Це відбудеться після рішення Верховного суду країни, який скасував багаторічні звільнення цієї категорії громадян від військової служби.
Ізраїльська армія планує вручити 54 тисячі повісток студентам-ультраортодоксам, які навчаються в єврейських семінаріях. Про це пише Reuters, передає Суспільне.
Зазначається, що минулого року Верховний суд Ізраїлю скасував десятирічне звільнення від військової служби для ультраортодоксальних студентів. Цей привілей, запроваджений ще тоді, коли ця спільнота складала значно меншу частину населення, ніж теперішні 13%.
Ультраортодоксальні партії, які входять до правлячої коаліції прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу, висловили занепокоєння, що служба студентів семінарій у військових підрозділах разом зі світськими ізраїльтянами, зокрема жінками, може загрожувати їхній релігійній ідентичності.
Армія Ізраїлю пообіцяла забезпечити відповідні умови, що враховуватимуть спосіб життя ультраортодоксів, а також розробити додаткові програми для їхньої підтримки та інтеграції до армії.
Повістки, як зазначено, почнуть надсилати вже цього місяця.
Як пише видання, питання звільнення від служби стало ще гострішим, оскільки в останні роки збройні сили Ізраїлю зазнають значного навантаження через одночасні конфлікти з ХАМАС у Газі, “Хезболлою” в Лівані, хуситами в Ємені та Іраном.
Нагадаємо, що в Ізраїлі військова служба є обов’язковою для більшості єврейського населення, починаючи з 18 років. Її тривалість становить від 24 до 32 місяців, після чого передбачена резервна служба. Водночас арабське населення, яке становить приблизно 21% громадян країни, як правило, звільнене від призову.
Вторгнення бойовиків ХАМАС в Ізраїль
Уранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.
9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував “повну облогу” Сектору Гази. 11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу в Газі.
13 жовтня ЦАХАЛ закликав цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку “задля власної безпеки та захисту”. Згодом речник ЦАХАЛу Хагарі заявив, що сухопутні війська “розширюють свої наземні операції” та посилять повітряні удари. Прем’єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу 28 жовтня заявив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.
1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт Рафах, що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир’я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.
Через війну між Ізраїлем та ХАМАСом в Червоному морі єменські хусити, яких підтримує Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що атакують кораблі Ізраїлю та його союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно із Британією атакували сили хуситів в Ємені.
У кінці квітня премʼєр-міністр Ізраїлю Нетаньягу повідомив, армія оборони Ізраїлю проведе військову операцію у місті Рафах не залежно від того, чи буде укладена угода щодо перемир’я з угрупуванням ХАМАС.
Як повідомляли, конфлікт Ізраїлю та Ірану створює виклики для Росії, але Кремль бачить у ньому вигоду. Британська розвідка нагадала, що Росія отримала від Ірану значну кількість ударних дронів.