Громада під мікроскопом: Дзвиняцька ОТГ

  • Як децентралізація впливає на життя простих людей та чи помічають вони покращення? Відповідь на це питання «Галицький кореспондент» вирішив шукати в об’єднаних територіальних громадах, що вже мають певний досвід господарювання. Ми відвідуємо об’єднані громади нашої області і цікавимося основними напрямками їхньої діяльності. Цього разу – про Дзвиняцьку ОТГ.

    Загальна інформація

    Дзвиняцька об’єднана територіальна громада була утворена 29 жовтня 2017 року. На виборах перемогу здобув Микола Волочій – голова села Дзвиняч. Він наразі і очолює Дзвиняцьку ОТГ.

    До складу ОТГ входять такі населені пункти: село Дзвиняч з населенням 2517 людей, село Росільна – 3230 людей, село Космач – 1574 людини та село Міжгір’я, де мешкає 613 людей. Сумарно це 7934 людини, тобто громада є досить невеликою. Її територія охоплює площу 71,18 кв. км, через неї проходить автодорога Р-38, що веде у Карпати.

    На території громади видобувають нафту і газ. Зважаючи на значну кількість лісів, важливе місце в економіці займає деревообробна галузь. У Дзвинячі працює велике деревообробне підприємство – ТОВ «Уніплит». Діють також менші виробничі підприємства, розвивається сфера торгівлі і послуг. Частина мешканців отримує прибутки з сільського господарства. ОТГ має туристичні амбіції, адже лежить на шляху в Карпати.

    Інфраструктура

    На території громади функціонують два ліцеї, дві гімназії і два дитячих садки. Всього у цих закладах здобуває освіту та виховується понад 900 дітей. У Дзвиняцькому ліцеї і в Космацькій гімназії діють інклюзивні класи.

    У громаді пишаються своїм дитячим садочком під назвою «Дзвіночок», розташованим у Дзвинячі. За останні роки його ремонт було повністю завершено, на це пішло понад чотири мільйони гривень. Заклад оснащено всім сучасним обладнанням, його приміщення  повністю відремонтовані. У планах – облаштування спеціальних залів для занять спортом і музикою.

    «Це приміщення будинку культури ще з 1980 року, останніми роками воно пустувало і занепадало. В голови ОТГ виникла ідея зробити тут садок. Ми доклали до цього дуже багато зусиль, а завдяки децентралізації вдалося знайти кошти на завершення робіт», – розповідає Іванна Михайленко, директорка Дзвиняцького закладу дошкільної освіти «Дзвіночок».

    Згодом на даху садочка за грантові кошти мають намір встановити сонячні батареї. Цим займеться приватний підприємець, а за надання йому цієї площі громада отримуватиме орендну плату.

    Серед медичних закладів є амбулаторія загальної практики сімейної медицини, два фельдшерсько-акушерських пункти та недавно створене комунальне некомерційне підприємство «Дзвиняцький центр первинної медико-санітарної допомоги».

    На базі цього медичного центру діє басейн, який громаді свого часу передали в користування. Спочатку в ОТГ вирішили його закрити через значні фінансові витрати на його обслуговування, але громадськість обурилася – і гроші змогли знайти. Наразі басейн працює під час опалювального сезону. Для пацієнтів користування ним безкоштовне, інші жителі ОТГ платять 50 гривень за годину. Гроші йдуть на утримання басейну.

    «Звісно, не все було гладко. Що стосується басейну, його закриття було вимушеним кроком, адже щодня доводилось тратити близько 3000 гривень на басейн. Це був січень, ми лише недавно організували громаду і не мали ще ні грошей, ні договорів. Тоді я прийняв рішення злити воду. Потім, вже у березні, ми побачили, що зможемо все це утримувати – і з жовтня запустили його заново», – пояснює голова Дзвиняцької ОТГ Микола Волочій.

    Комунальних підприємств у громаді станом на 2018 рік не було. Послуги водопостачання у Дзвинячі надає ТОВ «Уніплит», якому вода потрібна для виробничих цілей. Населенню воду постачають безкоштовно. Мешканці інших трьох сіл не мають доступу до водопровідної мережі – люди користуються власними криницями. А вивезенням сміття займається ГО «Наш Дзвиняч».

    Бюджет

    До об’єднання сумарний бюджет чотирьох сіл складав лише кілька мільйонів гривень. Минулого ж року бюджет Дзвиняцької ОТГ становив понад 44 мільйони, з яких 7,5 мільйона – власні надходження. Значну частину доходів становлять дотації з державного бюджету – 8,2 мільйона гривень та субвенції – 24,1 мільйона гривень. Разом це понад 70% від бюджету ОТГ. Цьогоріч громада також отримала 2 мільйони дорожньої субвенції.

    Головне місце у структурі власних доходів займає податок на доходи фізичних осіб (60% власних доходів). Серед інших важливих джерел власних доходів – єдиний податок (13%), рентна плата за видобування корисних копалин (8%), податок на нерухомість (7%).

    Власні надходження продовжують зростати – у плані на 2019 рік записано, що вони становитимуть вже 9,66 мільйона гривень, планові показники наразі виконуються. Заробляти є на чому – на території ОТГ є поклади нафти і газу, крім того, значні площі здаються в оренду під сонячні електростанції.

    Найбільшим підприємством громади є ТОВ «Уніплит». Втім його юридична адреса – поза межами ОТГ, тут розташована тільки філія. Це впливає на обсяг податкових надходжень. Крім того, є певна кількість магазинів, ресторанів та інших малих підприємств. Ще одним платником податків є «Богородчанинафтогаз».

    У структурі видатків основне місце займають витрати на заклади освіти, частка яких зараз становить 63,7% бюджету. Друге місце наразі займають видатки на адміністрацію ОТГ – 15,6% бюджету, які зросли порівняно з минулим роком, коли становили 9,8%.

    Проблеми

    Однією з основних проблем громади залишаються дороги. За кошти інфраструктурної субвенції все одразу відремонтувати неможливо, власних надходжень для цього також не вистачає.

    Протяжність доріг – майже 71 кілометр, в тому числі дороги державного значення – 5,1 км, обласного значення – 10,4 км і місцевого значення – 55,9 км. Дороги місцевого значення перебувають у поганому технічному стані. Через це між селами немає якісного транспортного сполучення. У найгіршій ситуації – село Міжгір’я, розташоване глибоко в горах.

    Крім того, досить значна кількість мешканців ОТГ їздить на сезонні заробітки до Польщі та інших країн ближнього зарубіжжя. З одного боку, це позитивне явище, адже люди отримують високі зарплати, а з іншого – в селах виникає безробіття і податки з зарплат не наповнюють місцевий бюджет.

    Іншими проблемами є відсутність водопровідних мереж у Космачі, Міжгір’ї та Росільній. Крім того, періодично виникають стихійні сміттєзвалища. Ще у громаді є проблеми через недостатнє покриття мобільним зв’язком та недостатній доступ до Інтернету. До того ж в адмінбудівлях не вистачає сучасних комп’ютерів.

    Проєкти

    Біля Росільнянського ліцею завершують встановлення спортивного майданчика зі штучним покриттям. Якісне футбольне поле було давньою мрією тутешніх школярів – і 1 вересня його обіцяють відкрити.

    Щодо більш масштабних проєктів, то на 2019 рік у Дзвиняцькій ОТГ заплановано відкриття ЦНАПу за підтримки програми U-LEAD, що дасть змогу значно розширити перелік адміністративних послуг. На це вже закладено гроші в бюджеті. Голова громади Микола Волочій каже, що у планах – видавати тут український та закордонний паспорти.

    Плануються проєкти, пов’язані з упорядкуванням парку у Дзвинячі і з облаштуванням відкритого культурного простору на базі місцевої бібліотеки.

    «У цьому просторі люди зможуть обмінюватися книгами, тут буде облаштовано розважальний центр. Зокрема, плануємо придбати тенісний стіл. А для юних мешканців громади буде закуплено набір Arduino – це комп’ютерне обладнання, за допомогою якої дітей можна буде навчати азам робототехніки. Це популярна і потрібна зараз сфера діяльності. Є люди, які готові вчити. Все це у рамках проєкту. Доступ у цей простір буде безкоштовним. Договір вже підписано, чекаємо на обладнання», – каже Богдана Беспалько, голова молодіжної ради ОТГ.

    Також у громаді планують запровадити бюджет участі, або партиципаторне бюджетування.

    Молодь

    Жителі громади беруть активну участь у її розвитку. У своїх селах вони навіть самостійно облаштовували автобусні зупинки, які купували за власні гроші. Люди часто самоорганізовуються, наприклад, створили спеціальні групи, які патрулюють ліс.

    Значна частина таких активістів – це місцева молодь. Вони створили Молодіжну раду ОТГ, до якої входить 16 молодих людей (віком до 35 років). Організація допомагає планувати і втілювати у життя соціальні та інші проєкти, спрямовані на розвиток громади.

    Серед ініціатив можна відзначити організацію велосипедних змагань для молоді та благодійну акцію для сиріт на День святого Миколая, під час якої збирали необхідні речі, подарунки і солодощі.

    Одним із головних проєктів Молодіжної ради є створення відкритого культурного простору на базі місцевої бібліотеки. Крім згаданих буккросингу та тенісного стола, сюди планують закупити переносний проєктор – хочуть влаштовувати кінопокази під відкритим небом.

    Прозорість

    У Дзвиняцької об’єднаної територіальної громади є свій сайт — https://dzvynyacka-gromada.gov.ua/, а також власна сторінка у соцмережі Facebook, де періодично висвітлюються новини з життя ОТГ.

    На сайті громади є розділи з рішеннями сесії, регуляторними актами і важливими документами. Втім наразі вони не є наповненими на 100%, тож частини важливої інформації там немає.

    Крім того, 8 лютого 2018 року депутати спробували не допустити на сесію Дзвиняцької ОТГ журналістів, посилаючись на свій регламент. У ньому містилась норма про те, що «представники ЗМІ можуть бути присутні на сесії лише після попередньо написаної заяви, а також погодження «акредитації» присутніми депутатами». Згодом депутатам пояснили, що така норма суперечить цілій низці законів та Конституції України.

    Онлайн-трансляцій засідань сесії ради ОТГ наразі також немає.

    Перспективи

    Дзвиняцька ОТГ наразі розробляє Стратегію розвитку до 2027 року. В документі вже прописані основні напрямки, яким приділятимуть увагу в наступні роки. Серед них – посилення економічної діяльності, зростання якості надання послуг, розвиток таких сфер, як відновлювальна енергетика та сільське господарство.

    «За перше півріччя цього року Дзвиняцька громада виконала і перевиконала фінансовий план. Діалог із платниками податків ведеться, внутрішні інвестори наповнюють бюджет, доходи зростають. Громада розвивається, добре використовує субвенції, і в майбутньому ми зможемо говорити про досягнення перспектив стратегічного розвитку. Тут є своя формула діалогу між громадою, владою і підприємцями – і вона працює. Проблеми не замовчуються, вони вирішуються. Є незадіяний ресурс, який дає можливості для розвитку», – підсумував виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

    Громада має можливість для розвитку рекреаційно-туристичних функцій. Цьому сприяє вдале розташування – близько як до гір, так і до обласного центру. Наразі тут немає відомих туристичних атракцій, але в майбутньому все ще може змінитися.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!