Днями ГО «Поступовий гурт франківців» разом з польськими, угорськими та словацькими партнерами отримав можливість зібрати інформацію про військові меморіали та місця солдатських поховань на Прикарпатті.
Відомо, що протягом 1914–1918 рр. на Прикарпатті точилися запеклі бої, які розгорталися в ході Першої світової війни. Тисячі українців, поляків, чехів, словаків і угорців воювали в арміях чужих країн й не рідко поміж собою, відстоюючи іноземні імперські інтереси. Тривалий час бої велися на території Прикарпаття.
Доктор історичних наук, експерт і виконавець проекту Сергій Адамович розповідає, що ГО «Поступовий гурт франківців» разом з іншими партнерами виграли проект, який передбачає річну реалізацію.
«Ми повинні створити сайт та передати його на баланс КП «Пам’ять» Василя Тимківа, який займається перепохованнями. На цьому сайті буде мартиролог про солдатів, які загинули у Першій світовій війні на території Прикарпаття та інформація про кладовища. Також, буде геолокаціна карта, де будуть позначені цвинтарі, тобто люди з Європи зможуть легко знайти своїх загиблих родичів», -зауважив Адамович.
Експерт акцентує, що два кладовища повністю приведуть до ладу.
«Два цвинтарі ми упорядкуємо, 80 волонтерів поїдуть і будуть там прибирати, а ще ми зробимо 20 інформаційних бордів-вказівників, роздрукуємо 800 примірників карт та довідники, де можна буде детальніше дізнатися про поховання. Також, у нас передбачено 1500 км виїздів, ми будемо вирушати у пошукові експедиції», – зазначив Сергій Адамович.
Історик додає, що у наступного року в травні проведуть підсумкову конференцію, яка відзвітує про роботу проекту за рік.
«Ціль цього проекту полягає у збереженні спільної історичної пам’яті. Галичани були у єдиній європейській сім’ї і війна однаково відбилася на українцях, поляках та інших народах. Наші цвитарі у набагато гіршому стані, ніж європейські, завдяки цьому проекту ми зможемо їх привести у порядок та законсервувати», -вважає Сергій Адамович.
Проект фінансується за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду, він поширюється на прикордонні території України, Польщі, Словаччини, Угорщини. Лідером проекту є Польська гуманітарна команда (ПГК), Польща.
Партнери:
- Громадська організація «Поступовий гурт франківців», Україна
- Kállósemjéni Diákokért és Ifjakért Egyesület, Угорщина
- Угорський культурно-освітній центр, Україна
- Komunitná nadácia Bardejov, Словаччина
Організатори просять долучитися усіх до впорядкування цвинтарів, також вони закликають органи місцевого самоврядування та небайдужих громадян допомогти в пошуках військових поховань періоду Першої світової війни та ідентифікації загиблих.
До слова: Франківці зможуть спостерігати онлайн за кладовищами