживачів є прилади обліку і вони сплачують за газ, тож підстав для відключення їх немає. А з іншого – є така норма закону, яка зобов’язує обладнати пункти за власний рахунок. «Виглядає це таким чином, що власник приміщення зобов’язаний укласти договір і сплатити наперед повну вартість обладнання. А коли його встановлять – невідомо. Але підприємці і так мають обмежені фінансові ресурси», – зауважує чиновник.
Голова ради Івано-Франківської обласної організації підприємців, роботодавців та орендарів (ІФООПРО), директор приватного підприємства «Пріма МЕД» Роман Стефанишин розповідає, що люди у різних регіонах піднялися на протест проти такого зобов’язання. «Ми хочемо, щоб це було законно по відношенню до людей, відтак подали звернення у департамент дерегуляторної політики та інші органи», – додає підприємець.
З чим пов’язаний такий ажіотаж? Голова пояснює: якщо дрібний підприємець орендує приміщення, наприклад, житлову квартиру, він використовує газ не в промисловому масштабі, а лише для обігріву приміщення та підігріву води. Але цих людей поставили у такі ж умови, як і великі промислові підприємства. Мовляв, ставте електронний облік газу, а це коштує понад 15 тис. гривень.
«Людей поставили у не зовсім рівні умови, це некоректно і неправильно. Ми не можемо відмовляти: треба – значить треба. Але має бути диференційований підхід. Якщо люди не використовують газ на виробництво, не можуть його включити у вартість товару, то для чого їм це робити? Якщо газове господарство хоче це робити, то мало б за власний кошт проводити зміни, як, наприклад, «Прикарпаттяобленерго», яке заміну лічильників робить за свій рахунок», – вважає пан Стефанишин.
Підприємець Володимир Брусков за споживання газу за рік заплатив 10,2 тис. грн., натомість йому запропонували встановити лічильник для автоматичної передачі інформації, вартість якого – орієнтовно 20 тис. гривень.
«Нещодавно на вимогу облгазу я поміняв лічильник, міняти його не було потреби. Не минуло й двох років, як мене знову змушують його поміняти. Якщо існує проблема звітності, можна звітувати по електронній пошті або іншим способом. А як викидати гроші, які ще потрібно заробити?» – запитує підприємець.
Він додає, що «Івано-Франківськгаз» – монополіст, і тому може робити так, як собі хоче. Але якби була конкуренція, то ситуація була б геть інша.
Непосильна ноша
Необхідність встановлювати нові прилади обліку негативно сприйняли і в бюджетних структурах. Голова Богородчанської районної ради Михайло Головчук зауважує, що питання про встановлення приладів обліку розглядали на засіданні райради 7 червня. «Нові правила встановив газовий монополіст, який надає послуги і отримує за це кошти. Усі шоковані, особливо у сільських радах. Якщо наявний облік їх не задовольняє, то прилади треба встановлювати за свій рахунок, а не за рахунок бюджету», – наголошує посадовець.
За його словами, у багатьох населених пунктах газові лінії люди прокладають самотужки, за власний кошт, а ці мережі газове управління ставить собі на баланс. А тепер усіх зобов’язують ще й змінювати прилади обліку, що вже зовсім неправильно. І це викликало незадоволення на всіх рівнях – грошей же немає. Богородчанський район – дотаційний, за півроку недовиконання бюджету – 2,5 млн. грн., на зарплати працівникам бюджетної сфери не вистачає, не те, що на виконання забаганок.
Депутати райради прийняли звернення до Кабінету міністрів, у якому йдеться про необхідність внесення змін до постанови НКРЄКП. Вони пропонують покласти відповідальність та фінансові витрати з організації облаштування комерційних вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних на операторів ГРМ.
Організація заходів з впровадження системи дистанційної передачі даних на вузлах обліку газу об’єктів бюджетної сфери потребує виділення з місцевих бюджетів значних фінансових ресурсів. Зокрема, для Богородчанського району, за попередніми підрахунками, це 1,3-1,5 млн. гривень. Через незабезпеченість місцевих бюджетів фінансовим ресурсом це непосильна ноша для них, йдеться у зверненні.
Правила є правила
Всі комерційні споживачі повинні обладнати свої лічильники приладами дистанційної передачі даних про обсяги споживання газу, наголошують у регіональній газовій компанії «Івано-Франківськгаз». Власники комерційних вузлів обліку зобов’язані в установленому законодавством порядку забезпечити організацію та облаштування на власних комерційних вузлах обліку засобів дистанційної передачі даних у визначений термін: більше 3 млн. м3 – до 27.05.2016 р.; від 1 до 3 млн. м3 – до 27.11.2016 р., від 100 тис. до 1 млн. м3 – до 27.05.2017 р., від 10 до 100 тис. м3 – до 27.11.2017 р., менше 10 тис. м3 – до 01.05.2019 року.
Якщо визначені терміни для встановлення засобів обліку порушуються або ж власник не допускає оператора ГРМ облаштувати таку систему, споживача буде відключено від газопостачання.
У ПАТ «Івано-Франківськгаз» наголосили про готовність надати весь спектр послуг, від виготовлення проекту, оформлення документації до встановлення на лічильники спеціального обладнання. Технічне завдання та встановлення норм, погодження проекту та введення в експлуатацію здійснюється безкоштовно. Розробка ж проекту без заміни проекту обійдеться у 924 грн., вартість модему встановлює завод-виробник, а монтаж та налаштування коштують 1164-1496 грн. Додатково доведеться оплатити транспортні витрати та витратні матеріали.
Ірина ФЕДОЛЯК