У багатьох країнах коензим Q10 призначають у період епідемій грипу та ГРЗ.
“Моя подруга живе в Америці. До свят прислала мені банку вітаміну – коензиму Q10. Каже, в Америці його вживають всі поголовно. А я вперше бачу… Що це за коензим, для чого він потрібен?” – поцікавилася якось знайома.
Коли перепитали друзів з-за кордону, вони щиро здивувалися, що ми масово не приймаємо цей вітамін з дивною назвою, який у жінок радше асоціюється з кремами.
У багатьох країнах його призначають людям після 40, ослабленим після хвороби та навіть просто для підвищення імунітету. В США і Канаді це такий же звичайний препарат, як, скажімо, у нас вітамін С. То що ж це таке?
“Коензим Q10 (його інші назви – убіхінон, кофермент Q10) – це хімічна сполука, наявна у мітохондріях клітин, – пояснює Оксана Доценко, сімейна лікарка. – Взагалі, ця речовина виробляється в організмі самостійно, проте у певних станах настає її дефіцит – і тоді варто забезпечити її зовнішнє надходження”.
Але що таке мітохондрії і навіщо їм коензим Q10?
“Мітохондрії – це частина клітин, своєрідний “акумулятор”, що виробляє енергію для клітин та цілого організму, – пояснює лікарка. – Власне мітохондрії відповідають за ріст клітин та їх відновлення, за їх захист від вільних радикалів, за вироблення “палива” для клітин. На рівні всього організму це проявляється у тому, як він протидіє хворобам та як швидко старіє”.
Якщо в організмі виявляється дефіцит коензиму Q10, знижується імунітет, розвиваються хронічна втома, загальна слабкість, хронічні хвороби серцевої та легеневої систем, порушується діяльність центральної нервової системи тощо.
А якщо людина живе у стані постійного стресу, має погані звички (паління, вживання алкоголю), нераціонально харчується і мало рухається, у неї точно дефіцит коензиму, адже він витрачається на нейтралізацію цього негативного впливу.
Крім того, вироблення коензиму зменшується з роками, тому в багатьох країнах він є обов’язковим БАДом для людей похилого віку. Вважається, що убіхінон запобігає розвитку серцево-судинних хвороб, хвороб мозку (зокрема хвороби Альцгеймера), цукрового діабету і навіть раку.
З віком організм людини “втомлюється” через зменшення рівня коензиму у мітохондріях, тож для відновлення сил у старшому віці, для покращення захисних функцій організму і призначають цей препарат.
“У багатьох країнах коензим Q10 призначають у період епідемій грипу та ГРЗ (адже він підтримує імунну систему), при заняттях спортом (це потужний антиоксидант, який допомагає боротися з окислювальним стресом і вільними радикалами), при хронічній втомі. Відомо, що він захищає клітини від токсинів, смогу, інших шкідливих речовин з повітря і їжі. Корисний він і людям, які займаються важкою фізичною працею (прискорює доставлення енергії у клітини)”, – пояснює лікарка.
Крім того, ця речовина підтримує роботу внутрішніх органів (особливо серця і печінки), покращує кровообіг, нормалізує артеріальний тиск. А ще його люблять призначати своїм пацієнтам репродуктологи: достатній рівень коензиму збільшує ймовірність запліднення у жінок.
А модницям коензим Q10 відомий як речовина, яка продовжує молодість шкіри. Є цілі серії кремів з ним – вони покращують антиоксидантний захист. Ззовні це проявляється зменшенням глибини зморшок та сяючим виглядом шкіри.
Яка ж потреба організму в коензимі Q10? “Загалом, добова норма варіюється від 90 до 200 міліграмів. Є певні продукти, які його містять. Але не завжди вдається підібрати належну дозу, тому краще використовувати убіхінон у капсулах чи пігулках. Оскільки CoQ10 є жиророзчинним з’єднанням, краще приймати його разом з їжею, особливо з продуктами, що містять жири”, – каже лікарка.
Відносно здоровій дорослій людині буде достатньо 200 міліграмів препарату щодня. Якщо ви займаєтеся фітнесом, маєте хронічний стрес, можна приймати по 300 міліграмів, а професійним спортсменам – і до 600 не завадять. При гіпертонії, серцевій недостатності, діабеті дозу встановлює лікар.
Добавки з коензимом можна приймати довго. За місяць-півтора регулярного прийому спостерігається збільшення життєвої енергії, посилення імунного захисту. А через 4-6 місяців досягається максимальний ефект.
До слова, деякі продукти містять природний коензим. Це шпинат, цвітна капуста, броколі, апельсини і полуниця, соєві боби, сочевиця і арахіс, насіння кунжуту і фісташки, а також соєва олія.
Марина ФРОСТ