Гепатит — це захворювання, яке може виникати у будь-якому віці. В основі його патогенезу — запальне ураження печінкової тканини, через яке орган виявляється не в змозі виконувати свої функції.
Причиною гепатиту може стати отруєння отрутами чи проникнення інфекції. Незалежно від етіології, страждає функціональна здатність, що відбивається на концентрації у плазмі крові речовин, які в нормі метаболізуються у печінці. Наприклад, зростає рівень білірубіну. Докладніше про його фракції та їх особливості можна дізнатися на сайті лабораторії Ескулаб: https://esculab.com/bilirubin-zahalnyy-bilt. Лікарі обов’язково призначають аналіз на його вміст, щоб з’ясувати, наскільки печінка здатна виконувати свою функцію.
Найчастішою причиною гепатиту стають віруси. Один із найгрізніших — вірус гепатиту В. Він призводить до серйозних уражень печінкової тканини та потребує лікування.
Як можна заразитися гепатитом В
Для цього захворювання виділяють кілька можливих шляхів передачі:
- Гемотрансфузійний. Вірус циркулює у крові та може передаватися через невдале переливання, яке було проведено без попередньої перевірки безпеки. Також він може потрапити до організму через нестерильний шприц — це найчастіше загрожує наркозалежним, які використовують одну голку для кількох людей.
- Трансплацентарний. Якщо у матері в крові циркулює вірус, він може проникати крізь плаценту в кров плода і нашкодити його розвитку.
- Під час статевого акту. Вірус може проникати в організм, незалежно від виду статевого контакту. Ризик зараження зростає пропорційно до кількості партнерів.
Також можна заразитися в ході нанесення татуювань і навіть (хоча ризик низький) за поцілунків під час контакту зі слиною. Саме тому в основі профілактики, зокрема, лежить виключення ситуацій контакту з неперевіреними біологічними рідинами.
Симптоми гепатиту
Ураження печінкової тканини проявляється низкою характерних симптомів:
- біль у ділянці правого підребер’я, відчуття тяжкості, розпирання;
- виникнення жовтяниці — жовтизна шкірних покривів і слизових (у ротовій порожнині або очах);
- темний колір сечі;
- ознаки загальної інтоксикації — головний біль, слабкість;
- нудота та блювання.
За великого вірусного навантаження та серйозного пошкодження органа може розвиватися печінкова недостатність, за якої інтоксикація навіть загрожує життю пацієнта.
Вакцинація як профілактика
Від вірусу гепатиту існує ефективна вакцина, яка дозволяє уникнути розвитку захворювання у разі контакту з патогеном. Вона вводиться у першу добу життя, після чого потрібно провести дві ревакцинації з інтервалом для кожної у місяць.
Однак навіть за умови проведеної вакцинації необхідно дотримуватися правил безпеки, таких як захищений секс, використання тільки стерильних медичних інструментів, регулярні перевірки під час вагітності.