У Надвірній дві школи і будинок дитячої творчості опинилися без опалення. Така ситуація змусила міську владу піти на поступки приватному підприємцю і підписати угоду, невигідну для цілого міста.
Негативні настрої
У четвер, 2 листопада, у Надвірній відбулася чергова сесія міської ради. Перед її початком зібралося чимало людей, обурених тим, що у двох найбільших міських школах, де навчається понад півтори тисячі учнів, холодно. На їхнє переконання, підприємець Василь Янцюк, директор ТзОВ «Струмок», який мав би здійснювати постачання тепла в освітні заклади, ігнорує свої обов’язки. Відтак у класах температура не лише некомфортна, а й небезпечна для здоров’я школярів.
Найцікавіше, що аналогічна ситуація була і минулого року. Тоді питання вирішували у вихідний день, скликавши позачергову сесію міськради з єдиним питанням порядку денного – про пролонгацію дії договору оренди міської котельні з ТзОВ «Струмок» на два роки. В іншому випадку підприємство відмовлялося подавати тепло дитячим закладам. Міський голова Зіновій Андрійович називав тоді вимогу керівництва «Струмка» шантажем та захопленням у заручники всіх мешканців міста.
Незручна ситуація
Цьогорічне засідання депутати розпочали з того, що заслухали присутніх батьків та представників шкіл. Директор ЗОШ №2 Микола Возний зауважив, що не розуміє, чому міська влада і власник котельні це питання не вирішували ще до початку опалювального сезону. Адже дитина – це найдорожче для кожної сім’ї, тож на перший план треба поставити саме інтереси підростаючого покоління. А діти стали заручниками цієї ситуації, як і педагоги, змушені перебувати у холодних приміщеннях. Крім того, директор наголосив, що це порушення закону «Про освіту», і запевнив: якщо питання не вирішиться мирним чином, то люди готові вийти з транспарантами під стіни міськради.
Начальник відділу освіти Надвірнянської РДА Степан Северилов пояснив, що 24 жовтня, коли температура повітря різко знизилася, всі постачальники теплоенергії почали опалювальний сезон. За його словами, всі необхідні тендери проведені, матеріали (тверде паливо і вугілля) закуплені. Тому особливо образливо, що кілька шкіл – ЗОШ №1, №2 та будинок дитячої творчості – виявилися без опалення. Северилов наголосив, що відділ освіти не має жодної копійки заборгованості перед постачальниками тепла. Але наразі функціонування цих шкіл неможливе, бо температура в приміщеннях не перевищує 9-10 градусів. Відтак чиновники підготували проект позову, щоб через господарський суд врегулювати ситуацію.
Між теплом та екологією
16 серпня 2010 р. Надвірнянська міськрада уклала договір оренди цілісного майнового комплексу опалювальної котельні, що у центрі міста, з ТзОВ «Струмок» в особі його директора Василя Янцюка. Міський голова зауважує, що тендер на оренду комунального майна проводили відкрито, до участі запрошували всіх охочих. На жаль, окрім «Струмка», претендентів не було. Поряд з котельнею на той час уже працювали пральня та хімчистка, що належать цьому підприємству. «Струмок» взяв на себе зобов’язання опалювати бюджетні установи, паралельно цілорічно маючи змогу виробляти теплоносій для власного бізнесу.
Щороку угоду з підприємством продовжували на рік або два. 1 квітня 2016 р. міськрада продовжила договір на три роки, адже альтернативи не було. Ні щодо будівництва нової котельні, ні щодо якогось іншого варіанту забезпечити нормальний температурний режим у закладах освіти в центрі міста. Після того на ім’я мера надійшли тисячі скарг від жителів райцентру на те, що підприємець створив нестерпні умови для проживання у центрі міста. Люди просили припинити експлуатацію котельні.
Тож у вересні минулого року в рішення міськради внесли зміни і договір пролонгували лише до кінця квітня 2017 року. Пізніше, на позачерговій сесії договір оренди підприємству продовжили ще на рік, до 2018 року. У складі майнового комплексу є центральний тепловий пункт, договір оренди якого закінчився у березні цього року. Враховуючи той факт, що основний договір закінчується за кілька місяців, міськрада прийняла рішення не пролонгувати угоду на приміщення, не задіяне в опалювальному сезоні.
Зіновій Андрійович зауважує, що всі бюджетні установи у місті опалюються, окрім двох шкіл та позашкільної установи. «Причина цього – незаконна відмова від подачі тепла до вищезгаданих об’єктів ТзОВ «Струмок», який орендує майновий комплекс в центральній частині міста і методом шантажу, виборювання інтересів для власного бізнесу поставив у заручники дітей, їхніх батьків та місцеву владу. Минулого року ми вже стикалися зі схожим підходом. Тоді основною вимогою було продовження договору оренди», – розповів мер.
Водночас до міськради надходять звернення від жителів центру міста про негативний вплив цієї котельні на екологію. За словами місцевих, в котельні, окрім дров, спалюють ще й шини, особливо в темну пору доби. Це ставить під загрозу життя і здоров’я цих людей, які проживають в нестерпних умовах через жахливий сморід та викиди. Наразі склалася така ситуація, що школи залежать від роботи котельні, адже локального опалення вони не мають, а жителі міста страждають від того, що тепло подають.
Варто додати, що ТзОВ «Струмок» вже понад 20 разів зверталося до міськради з проханням про викуп майнового комплексу в центрі Надвірної. Депутати дозвіл не давали, адже тоді жодних механізмів впливу ні на екологічний стан, ні на опалення вони мати не будуть, наголошує Андрійович.
Температурний зашморг
Представник підприємця Янцюка, юрист Ігор Дем’янчук зауважив, що початок опалювального сезону став неможливим через відсутність теплотрас і центрального теплового пункту. За його словами, міськрада двічі зверталася до господарського суду Івано-Франківської області про припинення договору оренди ЦТП. А, крім того, неодноразово порушувала закон «Про оренду комунального майна», укладаючи договір на термін, менший п’яти років.
Депутати і присутні в залі представники громадськості вимагали особистого пояснення від самого Янцюка. Але він на засідання не прийшов нібито через погане здоров’я та необхідність лікування. Проте висунув цілий ряд вимог до депутатів: продовжити договір оренди цілісного майнового комплексу на п’ять років; надати йому дозвіл на будівництво на території котельні плавального басейну для потреб місцевих жителів; надати в оренду мережі, якими вони користувалися з 2010 року.
Зрештою, депутати пішли на поступки і проголосували за задоволення вимог ТзОВ «Струмок», пролонгувавши договір оренди до квітня 2019 року. Натомість вони вимагали нарешті розпочати опалювальний сезон у школах і водночас пропонували закласти кошти на будівництво окремої котельні для обігріву навчальних закладів. Мовилося також про те, щоб звернутися за фінансовою підтримкою до районної та обласної рад і в подальшому не йти на вимушені компроміси з приватними структурами.
Ірина ФЕДОЛЯК