На Прикарпатті понад 300 людей періодично, тричі на тиждень, проходять процедуру гемодіалізу. Таке лікування дуже дороге – майже 2 тис. гривень за один раз, відтак кошти на нього виділяються з бюджету. Проте пацієнти скаржаться, що отримують не всі необхідні ліки, а те елементарне, що має бути забезпечено, зникає, як вода в суху землю.
Гроші дають, а ліки – зникають
Гемодіаліз – це метод, який ґрунтується на принципі дифузії та конвекції речовин з малою та середньою молекулярною масою через напівпроникну мембрану, що дозволяє видалити з крові токсичні речовини та продукти метаболізму. Призначають такі процедури при важких захворюваннях нирок або надходженні у кров великої кількості токсинів.
Жителька Івано-Франківська Мирослава Гев’юк, інвалід по зору з дитинства, вже чотири роки проходить процедури діалізу. Як виникла недуга, жінка не знає, підозрює, ускладнення з’явилося після енцефаліту чи після того, як брали з хребта пункцію.
«Минулого року на діаліз було виділено 80 млн. гривень. Їх не вистачило, виділили ще 12 – на системи, діалізатори, медичний персонал. А медикаменти нам доводилося купувати самим», – скаржиться вона.
Пані Мирослава телефонувала на урядову «гарячу лінію». За кілька тижнів отримала відповідь від завідувача відділення, в якому лікується, з пропозицією переведення в центр діалізу на вул. Мазепи. Жінка проживає поряд з обласною лікарнею, інвалід І групи по зору, добиратися тричі на тиждень в інший кінець міста для неї важко. Взимку сама до лікарні дістатися не може – викликає таксі.
Крім того, пацієнт має право сам обирати медичну установу. Якщо у міському центрі виділяється все необхідне, жінка не проти отримувати медикаменти, які призначені для її лікування.
Пізніше на урядову лінію зверталася ще раз, скаржилася на те, що хворим не виділяють елементарне: спирт, бинт, вату, препарати заліза – це все входить у державну програму. У відповіді, яку отримала, йшлося про те, що з 1 квітня буде додатково виділено мільйон гривень на ці засоби. Коли з Києва зателефонували фахівці дізнатися, чи виконується програма, пані Мирослава відповіла, що нічого немає й надалі.
У серпні 2016 р. жінка написала лист-звернення у Службу безпеки України. Її запит переадресували в Управління захисту економіки, з останньої установи відповіді жінка не отримувала. Проте ситуація стала покращуватися: бинт з’явився у жовтні, розчин – у грудні, до березня були ті чи інші медикаменти. Жінка переконана, що вони придбані за кошти, виділені ще минулого року.
Нині ж пацієнти говорять, що ситуація погіршується і невдовзі навіть системи можуть їм не виділяти. На місяць хворі витрачають понад тисячу гривень. Для тих, хто живе лише на пенсію, це сума дуже велика. Раніше, коли ціни на ліки були нижчі, це не було так відчутно, а зараз добряче б’є по кишені. А загалом, на гемодіаліз одному пацієнтові необхідно 18-20 тис. гривень. Для пересічного українця така сума непідйомна.
«Раніше фінансування здійснювалося з держбюджету, тепер його перекинули на плечі області. Відтак у кожному регіоні забезпечення різне, у деяких областях люди не купують нічого», – запевняє пацієнтка.
Для того, щоб здати кров, треба купити пробірку. В аптеці коло свого дому жінка купувала її за 1,6 грн., у лікарні ж пробірка коштує 22 гривні. Тоді вона відмовилася здавати аналізи.
Ще одне відділення гемодіалізу функціонує на вул. Мазепи при міській лікарні. Жінка не впевнена, чи доцільно було у невеликому місті створювати два окремі відділення. Такі центри слід відкривати в районах, адже іноді люди долають до сотні кілометрів, щоб отримати необхідне лікування.
У місті – безплатно
Завідувач відділення інтенсивної терапії та корпоральних методів детоксикації Івано-Франківської ОКЛ Олег Легун зауважує, що Мирослава Гев’юк часто зі скаргами звертається у різноманітні інстанції.
«Жінка – жителька Івано-Франківська, у місті всіх хворих забезпечують необхідним безоплатно. Тому ми їй пропонували перейти на лікування у міський центр нефрології та діалізу, а вона категорично відмовляється. Мотивує це тим, що хоче лікуватися в обласній лікарні. Пацієнтка іноді каже, що в аптеку йти не буде, хоча більшість ліків вона отримує безплатно», – наголошує лікар.
В області виділяються кошти на проведення гемодіалізу, адже процедура дуже дорога. Вартість однієї процедури, розхідних матеріалів, сягає 2 тис. гривень. На звернення жінки неодноразово відписували, що в міському центрі їй готові забезпечити повністю безплатне лікування. Проте жінка категорично продовжує наполягати на лікуванні в обласній лікарні і водночас далі постійно скаржиться.
«Жінка має надіслати письмове звернення у міську лікарню про те, що вона потребує тих чи інших ліків, і отримувати лікування там. На мою думку, так було би правильно», – зауважує завідувач.
Необхідне забезпечимо
На території Івано-Франківської області діє програма «Здоров’я населення Прикарпаття», розрахована на 2013-2020 роки. Хворі, які нині перебувають на програмному методі гемодіалізу, безкоштовно забезпечуються розхідними матеріалами, коментує ситуацію виконувач обов’язків керівника департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Микола Стовбан. До розхідних матеріалів належать голки, фільтри для здійснення гемофільтрації та гемодіафільтрації, магістраль.
«Область унікальна, адже не маємо ні черг, ні скарг стосовно проведення процедури гемодіалізу. Це пов’язане з фінансуванням. У 2014 р. виділено 30 млн. 998 тис. грн., у 2015-му – 54 млн. 803 тис. грн., 2016-му – 89 млн. 239 тис. грн., а на 2017 р. передбачено 71 млн. 433 тис. грн.», – продовжує посадовець.
Наразі на передбачену на цей рік суму оголошено процедуру тендерних закупівель. На сайті e-tender можна знайти процедуру закупівлі, відповідні вимоги щодо її проведення. У департаменті закуповують комплекти витратних матеріалів для гемодіалізу та витратні матеріали для апаратів «Nipro Surdial X».
За виділені з бюджету кошти закуповуються розхідні матеріали, а матеріали для терапії супроводу хворі закуповують самостійно. У департаменті зауважують: централізовано забезпечити все необхідне неможливо, адже деяким хворим потрібні одні препарати, а деяким – інші. Гепарин, бинти, вату, шприци пацієнти закуповують самі. Водночас міських жителів забезпечують і терапією супроводу.
«На початку року ми подали на розгляд профільної комісії пропозицію про виділення приблизно мільйона гривень для терапії супроводу», – наголошує Стовбан.
В Івано-Франківській області понад 340 хворих, усього ж пацієнтів з гострим пошкодженням нирки – приблизно 450. Процедури діалізу вони проходять тричі на тиждень по 5-6 годин. Вісім діалізних центрів у регіоні працюють цілодобово. Якщо б склалася ситуація з невчасним постачанням, непроведенням тендеру абощо, то вже за два дні стан здоров’я пацієнтів різко погіршиться, зауважує фахівець.
«Легковажно ставитися до цієї проблеми не можна, тож ми приділяємо максимальну увагу категорії хворих з гемодіалізом та цукровим діабетом», – запевняє чиновник.
Ірина ФЕДОЛЯК