Голос, який рятує: як у Франківську працює телефонна служба довіри

  • Криза в стосунках, нема роботи, всюди не щастить, насилля в хаті, проблеми з дитиною, нічого не хочеться, страх за майбутнє, зневіра у всіх і всьому. І ще багато-багато інших людських проблем потрапляють до психологів гарячої лінії івано-франківського «Телефону довіри».

    Анонімно і безкоштовно

    Історія психологічної підтримки по телефону почалася ще століття тому. Пастор Уоррен заснував у Нью-Йорку так звану лігу «Врятуйте життя», де надавали моральну допомогу по телефону. Анонімність телефонної розмови, як вважав Уоррен, додає розмові довірливості.

    У Європі цей процес почався після Другої світової війни, коли в 1948-му психіатри Ханс Хофф і Ервін Рінгель організували центр «Лікарська допомога людям, утомленим від життя».

    Кількість служб телефонної довіри постійно зростала, утворивши розвинену мережу. Для взаємної підтримки цих організацій в 1959 році в Женеві створили Міжнародний центр інформації.

    В Україні першу службу невідкладної телефонної психологічної допо­моги «Телефон довіри» заснували в 1983 році в Дніпрі при психоневрологічному диспансері. 

    В Івано-Франківську така гаряча лінія працює більше десяти років. Належить до структури одного з комунальних закладів. Назва і фізична адреса будівлі не розголошується, а психологи працюють під псевдонімами. Заради їхньої безпеки – аби уникнути можливих переслідувань.

    В Україні був трагічний випадок, коли психолог гарячої лінії не дотримався техніки безпеки і зустрівся з абонентом. Сталося вбивство.

    0686357539 і (0342) 77-10-70 – франківський «Телефон довіри». Працює щодня з 16:00 до 20:30. Дзвінки конфіденційні й безкоштовні з усіх мобільних і стаціонарних телефонів. Основне завдання фахівця – збалансувати емоційний стан людини і допомогти побачити план виходу з кризи.

    Щодня телефонують в середньому 3-4 абоненти. Може бути значно більше, а іноді – жодного. Кожен дзвінок реєструють у спеціальному журналі обліку. Більшість дзвінків – під кодовими числами. Кожне з них має своє значення і стосується проблеми звернення, рекомендацій та емоційного стану абонента після закінчення консультування. Також фахівець зазначає його стать і вік, сімейний стан, періодичність звернення, тривалість дзвінка. Найчастіше телефонують жінки, дуже різного віку.

    Абоненти бувають різні

    Консультації на гарячій лінії – не те саме, що терапевтичні розмови в приватному кабінеті психолога. Це ніби порівняти роботу сімейного лікаря і медика швидкої допомоги – суть начебто та сама, але специфіка – різна.

    За п’ятигодинну зміну психолог гарячої лінії може прийняти з десяток дзвінків. Відмовити в консультації не може.

    За психологічною підтримкою звертаються дуже різні категорії абонентів. Наприклад, зависаючі – люди, які мають потребу просто з кимось потеревенити про те, про се. У таких випадках фахівець коректно згортає розмову, нагадуючи про призначення гарячої лінії.

    «Іноді людина дійсно потребує, аби її хтось просто вислухав, – каже психологиня Катерина (ім’я вигадане). – Але якщо це відбувається систематично і перетворюється на звичайні балачки про все на світі, то це геть не консультування».

    Інша категорія абонентів – агресивні, які навіть можуть погрожувати. Тоді консультант має право завершити розмову. Так само, як і у випадку з людьми з нездоровою психікою або тими, які під час розмови починають заводити теми про інтим чи навіть мастурбувати.

    Кілька абонентів уже стали постійними, бо систематично телефонують. Причому декотрі емоційно прив’язалися до якогось одного психолога – хочуть чути лише той самий голос. Кажуть, їм так комфортніше.

    Більшість звертаються, аби справді знайти конкретне вирішення своєї проблеми, вийти з глухого кута. Хоча не завжди.

    «До прикладу, телефонують з єдиним запитом – «мені погано», – розповідає психологиня. – Питаю: «Ви робили бодай щось із того, що я вам уже рекомендувала минулого разу?» – «Ні, у мене не було часу». 

    Декотрі люди насправді не хочуть ні консультації психолога, ні практичних порад, а телефонують просто, аби викинути кудись свій негатив, вкотре комусь сказати, що весь світ винен у їхніх проблемах, а всі навколо – вороги.

    Ще одна категорія абонентів – ті, які просто дякують за консультації, котрі змінили їхнє життя на краще. Психологи досі згадують чоловіка, до якого повернулася наречена, налагодилися стосунки, і напередодні одруження він телефонував, аби поділитися радістю.

    Дуже багато дзвінків надходило на початку пандемії у 2020-му. Причому з різних регіонів. Люди собі місця не знаходили: депресія, зневіра, страх за майбутнє. Було повно випадків, коли телефонували і просто просили якось допомогти, бо не мають за що купити їжу чи ліки – лишилися без роботи через карантин. Такі звернення консультанти перенаправляли до фахівців соціальних служб.

    Правильний тон і мотивація

    Психологиня Катерина каже, що консультування на гарячій лінії не виснажує її, навіть емоційно важкі дзвінки. Відчуває, що робить справу, до якої має покликання. До кожної людини, навіть з тими самими проблемами, Катерина підбирає геть різні слова.

    «Правильний тон і хід розмови – ось мої основні інструменти, – пояснює вона. – Психолог допомагає людині самій знайти необхідні їй відповіді. Бо насправді кожен підсвідомо знає, чого хоче і як треба діяти найбільш правильно. Однак далеко не всі готові робити саме так. Найбільш помічною є мотивація до пошуку внутрішніх ресурсів і готовність щось міняти у собі, подивитися на проблему під іншим кутом, в деяких випадках готовність до кардинальних дій, наприклад, розірвати стосунки з кривдником».

    Наталя МОСТОВА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!