У жахливому стані автомобільних доріг в Україні і, зокрема, на Прикарпатті президент України Володимир Зеленський нещодавно звинуватив перевантажені автомобілі. Мовляв, за масою вантажів, які перевозять фури, повинна пильнувати Державна служба з безпеки на транспорті, але вона це робить вкрай недбало. От вони й розбивають дороги.
Як вантажівки шкодять дорогам та чи контролюють їх рух тепер на Прикарпатті?
«Ми будуємо – вони руйнують»
Під час робочої поїздки до Запорізької області президент України Володимир Зеленський поставив завдання Міністерству інфраструктури України впровадити систему автоматичного габаритно-вагового контролю на дорогах. І при цьому «перезавантажити» роботу Державної служби з безпеки на транспорті, щоб зберегти новозбудовані автошляхи від руйнування.
«Ми знаємо про велику проблему – ми будуємо (автодороги – ред.), а «товариші» з Укртрансбезпеки – не всі, але в цілому – вони руйнують. Через те, що не контролюють перевантажені перевезення, особливо зараз, у період сільськогосподарських робіт. І ці вантажівки розбивають нові, сучасні дороги, які зараз ремонтують», – сказав президент.
За словами глави держави, через відсутність довіри до Укртрансбезпеки було ухвалено тимчасове рішення про залучення до габаритно-вагового контролю на дорогах представників СБУ та Національної поліції.
Крім того, як тимчасовий захід було впроваджено обмеження у зв’язку з температурним режимом: коли температура повітря сягає 28 градусів, вантажівка повинна припинити рух в будь-якій місцевості на будь-якій ділянці дороги.
«Поставлено завдання Міністерству інфраструктури перезавантажити Укртрансбезпеку. Мені здається, тут реформа дуже проста: щойно людський фактор піде з дороги, все з дорогами буде добре. Тому поставлене завдання впровадити автоматичну систему перевірки та фіксації вантажів. Вона буде – шість «пілотів» ми вже зробили біля Києва», – зазначив президент Зеленський.
Він оголосив, що загалом планується закупити та встановити 50-80 комплексів автоматичного габаритно-вагового контролю.
«Я думаю, що тільки тоді це буде реформа – коли Укртрансбезпека і поліція, і Служба безпеки, які зараз допомагають, підуть з дороги й не будуть цим займатися (контролювати дотримання вагових норм – ред.)», – зауважив Володимир Зеленський.
Працюють чотири роки
Діяльність Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) координує Кабмін через міністра інфраструктури. Цю структуру утворили ще 10 вересня 2014 року, коли з’єднали Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті та Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті.
Відтак Укртрансбезпека має працювати у сфері безпеки на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.
Основними її компетенціями є видача дозволів на міжнародні автомобільні перевезення, адміністрування ліній закордонного плавання, атестація автостанцій, безпека на транспорті, міжнародне співробітництво та багато іншого.
Повноцінно служба запрацювала у квітні 2016 року. Від 14 червня цього ж року при Укртрансбезпеці діє громадська рада. А 2 липня указом президента затвердили її символіку.
Перші перевірки
На початку своєї роботи служба намагалася боротися із перезавантаженістю на дорогах. У звіті Укратрансбезпеки за 2016 рік йдеться про перевірку 231 296 транспортних засобів, з яких у 6 769 випадках виявлено порушення вагових параметрів.
У цьому ж звіті тодішній голова Державної служби України з безпеки на транспорті Михайло Ноняк зауважив, що майже два роки заходи габаритно-вагового контролю не здійснювались. Тому це призвело до того, що в державі гостро постало питання збереження автомобільних доріг від руйнування. Контролювати вантажівки Укртрансбезпека розпочала з квітня 2016 року. Відповідно до звіту, тоді було накладено штрафних санкцій на суму 2 млн 967 тисяч 860 гривень, правда, перераховано до державного бюджету вдвічі менше – 1 422 600 гривень. Гроші віддали, а переповнених вантажівок на дорогах менше не стало.
До роботи тоді було залучено 38 вагових комплексів, які були у незадовільному технічному стані, що унеможливлювало їх повноцінну експлуатацію. Тому для поліпшення технічного оснащення підрозділів Укртрансбезпеки було прийнято спільне рішення про необхідність забезпечити Службу достатньою кількістю мобільних комплексів та виділено коштів у розмірі 117 мільйонів гривень на придбання 78 пересувних вагових комплексів. Вказані кошти виділили із отриманого гранту Єврокомісії розміром у 65 мільйонів євро.
За три роки роботи
Якщо ж відкрити звіт за 2019 рік, то побачимо, що упродовж цього року Укртрансбезпека також намагалася вирішити проблему із вантажівками.
На цю службу в 2019 році з державного бюджету передбачили 122 228 500 гривень. У свою чергу, установа перерахувала до державного бюджету тільки 45 796 880,40 гривень…
За минулий рік у рамках габаритно-вагового контролю перевірки виявили 13 361 порушення норм габаритно-вагових параметрів (на 17% менше, ніж у 2018 році). Винесли 6 743 постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення норм габаритно-вагових параметрів (7 541 постанова – у 2018 році). Загалом нарахували плати за перевищення норм габаритно-вагових параметрів на суму 3 588 532 євро та перерахували до державного бюджету України 26 219 257 гривень.
Згідно зі звітами, які публічно оприлюднює структура, зміни щодо боротьби з вантажівками є. Але чи спостерігаємо ми їх у реальному житті?
Міст на Пасічну – заборонено
Нещодавно в Івано-Франківську вирішили обмежити рух транспорту на мості на Пасічну. Відповідне рішення прийняли 19 серпня на комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Керівник КП “Муніципальна дорожня компанія” Віталій Бурко розповів, що ще у 2016 році міст на Пасічну визнали обмежено придатним, проте аварійним він не був. Через останню повінь підприємство замовило нове обстеження конструкції. Висновок – відбулось підмивання другої опори, вода змила габіони, які укріпляли цю опору. Також змінилось річище ріки.
“Ніхто не може знати, як поведе себе та опора у майбутньому. Є вимога зараз провести водне обстеження конструкції”, – пояснив Бурко.
Також він зазначив, що компанія, яка перевіряла міст, дала рекомендації щодо подальшої його експлуатації. Зокрема, варто цілодобово обмежити рух транспорту вагою понад 24 тонни, та швидкість машин на мості має бути не більшою, ніж 40 км\год.
Віталій Бурко пояснив, що без таких заходів може статися катастрофа.
Комісія підтримала такі рекомендації. Також вона звернулась до ОДА, аби та допомогла з коштами на ремонт. Першочергові роботи коштуватимуть 19 мільйонів гривень, а повний ремонт – ще більше.
Речниця патрульної поліції в Івано-Франківській області Христина Мриглід розповіла, що перед в’їздом на міст тепер встановили дорожні знаки, які інформують водіїв, що в’їзд заборонений. Також там стоять екіпажі патрульних. Крім того, вони повідомляють про відповідні об’їзди водіям вантажівок. Об’їзд міста Івано-Франківськ здійснюється дорогою Н-10 “Стрий – Чернігів – Мамалига”. Це попри авторинок, не повертаючи у село Павлівка. Виїжджають вантажівки по об’їзній біля сіл Крихівці та Драгомирчани.
“Робота патрульних тут полягає у тому, щоб допомогти водіям. Наразі вони не виписують протоколи”, – каже Христина Мриглід.
Ріта БОДНАР
P.S. Заступник начальника Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області – начальник відділу державного контролю та нагляду на вантажному транспорті Іван Гарасимко впродовж кількох останніх днів не знайшов часу поспілкуватися із журналістом «Галицького кореспондента», аби пояснити, чому на Прикарпатті нема порядку із важкогабаритним транспортом.