Розширення мережі комунальних автобусів, пересадочні пункти з приміських сіл, нова тролейбусна лінія та зростання тарифів – усе це в планах Івано-Франківської міської ради на найближчі 5 років.
Днями директор департаменту нфраструктури , житлової та комунальної політики Михайло Смушак презентував нову стратегію розвитку громадського транспорту в місті до 2025 року.
Комунальний перевізник
Сьогодні у місті діє сім тролейбусних маршрутів, на які виїжджає 59 тролейбусів. На 15 автобусних маршрутах працює 61 автобус. Вже найближчими роками частка муніципального перевізника КП «Електроавтотранс» на ринку має бути збільшена до 90%, кажуть у мерії.
«Думаю, що близько 90% ринку перевезень ми зможемо охопити комунальним транспортом. Але десь 10%, а можливо, і більше – все залежить від ситуації і від того, наскільки ми зможемо реалізувати усі плани, – залишатимуться за приватними перевізниками», – пояснює Смушак.
Для цього планують запустити роботу ще одного тролейбусного депо, збудувати нову тролейбусну лінію (АС-3 – Південний/Північний бульвар – Галицька, вулиці Пилипа Орлика, Володимира Великого, Кардинала Гузара, Січових Стрільців, Галицька від ЦУМу до Василіянок); закупити 35 нових тролейбусів та 76 автобусів.
До 2025 року у місті має працювати 9 тролейбусних та 24 автобусних маршрути, на які виїжджатимуть 104 тролейбуси та 142 автобуси, відповідно.
Обіцяють у профільному департаменті й оптимізацію маршрутів: котрісь будуть продовжені, окремі змінять напрямок руху, а деякі взагалі зникнуть. Також буде проведено конкурс відповідно до нової маршрутної мережі, розробленої згідно з планами переходу маршрутів від приватних перевізників до КП «Електроавтотранс».
Транспортний хаб
Щоб налагодити сполучення із приєднаними селами Івано-Франківської ОТГ, у департаменті вирішили на в’їздах у місто облаштувати транспорті вузли. Кажуть, що це світовий досвід, який потрібно вже давно застосовувати і в нашому місті.
«Ми пропонуємо пасажирам із сіл доїзд не до центру міста, а до пересадочних вузлів. Такі вузли є поширеними у світі. І у нас вже є маршрути, які їдуть, скажімо, з Камінного та Тисменичан через такі вузли. Щоправда, у нас ще не побудовані самі об’єкти, але принцип роботи вже є», – говорить Михайло Смушак.
Один такий пересадковий хаб планують облаштовувати на Європейській площі. Цей вузол прийматиме пасажирів із сіл Чукалівка, Радча, Березівка, Братківці, Тисменичани та Камінне. Інший буде на АС-4, куди прибуватимуть автобуси з приміських Підпечер, Підлужжя, Колодіївки, Добровлян та Узина.
Пасажирам обіцяють чіткий графік, регулярність руху автобусів, зручні та безоплатні пересадки на міський комунальний транспорт.
«Сільські маршрути будуть їхати до Європейської площі, скажімо, далі люди матимуть змогу безкоштовно пересісти на інший міський автобус», – пояснює Смушак.
Беззбиткові тарифи
«У нас стратегія до 2025 року, і ми маємо бути реалістами. До цього року такий тариф, як є зараз, не може бути. Ми бачимо, що зростає і мінімальна зарплата, і ціна паливно-мастильних матеріалів. Логічно, що до 2025 року ми повинні будемо рухатися і приводити тариф до якогось економічного підґрунтя», – пояснює Михайло Смушак.
Сьогодні вартість проїзду у громадському транспорті Івано-Франківська становить 4 грн для тих, хто користується карткою «Галка», та 6 грн для тих, хто оплачує готівкою. Такий тариф, за словами Смушака, є збитковим. Відтак у департаменті вважають, що франківцям однозначно слід очікувати підвищення цін.
«Сьогодні економічна площина за перевезення у районі 12-14 грн. Нам необхідно буде у будь-якому випадку планувати і працювати над тим, щоб тариф привести хоча б у точку беззбитковості, – говорить комунальник. – Ми маємо рухатися до того, щоб люди максимально користувалися нашою транспортною карткою, і в будь-якому випадку ми маємо шукати компроміс».
Відтак пропонують: за умови оплати проїзду транспортною карткою «Галка» – тариф 6 грн, готівкою – 10 грн, при інших способах оплати – 8 грн.
«Якщо комунальні підприємства мають якісь економічні дотації з міського бюджету, відшкодування за пільговиків, то приватний перевізник цього не має. Тому треба шукати баланс. Але зараз ми не можемо одномоментно замінити усі маршрути нашим комунальним підприємством, бо розуміємо, що вони просто зупиняться і ми не будемо мати чим їх закрити. І це буде проблема. Зараз із коронавірусом є інші проблеми, бо автобуси їздять тільки з сидячими місцями і не можуть перевозити усіх охочих – без довідки не можна їхати. Це все проблема, бо автобус їде наполовину порожній, але витрачає ту саму кількість пального і часу», – додає Смушак.
Звідки гроші
Фінансування нової стратегії розвитку громадського транспорту, за словами Михайла Смушака, передбачене у міському бюджеті.
Також залучатимуть кошти ЄС та інших грантових проєктів.
«Ми працюємо за всіма напрямками, де тільки можна залучати кошти. Так само працюємо через лізинг. Зараз будемо опрацьовувати питання, щоб докупити цього року ті автобуси, які плануємо. Хочемо їх взяти у лізинг для того, щоб розтермінувати у часі платежі, а не робити одномоментний платіж, – пояснює посадовець. І додає, що дійсно на реалізацію всього проєкту потрібні великі кошти, але це кошти у розвиток громадського транспорту, підвищення його комфорту для мешканців.
До слова, нова тролейбусна лінія, будівництво якої днями стартувало в Івано-Франківську, буде профінансована коштами Європейського банку реконструкції і розвитку. Завершити її планують через 1,5 року.
Марія ЛУТЧИН