Голова НАБУ оцінив законопроєкт Зеленського, що “повертає НАБУ й САП незалежність”

  • Директор НАБУ Семен Кривонос позитивно оцінив законопроєкт президента Володимира Зеленського, який має відновити незалежність антикорупційних органів.

    За його словами, цей документ повністю повертає процесуальну автономію НАБУ та САП. Про це Кривонос заявив в інтервʼю Суспільному.

    “Детективи НАБУ й прокурори САП брали безпосередню участь у роботі над цим законопроєктом. Він повністю відновлює процесуальну незалежність НАБУ і САП. Якщо зараз ця незалежність фактично знищена — законопроєкт у разі голосування повертає все, як було”, — сказав директор Бюро.

    Він наголосив, що ухвалення законопроєкту необхідне вже 31 липня — одразу в першому читанні в цілому та передати на підпис президенту, щоб уникнути ризиків правок, блокування чи затягування.

    Кривонос попередив: поки документ не набуде чинності, існує загроза втручання з боку Генеральної прокуратури у справи НАБУ. За його словами, нині антикорупційні органи не можуть просуватися в гучних розслідуваннях, бо керівник САП втратив ключові процесуальні повноваження.

    “Зараз керівник САП не може визначити групу прокурорів, не може захистити інформацію в чутливих кейсах. Єдиний, кому він може повідомити про підозру, — це голова сільради або місцевий депутат”, — зазначив Кривонос.

    Він додав, що дізнався про президентську ініціативу з його повідомлення у Telegram. До цього достовірної та стовідсоткової інформації про це рішення президента у НАБУ не мали.

    Що цьому передувало

    24 липня 2025 року Зеленський вніс до Ради законопроєкт №13533 про “посилення повноважень НАБУ і САП”. Ці два органи закликають Раду якнайшвидше ухвалити ініціативу президента.

    Цей законопроєкт є відповіддю на ухвалення Верховною радою закону №12414, який викликав критику з боку антикорупційної спільноти і Євросоюзу. Також він став причиною масових протестів у низці містах України.

    Створення такого законопроєкту президент анонсував під час вечірнього звернення 23 липня. БЕБ та САП привітали цю ініціативу та висловили готовність долучитися до обговорення та підготовки документа, що “усуне правові ризики та відповідатиме стандартам верховенства права”.

    Законопроєкт має на меті “гарантувати зміцнення інституційної незалежності НАБУ та САП”. Окрім цього президентська ініціатива містить такі пункти:

    • генпрокурор та його заступники не мають права давати вказівки прокурорам САП та здійснювати інші дії, які прямо стосуються реалізації прокурорами САП їхніх повноважень. Письмові накази адміністративного характеру щодо діяльності САП видаються за обов’язковим погодженням заступника генпрокурора — керівника САП;
    • Офіс генпрокурора та Мін’юст посилять роботу щодо екстрадиції осіб, які ухиляються від досудового розслідування, судового розгляду чи відбування покарання;
    • працівники НАБУ, які мають доступ до держтаємниці, впродовж шести місяців будуть зобов’язані пройти поліграф під правлінням внутрішнього контролю НАБУ тощо.
      Пресслужби НАБУ та САП повідомили, що законопроєкт №13533, поданий президентом, “відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП” та закликали Верховну раду якнайшвидше ухвалити його.

    Що відомо про закон №12414

    22 липня Верховна рада проголосувала за законопроєкт, окремі пункти якого позбавляють незалежності антикорупційних органів НАБУ та САП. Це законопроєкт про зміни досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти. До другого читання до нього внесли правки щодо САП та НАБУ, а саме:

    • генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
    • генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
    • генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
    • скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.

    Голосування за законопроєкт відбулось наступного дня після масштабних обшуків СБУ у детективів НАБУ. 22 липня пізно ввечері президент України Зеленський підписав закон.

    Нагадаємо, опісля у Києві та Львові відбулися мітинги проти скандального закону про ліквідацію НАБУ та САП.

    Згодом й Івано-Франківськ приєднався до пікету.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!