Географія життя франківчанки Ірини Форостян круто змінилася ще 20 років тому, коли на початку відновлення незалежності України вона від безвиході зважилася поїхати з дітьми до США – аби заробити бодай якусь копійку. Адже вдома Ірина була єдиною годувальницею для доньки та сина. Коханий чоловік, відомий в СРСР альпініст Віталій Форостян, трагічно загинув у 1984 році – під час сходження назавжди залишився в горах. До речі, Ірина теж з юних років вела активний спосіб життя – альпіністка, майстер спорту зі скелелазіння. Після жахливої трагедії родина та численні друзі не дали їй занепасти духом – допомагали, як могли. «В альпінізмі є поняття братства, – пояснює франківчанка. – Дружба, народжена в горах, залишається на все життя».
На початках адаптуватися на чужій землі теж допомогли товариші, які проживали в Нью-Йорку. Спершу працювала поваром, однак уже незабаром стала активним членом української діаспори в Америці. Тепер жінка керує багатьма ініціативами та проектами, які поширюють і розвивають українську культуру й історію за кордоном.
Ірина Форостян завжди цікавилася історією Батьківщини, адже ще змалечку її виховували в патріотичному дусі. «Я знала трохи більше, ніж те, що нам викладали в школі та інституті», – каже жінка. Інакше й не могло бути –батька репресувала радянська влада як небезпечного політичного активіста.
«У нашій родині завжди захоплювалися людьми, які відстоюють власну позицію. На жаль, ціна такої незламності буває іноді надто високою», – замислено каже Ірина Форостян.
Ще під час Помаранчевої революції жінка разом з іншими представниками діаспори організовувала в Нью-Йорку мітинги на підтримку українського волевиявлення. Коли почалися воєнні дії в зоні АТО, вона збирала допомогу – вдалося передати воякам п’ять тисяч доларів.
Надзвичайно важливим для цілісності нації Ірина вважає культурний фронт. Для його розвитку жінка вже зробила чимало і спинятися не планує. Наразі вона очолює ГО «Фонд дослідження стародавніх цивілізацій» та Музей Трипілля, де регулярно проводяться проукраїнські виставки, концерти, майстер-класи, конференції тощо. Окрім цього, вдалося налагодити співпрацю з Інститутом археології Національної академії наук України, Київським університетом ім. Б.Грінченка, в рамках якої провідні американські науковці впроваджуватимуть новітні технології в українську музейну та археологічну справу.
Ірина Форостян наголошує на важливості потужної інформаційної політики, особливо в контексті нинішніх гострих подій в Україні. «На жаль, російська пропаганда у світі працює значно краще, ніж українське інформування про реалії, – каже жінка. – Московські агенти виконують масштабну роботу. Адже за кордоном далеко не всі розуміють, що ж насправді коїться в Україні: війна, АТО чи звичайний громадянський бунт».
Хоча, як зазначає Ірина Форостян, після Революції гідності більшість американців тепер не плутають росіянина з українцем.
Наталя МОСТОВА