Навколо вакцин від COVID-19 в Україні існує безліч страхів і застережень – люди бояться щеплень, не довіряють вакцинам, а іноді від імунізації відмовляються і самі лікарі. Ситуацію взялися виправляти перші особи країни та лідери на місцях: поза чергою на камери вакцинуються президент, очільники міністерств, мери міст та голови ОДА. Не залишились осторонь і прикарпатці: минулого тижня щеплення отримали міський голова Руслан Марцінків, голова ОДА Андрій Бойчук, показово на території мобільного госпіталю у Богородчанах вакцинували і першу заступницю міністра охорони здоров’я України Ірину Садов’як.
Чи допоможе це запустити кампанію з масової вакцинації від COVID-19 в Україні, поки що невідомо. Тим часом вірус мутує, стає агресивнішим і вражає ще більше населення. У такому випадку фахівці кажуть, що вакцинація – єдиний спосіб зупинити пандемію, яка наростає. Кращого поки що не придумали.
Зважено то беззастережно
Олександра Маринчак та Андрій Процик, лікарі-інфекціоністи Івано-Франківської обласної інфекційної лікарні, – одні з перших, хто вакцинувався на Прикарпатті. Кажуть, що від початку пандемії працюють з ковідними хворими, спостерігають складний перебіг хвороби та її болючі наслідки, а тому переконані, що вакцинація – єдиний дієвий захист і можливість набуття колективного імунітету.
«Моє рішення вакцинуватись від COVID-19 було зваженим та беззастережним. Саме вакцинація дає змогу достовірно знизити рівень захворюваності, запобігти її розвитку, зменшити випадки важкого перебігу хвороби та ймовірність розвитку серйозних ускладнень. Тому вважаю, що вакцинація від COVID-19 зараз є єдиним можливим способом спинити поширення цієї страшної хвороби, що продовжує забирати життя наших родичів та колег», – пояснює кандидат медичних наук, доцентка кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, лікар-інфекціоніст Олександра Маринчак.
Як не дивно, медики, які щодня працювали з хворими на COVID-19, самі не захворіли.
В Андрія Процика були хворі у сім’ї, а Олександра Маринчак декілька разів робила тест на антитіла, але їх у жінки не виявили. Відтак причин відтерміновувати вакцинацію не було.
Організм відреагував на введення вакцини цілком звичними реакціями, які є нормою. А тому кажуть, що не варто боятися і слід з розумінням поставитися до ситуації.
«Особисто у мене була реакція на введення вакцини у вигляді місцевих змін: спостерігалися больові відчуття та почервоніння, незначний набряк тканин у місці ін’єкції та загальна відповідь у вигляді незначного нездужання, підвищення температури тіла до 37,4–37,5», – розповідає лікарка.
Проте всі ці прояви, за її словами, були короткочасними та не заважали роботі впродовж дня. Через два дні симптоми зникли.
«Можливо, була трошки гарячка, відчував слабкість, але це нормальна реакція, це не побічний ефект. У багатьох, кого знаю, теж так протікало. І загалом, якщо організм дає таку реакцію, то це добре, бо в дію вступила імунна система, яка почала виділяти антитіла», – говорить Андрій Процик.
Згідно з інструкцією, пояснюють медики, у період від 4 до 12 тижнів після першої дози вакцини передбачено введення другої дози. Вона потрібна, щоб імунний захист організму був максимально ефективним.
«Однієї дози недостатньо, щоб отримати добрий імунітет. Люди, які працюють в осередках або ж мають супутні хвороби, мають ризик важчого перебігу хвороби. Тому їм рекомендують ревакцинуватися через 4 тижні», – додає Андрій Процик.
На момент вакцинації бажано бути здоровим, зазначають медики. Серед протипоказань до щеплення – гостра стадія хвороби, яка супроводжується високою гарячкою. Також не рекомендують робити щеплення людям, які мають важкі автоімунні захворювання, вагітним жінкам, жінкам на грудному вигодовуванні, дітям до 16 років, а також пацієнтам з важкими неврологічними хворобами. В оригінальній інструкції до AstraZeneca також рекомендують з обережністю вводити вакцину людям після 65-ти років.
«Для людей, які не мають алергії на окремі компоненти вакцини, які молодого віку та почувають себе нормально, протипоказань немає», – додає Андрій Процик.
Відповідає оригіналу
Станом на 10 березня Всесвітня організація охорони здоров’я схвалила для екстреного використання 4 вакцини проти COVID-19, а саме: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca/Covishield (Індія), AstraZeneca/SKBio (Південна Корея), Moderna.
CoviShield, який закупила Україна, – це аналог вакцини AstraZeneca, що розроблена спільно Оксфордським університетом та британсько-шведською фармацевтичною компанією AstraZeneca.
«Вакцини AstraZeneca є схваленими Всесвітньою організацією охорони здоров’я і Європейською агенцією з лікарських засобів (ЕМА) та є дозволеними для використання у понад 50 країнах світу. Власне AstraZeneca уклала угоду з Індійським інститутом сироваток про виробництво своєї вакцини від COVID-19 (CoviShield). Serum Institute – один із світових лідерів виробництва вакцин, які використовуються практично у всіх країнах світу. Тому, на мою думку, вакцина CoviShield відповідає своєму оригіналу AstraZeneca, а от оцінку її ефективності, як і ефективності інших вакцин від COVID-19, ми зможемо зробити вже незабаром», – пояснює лікар-інфекціоніст Олександра Маринчак.
Як повідомляють в Івано-Франківському обласному лабораторному центрі МОЗ України, станом на сьогодні область отримала 22 тисячі доз вакцини. Ними можна вакцинувати 11 тисяч населення. Якщо вважати, що в області приблизно 1 мільйон населення, то цього недостатньо для вироблення колективного імунітету. Але вже є частина людей, які перехворіли і мають імунітет.
Залишкові дози
11 березня Міністерство охорони здоров’я внесло зміни до Дорожньої карти з впровадження вакцинації від COVID-19, які дозволяють із початку кампанії використовувати можливі залишки доз вакцин для щеплення. Звичайно, першочергово рекомендується вакцинувати пріоритетні групи ризику, серед яких медичні працівники, ті, хто працює у вогнищах епідемії, а також люди віком від 80 років, соціальні працівники та інші працівники соціальної сфери.
У разі ж відсутності можливості вакцинації визначених груп із другого етапу для популяризації вакцинації рекомендується залучати публічних та громадських діячів: ветеранів АТО/ООС; народних депутатів України, керівників центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, обласних рад, органів місцевого самоврядування, лідерів і представників релігійних організацій; видатних письменників, журналістів, спортсменів, музикантів, акторів, співаків, інших діячів сфери культури, які старші 60 років.
Відтак днями Івано-Франківський обласний центр громадського здоров’я Івано-Франківської обласної ради повідомив, що в області формують списки осіб, які хочуть вакцинуватися залишковими дозами вакцини.
Також кожен охочий має змогу зареєструватися на чергу через додаток «Дія», щоправда, коли ця черга підійде, поки що не знає ніхто. У соцмережах прикарпатці вже навіть жартують, що на чергу доведеться чекати десятки років.
Мобільні бригади та пункти щеплень
Вакцинацію на Прикарпатті проводять спеціально підготовлені мобільні бригади. Зараз їх працює вже 9. Як прогнозують в обласному лабораторному центрі, незабаром їх кількість буде збільшена до 19. Тоді і сам процес вакцинації пришвидшиться, бо поки що область пасе задніх у загальнодержавній статистиці.
«На Прикарпатті працюватиме 19 мобільних бригад. Зараз триває їхнє навчання. Кожна бригада має пройти дводенне навчання на базі лабораторного центру. Навчання проводять тренери, які пройшли відповідну підготовку у Києві», – пояснює головний санітарний лікар Івано-Франківської області Руслан Савчук.
Окрім того, в області відкриватимуться і пункти щеплення, які працюватимуть у кожному центрі первинної медико-санітарної допомоги як кабінети щеплень. Загалом передбачено організувати 117 таких пунктів.
«Ці пункти будуть відмінними від тих, які проводять превентивні вакцинації згідно з календарем щеплень. Перехрещення потоків між пацієнтами цих кабінетів не буде», – пояснює Савчук.
На ранок понеділка, 15 березня, в області вакциновано 1752 людей – це медики, працівники філій обласного лабораторного центру, лікарі-епідеміологи та їхні помічники, які працюють у вогнищах епідемії, а також фахівці самих мобільних груп.
Вакцина, за словами головного санітарного лікаря, зберігається у холодильнику з дотриманням усіх норм та температурного режиму. Мобільні бригади безпосередньо перед вакцинацією отримують цю вакцину і у сумках-холодильниках доставляють її до місця призначення – чи це поліклініка, чи це ковідна лікарня, де вже й проводять маніпуляції. Орієнтовно бригада може вакцинувати до 100 осіб за день.
Щодо відмови лікарів він вакцинації, головною причиною Руслан Савчук називає те, що багато медиків вже перехворіли і мають антитіла.
«Відмови як такі пов’язані з тим, що значна частина лікарів перехворіла і має високі титри антитіл або ж хворіє зараз. Але це не може бути відмовою від вакцинації. Я б все-таки рекомендував навіть за наявності невисокого титру антитіл вакцинуватися, щоб закріпити імунну відповідь організму на потрапляння будь-якої інфекції, у тому числі COVID-19», – говорить Савчук і додає, що поки що немає інформації про те, що ця вакцина має якісь непередбачувані побічні реакції.
Марія ЛУТЧИН