Україна відзначає Різдво історичною подією: предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній проводить різдвяну службу в Успенському соборі — головному соборному храмі Києво-Печерської лаври, яким десятиліттями користувалася УПЦ Московського патріархату.
Свято-Успенський собор Києво-Печерської Лаври, початково збудований наприкінці XI століття, радянські війська підірвали у 1941 році під час Другої світової війни, повідомляє “НВ”.
Собор відновили лише наприкінці 90-х років, він був освячений 24 серпня 2000 року. Відтоді храмом користувалася Українська православна церква Московського патріархату. Хоча Києво-Печерська лавра як один найбільших християнських центрів належить державі, релігійні організації користуються нею на правах оренди. Саме УПЦ МП ще на початку 90-х передали в оренду майно лаври, тож ані УПЦ Київського патріархату, ані відновлена в 2019 році автокефальна Православна церква України не мали змоги проводити богослужіння на території Києво-Печерської лаври та в Успенському соборі.
Однак наприкінці 2022 року сплив термін оренди УПЦ МП двох найбільших церков лаври — Успенського і Трапезного храмів. Тому з 1 січня 2023 року заповідник Києво-Печерська лавра не продовжив церкві Московського патріархату договір на її користування обома храмами, а отже Успенський собор і Трапезну церкву повернули державі.
«Українська святиня має служити всьому українському народові», — заявив Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України.
Саме тому предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній після відповідного прохання отримав дозвіл провести в Успенському соборі Києво-Печерської лаври різдвяне богослужіння 7 січня 2023 року.
Божественна літургія ПЦУ з нагоди Різдва Христового розпочалася о 9:00, “НВ” веде її трансляцію.
Наприкінці грудня намісник Києво-Печерської Лаври, предстоятель УПЦ МП митрополит Павло записав звернення до президента Володимира Зеленського. Він нагадав, що з 1 січня 2023 року в УПЦ МП закінчується строк оренди Успенського собору та Трапезної церкви і просив главу держави не ухвалювати рішення про закінчення оренди.
Натомість голова Міністерства культури та інформполітики Олександр Ткаченко сказав, що відомство рекомендуватиме не продовжувати угоду про оренду.
1 грудня РНБО доручила Держслужбі з етнополітики та свободи совісті провести експертизу статуту про управління УПЦ на наявність зв’язку з московським патріархатом, а також внести на розгляд уряду законопроєкт про те, що в Україні не можуть діяти релігійні організації, «афілійовані з центрами впливу в РФ».
З кінця 2022 року СБУ проводить перевірки в монастирях УПЦ (МП) по всій Україні. У багатьох випадках спецслужба повідомляє про знайдені антиукраїнську літературу і символіку.
Також читайте, що, на думку Епіфанія, в Україні пришвидшилась зміна церковного календаря