Мініатюрні сережки-цвяшки, помітні конго, яскраві джекети й актуальні кафи — зараз на полицях представлено чимало цікавих варіантів. Проте так було не завжди. Раніше сережки вважалися виключно чоловічим аксесуаром і мали певний символічний підтекст.
Історія появи сережок: від перших днів до сьогодні
Звичайно, точної дати появи цих прикрас немає. Первісні люди використовували їх як тотеми й атрибути обрядів. Перші сережки виготовляти з підручних засобів: кісток, дерева, каменів. Як тільки люди навчилися обробляти метали, з’явилися вироби з цікавими візерунками, формами, об’ємами.
Древній світ: виключно чоловіча прерогатива
Цікаво, що раніше сережки носили виключно чоловіки. Так було в Єгипті, Вавилоні, Персії. Прикраси на вухах свідчили про високий соціальний статус їхнього власника. Часто — походження з конкретного племені.
Популярними тоді вважалися релігійні, рослинні й тваринні мотиви. З’являлися зображення божеств у вигляді тварин. Тож сережки перетворилися на своєрідний талісман.
Античність: яскраві й темні моменти
З’явилося більше різноманіття. Дедалі частіше використовувалося золото. Мешканки Греції віддавали перевагу яскравим прикрасам. Тоді сережки нагадували кільця, проте виконувалися у формі дисків. Прикрашалися рослинними мотивами. Коли жінка йшла, прикраси дзвеніли.
Римляни першими оцінили лаконічність і простоту. Сережки інкрустували дорогоцінним камінням і перлинами. Віддавали перевагу зрозумілим геометричним формам і простим лініям. Заможні жінки надягали відразу кілька подібних прикрас для демонстрації статусу, тоді як раби — лише одну.
Відродження: різноманітна палітра інкрустації
Чоловічі прикраси стали виваженими. Тоді як у жіночих простежувалося справжнє розмаїття:
- перли;
- каміння;
- емаль;
- скло;
- морські мушлі.
Як тільки відкрився морський шлях в Індію, європейські ювеліри отримали доступ до діамантів, різноколірних кристалів. Саме тоді з’явилася біжутерія, адже яскраві прикраси хотіли мати всі, проте не завжди вистачало коштів.
Бароко: розкіш і багатство
Саме тоді з’явилися знамениті сережки-шандельєри. Зараз вони втратили актуальність, але тоді поклали початок новим тенденціям. У той самий час з’явилися знамениті жирандолі. Сережки складалися з 2-х частин: основи й підвіски з 3-ма рухомими компонентами. Вони оздоблювалися маленькими діамантами. Подібну модель вдасться знайти навіть в колекції королеви Єлизавети II.
Ніжні й тендітні сережки-краплі з’явилися з приходом Рококо. Стали використовувати каміння ніжних відтінків: кварц, топаз, оксамит.
Класицизм: повернення до мінімалізму
Саме в цьому періоді варто шукати зародження мінімалізму. Сережки виконувалися з дорогоцінних металів. Надмірна інкрустація залишилася в барокових моделях. Натомість з’являлися цікаві геометричні форми. Чоловіки відмовилися від подібних прикрас.
Приблизно таким чином виглядає екскурс в історію створення й розвитку сережок. Зараз пишеться нова модна історія, частиною якої може стати кожна модниця.