Громада під мікроскопом: Ланчинська ОТГ

  • Реформа децентралізації влади – це позитивний чи, навпаки, негативний процес? Відповідь на це питання «Галицький кореспондент» вирішив шукати в об’єднаних територіальних громадах, що вже мають певний досвід господарювання. Ми побуваємо у всіх об’єднаних громадах нашої області і поцікавимося основними напрямками їхньої життєдіяльності. Цього разу ще одна «молода» громада – Ланчинська ОТГ.

    До неї увійшли два населених пункти: селище міського типу Ланчин та село Добротів. Специфіка об’єднання у тому, що Добротів має статус гірського населеного пункту, а Ланчин такого статусу не має. В об’єднаній громаді – 10 тис. 354 жителі. Вибори тут відбулися 29 жовтня 2017 року. Головою ОТГ обрано Володимира Поповича. Відстань від Івано-Франківська – 58 км.

    Інфраструктура

    На території громади діє три навчальних заклади: ліцей та дві гімназії, одна з яких – з дитсадком, розповідає Володимир Попович. Ще один дитсадок функціонує окремо. В ОТГ є музична школа, центр дитячої творчості, народний дім, будинок культури.

    На базі школи у Добротові функціонує музей. Всі експонати знайдені на території цього села, яке колись називалось Добрилів, зауважує заступник голови ОТГ Василь Іванішак. Наразі приміщення затісне, експонатів назбиралося чимало, тому прийняте рішення відгородити частину фойє будинку культури для музею. Експозицію планують доповнити і сучасними атрибутами з Революції гідності та АТО. А затісне приміщення віддадуть для дошкільних груп.

    По акту прийому-передачі прийняли на баланс поліклініку, зареєстрували її як центр первинної медико-санітарної допомоги. Тут працює хірург, офтальмолог, є лабораторія, рентгенкабінет, де можна зробити флюорографію та рентген. Окремо функціонує Ланчинська міська лікарня, яка перебуває у підпорядкуванні Надвірнянської центральної районної лікарні.

    Протяжність доріг на території громади доволі велика, є і дорога обласного значення «Делятин-Раківчик». До присілку на вулиці Зарічна через ріку Прут веде міст довжиною 126 м, він – на обслуговуванні Ланчина.

     Бюджет

    Бюджет громади – 44,9 млн. гривень. Приблизно 9 млн. – це власні кошти, 3,6 млн. – медична субвенція на первинну ланку, майже 9,2 млн. – освітня субвенція.

    Інфраструктурна субвенція розраховується за чисельністю сільського населення. Вона складає 753 тис. грн., які будуть спрямовані на Добротів. За ці кошти перекриють два корпуси школи, утеплять фасад.

    Наразі у Добротові вже відремонтовано зупинку, здійснено освітлення пам’ятника Шевченку. Встановлюється антивандальне обладнання для спортивного майданчика. Загалом цього року, враховуючи інфраструктурну субвенцію, Добротів отримає мільйон гривень.

    Великих бюджетоутворюючих підприємств на території громади немає. Здебільшого це малий та середній бізнес.

    Проблеми

    Проблеми є і будуть, зауважує голова ОТГ. Для їх вирішення прийняли програму соціально-економічного розвитку, сформували перелік заходів щодо розвитку громади, видали розпорядження щодо формування стратегій соціально-економічного розвитку до 2025 року.

    У спадок ОТГ перейшла заборгованість з виплати зарплати Добротівської сільради. Заборгованість була і перед пожежною командою, яка фінансувалася з районного бюджету. Пожежна станція обслуговує навколишні села, які не увійшли до складу ОТГ: Красна, Саджавка, Середній Майдан і навіть Гаврилівку, що у Переріслянській ОТГ. Попри це, фінансування її здійснюється за рахунок бюджетних коштів Ланчина.

    Така ж ситуація склалася і з Ланчинським центром первинної медико-санітарної допомоги, центром дитячої творчості і музичною школою, де навчається 22 дітей з інших населених пунктів.

    «Це проблемно, тож перед нами стоїть питання: якщо район не буде дотувати чи область частково не відшкодує нам ці видатки, ми змушені будемо піти на радикальні кроки і відмовити цим людям. Розуміємо, що це все буде неправильно, особливо щодо медичних послуг. На сьогодні нас не почули. Чому проблема не вирішується, коли вона існує? Медичну субвенцію громаді віддають лише з розрахунку на 10 300 населення, а ми обслуговуємо майже 19 тисяч», – каже пан Попович.

    На території громади функціонує одна з найбільших шкіл у районі, тут навчається 678 учнів. Актуальною є проблема підготовки класів до 1 вересня, тобто обладнання приміщень відповідно до нового закону про освіту. У ліцеї буде шість початкових класів, а субвенція на облаштування складає 56 тис. гривень. Решту коштів громаді треба відшукати самотужки.

    Цього року придбали новий сміттєвоз, у громаді – уже два автомобілі, які збирають сміття. До вивезення сміття від населення залучили і Добротів. Забирають органічні відходи, пластик і скло – окремо. Під роздільне сортування побутових відходів закуплено відповідні сміттєві баки. На території ОТГ є пункт тимчасового складування органічних відходів. Частково сміття вивозиться на полігон ТПВ у Рибне.

    «Не може громада з такою кількістю населення мати свою сміттєсортувальну станцію чи завод. Ми готові співпрацювати з іншими населеними пунктами і робити спільний проект, щоб комплексно вирішувати це питання», – зазначає голова.

    Дороги – проблема громади. Ніхто на комунальні автошляхи кошти виділяти не буде, вважає голова. Відтак і вирішувати питання з їх ремонтом планується власними силами. В першу чергу, треба приділяти увагу фосам, адже без належного відведення води дороги не буде.

    Проекти

    Планів та задумів у керівництва громади багато. Щоб їх реалізувати, беруть участь у різних проектах. У селищній раді створена робоча група, яка розробляє ініціативи та займається написанням проектів.

    Наразі громада реалізує проект з розвитку місцевого самоврядування. Як результат, 600 тис. грн. піде на створення належних умов роботи для пожежної команди, буде проведено капітальний ремонт приміщення пожежної частини. На цій території планують розмістити і комунальну службу.

    Нещодавно тут виграли проект, завдяки якому вдалося придбати компостер для ліцею. Це контейнер, куди складається опале листя, там воно перегниває, а потім компост можна використовувати. Таким чином вирішили проблему утилізації листя, адже спалювати його не можна.

    Ще один проект стосується відкриття Центру надання адміністративних послуг. Громада увійшла у список 15-ти населених пунктів, де буде реалізовано такий проект. До кінця року ЦНАП запрацює у старому приміщенні селищної ради, всередині якої планують провести капітальний ремонт. У структурі передбачено п’ять працівників.

    Нещодавно у Ланчині почали проектування каналізаційних мереж. Селище – велике, а центральної каналізації тут немає. 70% робіт виконано з централізованого водопостачання, для завершення робіт ще необхідно понад мільйон гривень. Можливо, цей проект вдасться завершити завдяки програмі «Питна вода» або іншій відповідній програмі, сподіваються в громаді.

    Один із реалізованих проектів стосувався впорядкування території біля церкви Архистратига Михаїла. Тут протікає джерело, взимку воно не замерзає, за водою приходить багато людей, особливо після недільної служби.

    На території громади є соляні поклади, у перспективі можливе створення бальнеологічного курорту. Колись тут діяв санаторій для людей з порушеннями опорно-рухового апарату, варто це відновити, вважає заступник голови ОТГ.

    Ланчинська ОТГ налаштована на співпрацю в різних напрямках. Тут планують підписати міжмуніципальний договір з двома сусідніми громадами: Делятинською та Печеніжинською. З останньою, зокрема, йдеться про туристичні продукти, написання спільних проектів, веломаршрути. На території громади є визначні місця, по яких ходив Довбуш. Переговори щодо спільного написання і реалізації проектів ведуться і з представником Корпусу Миру.

    А ще на Добротівській горі мають намір створити оглядову вежу. З неї буде видно Красну, Саджавку, Ланчин, Добротів та інші населені пункти.

    Молодь

    У громаді проводяться цікаві заходи для дітей та молоді. Один з них – «Посади своє дерево». У сквері перед селищною радою діти висаджували дерева, підписані їхніми іменами. Якщо дерево засохне, кожен знатиме, чиє воно, і можна натомість висадити нове.

    А ще в ОТГ затвердили положення про роботу молодіжної ради, відтак молодь зможе активно долучатися до розвитку громади і впливати на всі процеси.

    Перспективи

    Перспективою в громаді вважають розвиток альтернативної енергетики. Під будівництво сонячної електростанції тут виділили 8 га землі. Наступним етапом може бути будівництво вітрової електростанції – є відповідне обґрунтування, що ця зона придатна для її функціонування.

    «Ми шукаємо різні можливості, щоб отримати джерела фінансування. Ми взяли великі темпи, не знаю, чи це нам не зашкодить. Сьогодні люди вимагають усього й відразу. Перспектива розвитку залишається за нами. До нас ніхто не прийде, не наведе порядок. Завдання моє як керівника ОТГ – зробити з Ланчина містечко, повернути йому славу колишнього районного центру, втілити в життя проекти, як малі, так і великі», – підсумовує Володимир Попович.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!